Příprava stanoviště pro broskvoň

Trnavsko 145 mnm

IP:  105.234

Příprava stanoviště pro broskvoň

30 Dec 2020, 11:09

Tiež odporúčam podpník GF677. Hoci som len pár km od Veselého, o černozemi na spraši môžem len snívať. Mám v záhrade zásaditú ílovitú pôdu s vyšším obsahom vápna (lužná pôda oglejená - okraj Vážskej nivy na styku s Trnavskou sprašovou tabuľou, kde sa kedysi naplavili najjemnejšie ílovité naplaveniny, žiaden piesok). GF677 (bez výraznejších úprav pôdy - len nakyprenie bez prehodenia pôdnych vrstiev do hĺbky cca 50cm + pridanie cca 2 fúrikov vyzretého kompostu do vrchnej 20cm vrstvy) používam cca od roku 2011-2012, všetky stromy zatiaľ bez väčších problémov (Royal Glory, Suncrest, 2x Favorita Morettini 3, Redhaven, Cresthaven). Teda až na O'Henry z Kohaplantu, ktorý sa vôbec nechytil, lebo prišiel zasušený, takže ho nerátam. Nehnojím železom, napriek tomu sú príznaky chlorózy len mierne a skôr vtedy, keď kvôli iným povinnostiam nestíham dostatočne zavlažovať (v zmysle udržiavať počas sezóny primeranú pôdnu vlhkosť). Stromy na GF677 majú podľa mňa ideálnu veľkosť - výška cca 4-4.5m, priemer koruny cca 4-5m. Len Royal Glory je obluda odhadom 5.5m vysoká. Som na rovine, takže kvôli pravidelným neskorým jarným mrazom (ale aj iným dôvodom) sa snažím zapestovávať korunu nie nižšie než cca 1.5-1.8m (do cca 2m zvyčajne všetky kvety aj tak zmrznú). Royal Glory budem vyhadzovať, lebo chuťovo je nič moc, dužina nejde od kôstky, kvety pri jarných mrazoch vymŕzajú až do výšky cca 4m (na iných odrodách od cca 2m zostanú) a chytila ako jediná šárku. Redhaven, FM3 aj Cresthaven odporúčam. Na Suncreste mi vadí, že z neho vždy zozbieram max. 1/2 plodov, aj to ich nemôžem nechať plne vyzrieť, lebo je veľmi atraktívny pre hmyz a po napichnutí osou rýchlo hnije. Na druhej strane sa Suncrest javí ako najviac odolný voči neskorým jarným mrazom a charakter jeho rastu sa blíži ideálu (robí skôr kratšie pevnejšie výhony a vzdušnejšiu a svetlejšiu korunu).

Odporúčal by som kúpiť dobrý podpník, nakypriť pôdu aspoň do tých cca 50 cm, možno pridať trochu piesku (ak je pôda veľmi zlá) a zabezpečiť si vyrovnaný vlhkostný režim počas sezóny (napr. kvapková závlaha). A potom samozrejme rezať s využitím Zahnovho rezu a na pravé rodivé drevo (pevné výhony, kde sú 2 kvetné puky a medzi nimi jeden rastový).
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Příprava stanoviště pro broskvoň

30 Dec 2020, 12:39

Trnavsko 145 mnm napísal:
30 Dec 2020, 11:09
Stromy na GF677 majú podľa mňa ideálnu veľkosť - výška cca 4-4.5m, priemer koruny cca 4-5m. Len Royal Glory je obluda odhadom 5.5m vysoká.
Teda, takhle velké broskvoně jsem na živo snad ani neviděla. Já mám i starší stromy asi max třímetrové.
Olomoucko 220 m n. m.
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Příprava stanoviště pro broskvoň

30 Dec 2020, 16:28

Štěpánka.3 napísal:
30 Dec 2020, 12:39
Trnavsko 145 mnm napísal:
30 Dec 2020, 11:09
Stromy na GF677 majú podľa mňa ideálnu veľkosť - výška cca 4-4.5m, priemer koruny cca 4-5m. Len Royal Glory je obluda odhadom 5.5m vysoká.
Teda, takhle velké broskvoně jsem na živo snad ani neviděla. Já mám i starší stromy asi max třímetrové.
No to mozem potvrdit, mam Flamingo na GF677 pri dome kde ma dobre podmienky a veru bude mat aj 4 metre na vysku a priemer tiez tak cca 3.5 - 4metre, oberam ju z rebrika :-) Takisto aj Redhaven mam na GF 677 a ta ma tiez vysku okolo 3 metrov a viac.
Trnavsko 145 mnm

IP:  105.234

Příprava stanoviště pro broskvoň

30 Dec 2020, 16:42

Pre ilustračné účely pripájam fotku Royal Glory z októbra 2017 (výsadba apríl 2013). Vzdialenosť kmeňa od plotu je cca 2,4 m, výška plotu cca 2 m. Pôvodný príspevok na starej zahrade je tu
Obrázok
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Příprava stanoviště pro broskvoň

30 Dec 2020, 18:26

Mňa by zaujímalo ako režete tú broskyňu.Nemyslím tým ani rebrík ani plošinu :D .Aký spôsob rezu aplikujete?Režete na jar aj v lete?
Tak som neskôr klikol na ten odkaz a čítam, že používate dlhý rez.Je to všetko?
Trnavsko 145 mnm

IP:  105.234

Příprava stanoviště pro broskvoň

30 Dec 2020, 19:11

Režem len na jar, lebo v auguste kvôli iným povinnostiam zvyčajne nestíham. Áno, nie je to ideál, ale záhrada je tu pre mňa a nie ja pre záhradu. Snažím sa urobiť predrez tesne pred pučaním, aby sa neskorším rezom zbytočne nevysiloval strom + aby sa ľahšie robil postrek proti kučeravitosti (postupne sa snažím prejsť z Kuprikolu+Wetcit len na Sulku, lebo účinkuje aj proti prezimujúcim škodcom, nepotrebuje zmáčadlo a chcem eliminovať používanie medi v záhrade). Posledné roky robím len jeden dobre načasovaný postrek podľa AMETu buď Kuprikolom alebo Sulkou a kučeravitosť prakticky žiadna). Potom dorezávam pred kvetom a po odkvete, keď už tečie miazga a rany sa zaceľujú. Rany zatieram Dendrosan Balzamom, na tom si dávam extra záležať, už sa mi tak podarilo dosiahnuť krásne zahladenie a zacelenie aj veľmi veľkých resp. škaredých rán. Na jar 2020 som kvôli riziku neskorých jarných mrazov (ktoré nakoniec aj prišli - silné nočné mrazy 3 dni po sebe) dosť vyčkával s finálnym dorezom, čo sa aj vyplatilo, lebo som vedel rezať tak, aby som zachránil vcelku slušnú úrodu. Základný princíp je nechávať úrodu len na "pravom rodivom" dlhom dreve. Samozrejme, ak dôjde k výraznému poškodeniu kvetov mrazom, dostávajú priestor aj kvety na výhonoch, ktoré nie sú "pravým rodivým" drevom.

A áno, tá Royal Glory sa pre svoju výšku reže dosť blbo. To už nie je komfortné ani celkom bezpečné. Aj preto sa s ňou rozlúčim, lebo mi mizerná kvalita tých broskýň za tú robotu a riziko nestojí. Zatiaľ mi slúži aspoň na testovanie Sulky a iné ďalšie pokusy, lebo mi nie je ľúto prípadných negatívnych následkov. Ale ak sa potvrdí šárka, končí.
Trnavsko 145mnm

IP:  105.234

Příprava stanoviště pro broskvoň

30 Dec 2020, 19:26

Ešte som zabudol doplniť, že sa mi veľmi osvedčilo zalievať/hnojiť mladé stromy riedeným zákvasom zo žihľavy. Ale posledné roky to už nerobím, lebo na to jednak nemám čas a jednak nemám už v záhrade žihľavu a tiež nechcem susedov zbytočne otravovať tým smradom.
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Příprava stanoviště pro broskvoň

30 Dec 2020, 19:33

Vďaka za odpoveď.Ja mám Flamingo a Redhaven tiež na GF677 zasadené na jar 2018.Majú teraz asi 2,5m na výšku i šírku.Koruny majú kotlovité.Sú pekné, ale trochu prehustené.Strihal som viackrát do roka.Sú asi 1,7m od susedovho plota.Teraz viem, že je to málo, tak rozmýšľam, že by som v tej korune vytvoril terminál z nejakého výhonu rastúceho do vnútra a obmedzil tú stranu od suseda.Opačným smerom je priestoru dosť.Je to dobrý nápad alebo radšej nechať tú stranu od suseda rásť kolmo, nechať voľný streda a moju stranu klasicky kotlovito?
Ja som hnojil tento rok vykvasenými slepačincami,kompostom + aj nejaký Cererit.Budem zatiaľ v tom pokračovať.
RastoD
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 29 Apr 2020, 21:00
Bydlisko: Lučenec

Příprava stanoviště pro broskvoň

01 Jan 2021, 21:26

S podpníkom GF 677 mám tiež len výborné skusenosti.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Příprava stanoviště pro broskvoň

02 Jan 2021, 11:23

Čtu tady, jak se pěstitelé vyjadřují ke kvalitě podnoží a nerozumím tomu. Můžete nějak podrobněji popsat, jak vypadají dobré a špatné zkušenosti s jednotlivými podnožemi? Mám 15 broskvoní, většina na semenáčích, něco na S.J., něco na myrobalánu (podle podrůstajících výhonů). Broskvím se u nás obecně nedaří. Kruciálním a neřešitelným problémem jsou jarní mrazy a zmrznutí květů (plůdků). Dalším - naštěstí řešitelným - je kadeřavost. Pak ještě monilie a vosy (letos i včely). Nic z toho ale podnož neovlivní. Nebo se mýlím?
Napísať odpoveď