Video nové odrody marhúľ.

M.H

IP:  212.49

Video nové odrody marhúľ.

29 Nov 2020, 16:39

Tam mají jiné počasíčko. Nahoře azuro, haluze ohnuté bez vichřic, dole závlaha bez těch letních sraček z vrchu. Všechny jsou si podobné, že by jim ale žluté variety VP a spol. taky hnily? (((-: Tak přešly na červené lesklé pevné slupky? Hlavně až chutnají meruňkovitě. Některé mám ten dojem že už byli v prodeji u nás - mikado.....
vysloužil
Príspevky: 4704
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Video nové odrody marhúľ.

29 Nov 2020, 19:03

Já z té červené barvy nových meruňkových odrůd moc nadšený nejsem. Pravou meruňkovou chuť mi evokuje oranžová barva. Červeného ovoce je spousta, ale krásnou meruňkovou barvu má krom meruněk snad jen tomel.
M.H

IP:  212.49

Video nové odrody marhúľ.

29 Nov 2020, 20:42

A chutnají ty červené meruňky stejně jako Maďarská, VP, Leskora, taková ta typická meruňková jižně letní chuť?

Třeba je dost chválený Bergeron, porovnává se i s Maďarskou, že někdy je dokonce lepší, ale spíš to je počasím, kdy Maďarky / VP zklamou, zatímco Bergeron vždy něco na stromě udrží, pak je dost sladký, ale tu starodávnou meruňkovou chuť prostě nemá.
Červenka Jiří
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 11:34

Video nové odrody marhúľ.

01 Dec 2020, 20:08

Bergeron a Bergeron je široký pojem.Ve Francii se pěstuje víc klonů,kromě původního Bergeronu se pěstují klony Bergeron A 660,Bergeron A 114,Bergeron C 55 a další.U nás se množí klon vyselektovaný v Lednici (LE-2)?.Například Bergeron C 55 má mnohem větší plody (60-90 gramů),pevnou a aromatickou dužinu a vysokou cukernatost ( do 21 Brix) a není až tak náchylný na moniliovou spálu jako ten z Lednice.Navíc netrpí praskáním plodů za deště ani mon. hnilobou plodů a je nejodolnější na jarní mrazy ze všech odrůd meruněk co jsem kdy vyzkoušel ( něco přes 60).
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Video nové odrody marhúľ.

02 Dec 2020, 13:07

Otázkou pak je, proč se u nás tento "nej" klon nemnoží ...
Milan Fiala
Príspevky: 1309
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 06:15

Video nové odrody marhúľ.

02 Dec 2020, 16:42

Dobrá otázka.
Červenka Jiří
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 11:34

Video nové odrody marhúľ.

02 Dec 2020, 21:40

Na jednoduchou otázku,jednoduchá odpověď.Tak jak ve Francii nikdo nezná klony VP (cca.24),tak téměř nikdo u nás nezná klony Bergeronu.Rouby se dají v pohodě sehnat ,jen se musí uzavřít licenční smlouva s majitely registrovaných odrůd a v tom zřejmě bude "zakopaný pes" :D
Prílohy
dnes objednané rouby
dnes objednané rouby
M.H

IP:  212.49

Video nové odrody marhúľ.

03 Dec 2020, 13:15

A je mezi těmi bergerony i chuťový rozdíl? Velkopavlovických je nyní v oběhu více klonů to je pravda, liší se dobou zrání i odoností k počasí to mám doloženo - houbové choroby, ale chuťově je to pořád VP, tedy chuť je dána počasím, klonem asi ne?
Červenka Jiří
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 11:34

Video nové odrody marhúľ.

03 Dec 2020, 21:52

Rozdíly v chuti samozřejmě jsou a není to dáno jen klonem či počasím.Rozhodující jsou především nároky na stanoviště(hluboké a záhřevné půdy),podnož,dobře zvolená agrotechnika (řez,hnojení,chemická ochrana,v suchých letech doplňková závlaha..).Například meruňky ze sortotypu okolo VP jsou regionální odrůdy,které se s úspěchem dají pěstovat jen v určitých lokalitách.VP,Maďarská,Bohutická a Sabinovská dosahují dobrých výsledků v nejteplejších oblastech jižní Moravy a Slovenska,v Maďarsku pak různé klony a mutace maďarských meruněk,v rakouském údolí Wachauje to pak odrůda Klosterneuburg.Na severu Moravy na studených a větrných stanovištích je většinou zázrak,když jednou za 5 let nezmrznou a dozrají do přijatelné kvality,ale nikdy nedosáhnou kvalit Bergeronu kterému tyto podmínky až tak nevadí.Bergeron a Tardicot jsou zatím pořád nejpřízpůsobivějšímí odrůdami meruněk k podmínkám prostředí.
Napísať odpoveď