Jarný a jesenný postrek broskýň

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jesenný postrek broskýň

04 Jan 2022, 22:29

Ivan Hlavatý napísal:
04 Jan 2022, 21:09
Mikeš13 napísal:
04 Jan 2022, 21:00
Kukymu se už po postřicích stýská :) .
Asi každému mužovi sa občas po striekaní 'stýská' 😀.
Ale za to chúďatká stromčeky, v januári pekne spiace, asi nemôžu...😀.
Ale vážne - 1.postrek broskýň proti kučeravosti v polovici januára sa mi zdá byť naozaj riadne pritiahnutý za vlasy. IH
Nicméně s nařezáním roubů peckovin, hlavně třešní, bych neotálel
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Jesenný postrek broskýň

05 Jan 2022, 15:19

Ono je to dáno asi sčítáním sumy teplot od začátku roku, takže AMET už ukazuje 750 (tuším při 1200 se začíná stříkat).

http://www.amet.cz/kaderavost.htm

Nicméně začátkem ledna by mě skutečně stříkat nenapadlo, to stromy ještě spí, ať algoritmus napočítá, co chce. Řekl bych, že týden teplých dní na přelomu roku stromy neprobudí.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jesenný postrek broskýň

05 Jan 2022, 15:35

Petr z H. napísal:
05 Jan 2022, 15:19
Ono je to dáno asi sčítáním sumy teplot od začátku roku, takže AMET už ukazuje 750 (tuším při 1200 se začíná stříkat).
Neverím tomu, že jednoduché sčítanie sumy teplôt môže exaktne určiť termín postreku.
Podľa mňa nie je jedno, ktoré dni v priebehu mesiaca bolo teplo, koľko dní to bolo po sebe, aká dlhá bola mrazivá pauza medzi teplými dňami, aké boli teplotné krivky počas 24-hodinových úsekov, aké boli teplotné maximá a minimá, atď. Veril by som viac algoritmu, ktorý by to nejakým spôsobom dokázal takto štrukturálne zohľadniť. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jesenný postrek broskýň

07 Jan 2022, 12:30

▪︎Na 'totáčfóre' už idú postrekovať.
Pupeny jeví známky (ha)rašení. ("Sezóna nikdy nekončí"... ).

▪︎A ja sa zatiaľ iba nezodpovedne poflakujem (pretože: "Sezóna nikdy nekončí" 😀). IH

Screenshot_20220107-122609_Chrome.jpg
20220107_141002.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jesenný postrek broskýň

07 Jan 2022, 16:46

Mně se také zdá na první postřik mědí dost brzy. Ale kamarád Jarda Matejsek již postřik provedl. Je zkušenější praktik, než já a je fakt, že on má broskvoně každý rok čisté, což já nedokáži. Vždycky mám nějakou kadeřavost, i když to není nic zásadního. Většinou v horních partiích koruny. Tam dochází k "pohybu pupenů " nejdříve, a to je asi to moje otálení.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jesenný postrek broskýň

07 Jan 2022, 17:01

přasličák napísal:
07 Jan 2022, 16:46
Mně se také zdá na první postřik mědí dost brzy. Ale kamarád Jarda Matejsek již postřik provedl. Je zkušenější praktik, než já a je fakt, že on má broskvoně každý rok čisté, což já nedokáži. Vždycky mám nějakou kadeřavost, i když to není nic zásadního. Většinou v horních partiích koruny. Tam dochází k "pohybu pupenů " nejdříve, a to je asi to moje otálení.
Ja som striekal Championom už 1.1.2022 (to je naozaj pravda - ibaže preto, lebo som dovtedy nestihol jesenný postrek 😀😀😀).
Ale vážne: v tomto čase a v tomto počasí by som broskyne kvôli kučeravosti nestriekal, ani keby mi za to platili.
Ale ak to niekto teraz spraví, je to jeho vec a treba jeho rozhodnutie rešpektovať.
Bude zaujímavé potom v priebehu sezóny posúdiť, aké výsledky s kučeravosťou budú mať januároví striekači a aké ostatní 'oneskorenci' (ku ktorým sa týmto hlásim). IH
walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Jesenný postrek broskýň

07 Jan 2022, 18:00

Hlásím se také k opozdilcům. Vždy jsem prováděl postřik až před květem, případně jsem, pokud došlo následně k ochlazení a stromy do týdne nerozkvetly, postřik zopakoval. Kuprikolem bez smáčedla. Nevšiml jsem si, že bych někdy na tom byl s kadeřavostí hůře, než ostatní. Tak tomu bude i letos. S jedinou výjimkou, že doma ošetřím vloni naočkované semenáčky broskvoní, které jsem tento týden vyrýpnul ze země, přesadil do květníků a uložil do tepla garáže. Walter
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jesenný postrek broskýň

07 Jan 2022, 18:55

walter napísal:
07 Jan 2022, 18:00
...Vždy jsem prováděl postřik až před květem...
Každý skúsenejší záhradkár má už zabehané svoje postupy. Termín "před květem" je dosť široký, ale ak by to malo byť krátko pred kvitnutím (pri už naliatych pukoch), tak to sa mi pre zmenu zdá byť už zasa neskoro. Drvivá väčšina odporúčaných postupov zdôrazňuje presné načasovanie 1.postreku - a to by malo byť ešte pred rašením. Spôsoby načasovania sú rôzne (prvý pohyb šupín na pukoch, pričom treba sledovať terminálne puky na južnej strane a vrchole koruny, 'prášenie' samčích kvetov liesok, resp. ešte presnejšie menej nápadný začiatok kvitnutia samičích kvetov, suma efektívnych teplôt <AMET> etc.) - to už bolo mnohokrát diskutované. Rozdiely sú aj v postupoch ohľadom samotných postrekov - niekto dáva len jednu dávku medi, niekto ešte k nej pridáva následne 1x org.fungicíd (viď polemiku medzi El Edgarom a IH tu na fóre - vlákno 'Búranie mýtov', august 2020 😀). Sú však 'chemici', ktorý dávajú aj 4 postreky (viď 'totáčfórum'). Zaujímavá bola aj diskusia tiež na 'totáčfóre' ohľadom "dáždnikov" nad broskyňami - teda chrániť ich pred dažďom ako prevencia kučeravosti (k tejto téme viď aj príspevok tu na fóre - vlákno 'Kadeřavost' z 13.6.2021). Môj názor je taký, že pravdepodobne najdôležitejším faktorom úspechu je presné načasovanie 1.postreku. Tiež si myslím, že miera postihnutia kučeravosťou veľmi varíruje aj od sezóny k sezóne, pričom nie vždy to presne zodpovedá priebehu počasia. Napokon veľký význam má faktor lokality - sú oblasti, kde to ide aj úplne bez postrekov, inde zasa ani tie 2 až 4 nemusia viesť k uspokojivému výsledku. Tiež si treba uvedomiť, že mierny stupeň kučeravosti nie je pre strom žiadnou katastrofou. Tou sú najmä moníliová spála, pseudomonádová alebo xantomonádová infekcia, ktoré môžu byť pre strom fatálne. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jesenný postrek broskýň

07 Jan 2022, 20:34

EL Edgar napísal:
07 Jan 2022, 20:11
Obidva jarné postreky broskýň proti kučeravosti považujem za veľmi dôležité, ale ten druhý a posledný je podľa mňa kľúčový.
Myslel som si, že dávate len 1x postrek meďou. Ako časujete potom ten druhý ?
(Ja si skôr myslím, že dôležitejší je ten prvý, ale môžem sa mýliť). A ešte pripomeniem, čo by malo byť samozrejmosťou, ale nie vždy sa to dodržiava - stromy treba poriadne 'vykúpať'. IH
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Jesenný postrek broskýň

07 Jan 2022, 21:25

EL Edgar napísal:
07 Jan 2022, 20:54
Ivan Hlavatý napísal:
07 Jan 2022, 20:34
Myslel som si, že dávate len 1x postrek meďou. Ako časujete potom ten druhý ?
(Ja si skôr myslím, že dôležitejší je ten prvý, ale môžem sa mýliť). A ešte pripomeniem, čo by malo byť samozrejmosťou, ale nie vždy sa to dodržiava - stromy treba poriadne 'vykúpať'. IH
Máte pravdu. Meď aplikujem len 1 X.
Ten prvý je skoro na jar (podľa vývoja teploty) a je to sulka.
S tým "vykúpaním" samozrejme súhlasím... :)
První postřik broskvoní vychází u mě většinou už na konec února a to je na Sulku zima. Proto první měď.
Napísať odpoveď