Jarný a jesenný postrek broskýň

hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Jarný a jesenný postrek broskýň

13 Apr 2022, 23:08

Pozor na přenos nůžkami! Letos jsem začal s dezinfekcí nářadí. Při střihu mám sebou troje nůžky, které po každém stromku střídám. Jedněmi stříhám, dvě se mezi tím dezinfikují virucidním a antibakteriálním gelem na ruce.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Jarný a jesenný postrek broskýň

13 Apr 2022, 23:25

Áno, to je dobrá poznámka.
Dezinfekciu nepraktizujem ale po reze tohoto stromu ju určite použijem. A možno s tým začnem paušálne. Nemám veľa stromov a je to určite prospešná prax.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Jarný a jesenný postrek broskýň

14 Apr 2022, 09:59

Je to tak, broskyne sú asi na tieto neduhy náchylné. Ja som včera zostrihal tri mladé broskynky, nakoľko sú tesne pred kvetom, takže vegetačné procesy sú v plnom švungu a je tu dobrá šanca hojenia rán. Zároveň má byť pár dní slnečno. Všimol som si tiež podobné prejavy ako opisuje pán Hlavatý, povedal by som že celé spektrum. Tak som navečer zarobil signum a popri mladých marhuliach som zobral do radu všetky kôstkoviny. Je tu šanca, že ak ide o moníliu, tak sa to zastaví. Ak to je však baktéria, tak neviem, či je na to medicína.

Inak neviem, či to tiež tak robíte, ale aspoň ja som intuitívne aspoň rukami ošúchal všetky vetvičky, na ktorých som videl tieto začernania (zaschnuté nekrotické pletivá? možno zasušené kvapky glejotoku?). Niekde sa to dalo identifikovať - napr. keď išlo o zaschnutú stopku od plodu a iné drobnosti, ktoré by ale podľa môjho názoru mohli byť ložiskami infekcie pri daždivom počasí. Vychádzam z toho, že z podobných dôvodov sa dôsledne odstraňujú vlaňajšie múmie. To sa samozrejme dá robiť, keď máte mladé stromky (ako ja), pri rozrastených vysokokmeňoch to samozrejme nehrozí. Toľko moje insitné úvahy... ;)
Neregistrovaný

IP:  168.53

Jarný a jesenný postrek broskýň

14 Apr 2022, 20:03

Zkuste postřik Alliete na odumírání pupenů a suchou skvrnitost nyní na jaře.
Nejpoškozenější části odstřihněte do zdravého dřeva.
Lucas
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Jarný a jesenný postrek broskýň

14 Apr 2022, 20:07

larix napísal:
13 Apr 2022, 15:46
Dnes je slnečno, takmer bezvetrie a 15°C.
Broskyne dostali druhý postrek z troch (Sulka) proti kučeravosti.
Zvyškom som postriekal novovysadené stromy.
Pri tejto príležitosti som si na broskyniach všimol usychanie množstva konárikov. Neviem, či je hubového alebo bakteriálneho pôvodu alebo letorasty jednoducho omrzli. Zima ale tento rok bola mierna, teplotné minimá okolo -15°C.
A vy ještě nemáte na broskvoních narašené pupeny? Četl jsem, že když už jsou narašené, postřik už nemý žádný význam.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Jarný a jesenný postrek broskýň

14 Apr 2022, 21:02

Vďaka za rady, páni.
Púčiky broskýň sú už naliate ale ešte nevypučali. Práve sa začínajú objavovať zelené špičky. Oveľa viac je vypučaná marhuľa, tá začne o pár dní rozkvitať.
Za normálnych okolností by som striekal skôr ale jednak som kvôli počasiu jesenný postrek meďou presunul na jar a terajší postrek sírou som nemohol urobiť skôr kvôli nízkym teplotám.
Nejaký efekt to, myslím, bude mať aj v tomto období a mám v pláne pridať ešte tretí postrek Syllitom. Tento tretí postrek by mal fungovať aj na klasterosporiózu, ak je príčinou odumierania konárikov ona. Minulý rok som Syllitom nestriekal, tak uvidím.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Jarný a jesenný postrek broskýň

14 Apr 2022, 21:13

Ahoj Larix, teda u vás medzi horami je to asi o pár dní posunuté, mne skoré broskyne práve začínajú rozkvitať, akurát neskorý Cresthaven ešte drží puky zatvorené. Zároveň sú už von aj prvé lístočky. Ja som tiež dával syllit vo štvrtok, dúfam že pomôže. Dal som ho aj na hrušku proti hrdzi a na mladé jablonky (udáva sa účinok proti chrastavitosti). Tak aspoň dúfam, že som to načasoval správne.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Jarný a jesenný postrek broskýň

16 Apr 2022, 00:01

Ahoj. Kvitnutie je určite posunuté, v priemere je u mňa na záhrade o 2-3 stupne chladnejšie ako priamo v Žiline, takže ten posun je odhadom minimálne 2 týždne. Zajtra odfotím aktuálny stav. Dnes sa otvoril prvý kvet marhule, ten odfotím tiež.
Ja budem Syllit aplikovať až približne 2 týždne po odkvete (podľa počasia), aby bol účinok primárne na klasterosporiózu a súčasne aj ako poistka na kučeravosť, proti ktorej som už ale striekal meďou a sírou. Potom budem postrek Syllitom opakovať, ak sa objavia príznaky dierkovitosti na listoch. Chcem ju skúsiť tento rok potlačiť, aby som videl prípadný efekt na odumieranie mladého dreva a teda ju (aspoň orientačne) ako príčinu potvrdil alebo vylúčil.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Jarný a jesenný postrek broskýň

16 Apr 2022, 10:26

larix napísal:
16 Apr 2022, 00:01
Potom budem postrek Syllitom opakovať, ak sa objavia príznaky dierkovitosti na listoch. Chcem ju skúsiť tento rok potlačiť, aby som videl prípadný efekt na odumieranie mladého dreva a teda ju (aspoň orientačne) ako príčinu potvrdil alebo vylúčil.
Se suchou skvrnitostí je to nekonečný boj, efekt postřikem Dithane mi vydrží tak měsíc. Co tak pozoruji, tak tato choroba přispívá i k odumírání celých větviček. Stromky, které jsou přes léto hodně napadené, pak mívají na jaře více suchých větviček. Rozvoj choroby výrazně podporuje i oslabení stromků napadením mšicemi. A co je nepříjemné, tak stromek hodně prolezlý chorobou už se jí nezbaví, ale postřiky se dají projevy potlačovat.
Olomoucko 220 m n. m.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Jarný a jesenný postrek broskýň

16 Apr 2022, 13:40

Na starom cenzurovanom fóre som niekde zachytil, že pomáha aj jesenný postrek meďou po opade listov a tento postrek vraj okrem klasterosporiózy pôsobí preventívne aj proti niektorým bakteriózam - ak si dobre pamätám, reč bola o Pseudomonas.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Napísať odpoveď