Jarný a jesenný postrek broskýň

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jarný a jesenný postrek broskýň

10 Jún 2022, 06:13

paraji napísal:
09 Jún 2022, 21:57
Ivan Hlavatý napísal:
09 Jún 2022, 15:52
Chcelo by to ešte prebierku.
A budete ju robiť?
Možno. Ak na broskyne vyjde čas. Najprv sú v poradí jablone a hrušky. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jarný a jesenný postrek broskýň

10 Jún 2022, 09:44

Ivan Hlavatý napísal:
10 Jún 2022, 06:13
paraji napísal:
09 Jún 2022, 21:57
Ivan Hlavatý napísal:
09 Jún 2022, 15:52
Chcelo by to ešte prebierku.
A budete ju robiť?
Možno. Ak na broskyne vyjde čas. Najprv sú v poradí jablone a hrušky. IH
Já považuju probírku broskví za důležitější než u jabloní. Je to dáno hlavně tím, že broskve jsou v našem kraji opravdu vzácným ovocem, co není každý rok. Jabloně, zejména ty starší, vždy provedou v červnu vlastní propad, zatímco broskvoně prakticky vůbec. Bez probírky by byly plody broskví drobné (ony jsou i s probírkou trochu menší než z jihu). Pokud vynechám probírku na jabloních, bude při sklizni víc odpadu, ale jablka se najdou velká i malá.
Z hrušní probírám jen Konferenci.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jarný a jesenný postrek broskýň

10 Jún 2022, 10:22

vysloužil napísal:
10 Jún 2022, 09:44
Já považuju probírku broskví za důležitější než u jabloní.
Ano, som si toho vedomý. Avšak: spomínané broskyne sú v mojej 'adoptívnej' záhrade a kamarát, ktorému patrí, prebierke príliš nefandí. Pri každom odtrhnutom plode sa zatvári, akoby mu odtrhli končatinu. Považuje to za plytvanie. Darmo mu vysvetľujem, že prebierka je dôležitá pre veľkosť aj kvalitu plodov. Vždy po zbere úrody, keď porovná svoje plody a tie z mojej záhrady, tak uzná, že prebierka má zmysel. Ale do ďalšieho roka ho to zasa prejde...😀. Takže prebierku tam robím tak trochu 'tajne'. IH
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Jarný a jesenný postrek broskýň

10 Jún 2022, 20:03

Ivan Hlavatý napísal:
10 Jún 2022, 10:22
Takže prebierku tam robím tak trochu 'tajne'. IH
V noci, převlečený za obaleče :).
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jarný a jesenný postrek broskýň

12 Jún 2022, 07:36

Pokud se objevují příznaky moniliniového úžehu na broskvoních, postřik Talentem v květnu již moc nepomůže. Postřiky mědí a sírou v předjaři proti kadeřavosti na potlačení moniliniového úžehu nemají vliv. U mne naštěstí broskvoně moniliniovým úžehem zatím netrpí. Ale to samé jsem si říkal před časem i o slivoních. Asi se budeme muset připravit na to, že v době květu budeme stříkat všechny peckoviny, a ne jen meruňky a višně, jak jsem byl zvyklý.
Probírku broskví a nektarinek jako Miloš dělám jako první. Ty potvůrky si plůdky samy neshodí. A pak by to byly broky. Včera jsem motivoval nejstaršího vnuka, ale probral dvě nízké nektarinky a konec. Zbytečné bylo moje tvrzení, že na počítači se probírka udělat nedá. Takže v pondělí se do toho musím pustit sám. Dnes má být krásně, tak má přednost točení medu. To je už přijemnější práce. Teprve potom přijdou na řadu jabloně.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Jarný a jesenný postrek broskýň

25 Nov 2022, 17:12

Dnešní krásné počasí umožnilo postřik mědí, vzal jsem všechny stromy v sadu, celkem 60 litrů postřiku. Jabloně jsou ještě hodně olistěné, z těch mladých jsem listy před postřikem otrhal. Ještě že mě nikdo neviděl, většina lidí by to považovala za důsledek duševní poruchy😄
Prílohy
_20221125_165836.JPG
_20221125_165919.JPG
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Jarný a jesenný postrek broskýň

26 Nov 2022, 08:03

Máte pravdu, každý by si to měl vyzkoušet. Já už ale nemusím nechat zase pár stromků zdechnout, abych se u mě přesvědčil o jasném benefitu podzimního postřiku.
Nenapsal jsem to přesně, postříkal jsem všechny stromy, u kterých mi to dává smysl. Ořech a staré obrovské višně, třešeň a meruňky nestříkám. Ořech dostává dvě dávky mědi ve vegetaci a u velkých stromů je postřik problematický.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jarný a jesenný postrek broskýň

26 Nov 2022, 08:32

EL Edgar napísal:
26 Nov 2022, 04:00
Obrovské množstvo záhradkárov robí postrek maďou na jeseň aj keď nemusí!
Je to škoda.
Možno by stačilo nechať pár stromov ako kontrolnú skupinu bez postreku meďou, a prehodnotili by tú zbytočnú prácu a nezmyselné používanie pesticídov...
hugovotr napísal:
26 Nov 2022, 08:03
Máte pravdu, každý by si to měl vyzkoušet. Já už ale nemusím nechat zase pár stromků zdechnout, abych se u mě přesvědčil o jasném benefitu podzimního postřiku.
Nenapsal jsem to přesně, postříkal jsem všechny stromy, u kterých mi to dává smysl. Ořech a staré obrovské višně, třešeň a meruňky nestříkám. Ořech dostává dvě dávky mědi ve vegetaci a u velkých stromů je postřik problematický.
Jesenný opad listov je spojený s mikrorankami v mieste ich odpojenia od vetvičiek a to je dokázaná možná cesta prieniku hubových a baktériových patogénov do pletív stromu. V oblastiach, kde je infekčný tlak hubových chorôb, ale napríklad aj baktérie Pseudomonas syringae silný, je takýto postrek namieste. Ovocinárom, ktorí majú opakované neblahé skúsenosti s bojom proti infekčným chorobám ich stromov, by som rozhodne realizáciu tohto postreku nevyčítal. Radšej jeden postrek meďou na jeseň, než potom v zúfalstve 10 postrekov org.fungicídmi na jar a v lete.
Samozrejme súhlas, že nie všade je to nutné. Určite ale neplatí, že nikde. IH
Napísať odpoveď