Kadeřavost

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Kadeřavost

29 Máj 2023, 17:27

IgorML napísal:
28 Máj 2023, 15:48
Dlhodobo nestriekaná Primissima Delbard tohto roku opäť výborne odolala, mala kučeravý iba 1 malý lístoček. U mňa vykazuje za posledné 3 roky výbornú a akokeby stále sa zlepšujúcu odolnosť, každým rokom stále menšie a menšie poškodenie? 🙂. Je super. Na jar vysadená Amsdenova tiež úplne bez kučeravosti, ale až ďalšie roky bez postreku ukážu viac, možno ju ešte ochránili nejaké reziduá zo škôlky.
Pri hodnoteni odolnosti, rok vysadby celkom ignorujte. To je stromcek intenzivne osetreny v skolke.

U mna su silne kucerave vsetky udajne 'rezistentne' odrody broskyn, aj vinohradnicke, s jednym postrekom Kuprikolom.

Myslim si, ze vo vasej lokalite je zatial slaby tlak choroby, len preto sa javia broskyne odolne chorobe. To sa vsak moze za par rokov aj vyrazne zhorsit. Az silny tlak choroby preveri odolnost odrody. Preto si myslim, ze nie je namieste ocakavat, ze Primissima Delbard vydrzi bez postreku aj v lokalitach so strednou a silnou kuceravitostou. Kedysi davno sa aj u mna darilo vinohradnickym broskyniam bez postreku, teraz ani 1 postrek nestaci.
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Kadeřavost

31 Máj 2023, 12:33

rony napísal:
29 Máj 2023, 17:27

Myslim si, ze vo vasej lokalite je zatial slaby tlak choroby, len preto sa javia broskyne odolne chorobe. To sa vsak moze za par rokov aj vyrazne zhorsit. Az silny tlak choroby preveri odolnost odrody. Preto si myslim, ze nie je namieste ocakavat, ze Primissima Delbard vydrzi bez postreku aj v lokalitach so strednou a silnou kuceravitostou. Kedysi davno sa aj u mna darilo vinohradnickym broskyniam bez postreku, teraz ani 1 postrek nestaci.
Redhaveny bez postreku som pozoroval u seba a aj u svokry pozorujem už 3 sezónu - vždy boli silne postihnuté. Svojho som sa už zbavil. Bielodužinatá Luna u mňa trpela tiež, tiež už som ju dal preč. A v tých istých podmienkach je Primissima posledné 3 roky zatiaľ výborná. Určite u mňa zostane aj naďalej. Neviem posúdiť tlak choroby, ale len porovnávaním sa zatiaľ Primissima ukazuje veľmi dobre.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kadeřavost

31 Máj 2023, 14:50

Tak, právě jsem přestal zcela věřit na únorové postřiky. Toto je broskvoň, kterou jsem v předjaří ostříhal, abych ji přerouboval. Na jaře neměla téměř ŽÁDNÉ pupeny, většina jich vyrazila ze spících. A přestože vyrašily z kůry až v příznivé době, a napadnuty být kadeřavostí předtím nemohly, protože v té době ještě ani neexistovaly, přesto jsou všechny silně kadařavostí postihnuté:

IMG_20230530_191351.jpg
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
palo62
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 13 Apr 2020, 18:38

Kadeřavost

31 Máj 2023, 21:33

Hm. Moja zúbožená broskyňa Cresthaven. Napriek postreku silná kučeravosť na rozdiel oproti Flamingu, kde je postihnutý lístok len ojedinele. Striekané oba stromčeky naraz.
Prílohy
Cresthaven 2023.jpeg
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Kadeřavost

31 Máj 2023, 22:37

Tento rok som robil postrek kuprikolom ..robil som ho paradoxne neskôr ako by som pôvodne mal kôli počasiu je to môj jediný postrek v roku proti kuceravitosti.. keď som sa dobre pozrel na púčiky ..bolo už vidno z lahka vykukat špice lístkov ..ale možno len milimeter ... Objaví sa aj u mňa kučeravý list na strome no zatiaľ znesitelne ..ako tu bolo spomínané paradoxne akoby s tým postrek nemal nic spoločne na to že prvých 10 CM narástlo čistých a zrazu kuceravy list...zima a vlhko z jari myslim pôsobia aj na to ake budú v dannom roku príznaky šarky na listoch ..
Možno by nebolo zle predsa len posunúť postrek o niečo neskôr ..sledovať v akom štádiu sú rozvinuté špice listov na pucikoch ,a neriadit sa lieskou ,poctom hodín nad 8..10 st ..lebo ak je taký rok ako tento možno práve ten neskorší postrek je prospešnejši aj keď človek riskuje reakciu stromu na postrek ..

Obrázok
BB kraj 465 mnm
walter
Príspevky: 703
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Kadeřavost

01 Júl 2023, 09:41

plod broskvoně napadený a zničený kadeřavostí. W.
Prílohy
20230701_093722.jpg
20230701_093504.jpg
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Kadeřavost

27 Sep 2023, 22:17

Letos je z průběhu počasí zblbnutá i kadeřavost 😁
Prílohy
IMG_20230927_165409.jpg
Olomoucko 220 m n. m.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Kadeřavost

28 Sep 2023, 09:40

Štěpánka.3 napísal:
27 Sep 2023, 22:17
Letos je z průběhu počasí zblbnutá i kadeřavost 😁
Nedá pokoj. Asi se už neumí dočkat jara. :)
mato

IP:  61.191

Kadeřavost

06 Dec 2023, 21:34

tak mi napadlo, ze na jar by som tesne pred pucanim postriekal broskyne nejakym polymerovym pripravkom.
co som pochopil z prispevkov, tak riesenim by malo byt udrzanie pukov v suchu.
taky polymerovy povlak by to mohol zabezpecit. podla popisov by mal vydrzat od niekolkych dni az po mesiac a mal by vydrzat bezny oplach vodou.
a okrem toho by mal aj nicit spory hub a plesne.
nieco taketo https://www.atop.sk/polympt-home-polyme ... riedok-1l/
alebo dat do vyhladavaca "Polymérová dezinfekcia povrchov"
nemate s tym niekto skusenost? skusil uz niekto takyto pristup na ochranu stromov pred sporami hub?
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kadeřavost

07 Dec 2023, 08:41

mato napísal:
06 Dec 2023, 21:34
tak mi napadlo, ze na jar by som tesne pred pucanim postriekal broskyne nejakym polymerovym pripravkom.
co som pochopil z prispevkov, tak riesenim by malo byt udrzanie pukov v suchu.
taky polymerovy povlak by to mohol zabezpecit. podla popisov by mal vydrzat od niekolkych dni az po mesiac a mal by vydrzat bezny oplach vodou.
a okrem toho by mal aj nicit spory hub a plesne.
nieco taketo https://www.atop.sk/polympt-home-polyme ... riedok-1l/
alebo dat do vyhladavaca "Polymérová dezinfekcia povrchov"
nemate s tym niekto skusenost? skusil uz niekto takyto pristup na ochranu stromov pred sporami hub?
Skúsenosť s tým nemám, ale bol by som veľmi opatrný. To že polymérová dezinfekcia nepoškodzuje drevo, plasty, kožu atď. ešte neznamená, že nemôže poškodiť časti živej rastliny (puky, vetvičky...). Prípravok obsahuje (o.i.) napríklad parfémy. Rozhodne by bolo vhodné vyskúšať účinok (a hlavne vylúčiť poškodzujúci účinok) najprv len na pár konárikoch jedného stromu. Ja osobne by som to ale nerobil. H.


Screenshot_20231207_083506_Chrome.jpg
Napísať odpoveď