Kadeřavost

Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kadeřavost

19 Máj 2023, 09:14

Trnavsko 145 mnm napísal:
19 Máj 2023, 09:00
▪︎Hawkeye - ake vysoke je Vase Flamingo?
▪︎Tiez pozorujete pokles miery vymrznutia s vyskou?
▪︎Asi 4,5 metra.
▪︎Áno - jednoznačne. Platí to aj pre marhule. H.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Kadeřavost

19 Máj 2023, 09:34

Petr z H. napísal:
19 Máj 2023, 07:27
Tady jsou některé z mých letos 2x ošetřených stromů. Tak přemýšlím, zda má vůbec ošetření nějaký smysl a zda od něj neupustit, jestli se nejedná spíš o placebo, a zcela zásadní vliv na rozvoj kadeřavosti má počasí ...
V poloze dr. Vysloužila asi broskve budou mít málo síly na systém "narostou nové listy", v teplé oblasti to funguje.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kadeřavost

19 Máj 2023, 10:00

Jitka napísal:
19 Máj 2023, 09:34
V poloze dr. Vysloužila asi broskve budou mít málo síly na systém "narostou nové listy", v teplé oblasti to funguje.
Letos je rok El Niña, už o víkendu skočí teploty k 25 °C. ;)
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Kadeřavost

19 Máj 2023, 10:30

Ja som z tepleho juhu ale na upati Karpat, preto tu je chladnejsie ako Bratislave.
Robim len 1 postrek Kuprikolom na jar. Asi ho davam prilis neskoro, lebo koncove puciky uz byvaju vyrazne zvetsene. Mavam kuceravitost pravidelne silnu na mnohych odrodach, ale tento rok je extrem a to som si myslel, ze som lepsie vystihol termin postreku (skor).
Skvela FM3 byva nadpriemerne napadnuta.
Benedicte, Jayhaven, Avalon Pride, vinohradnicke byvaju vyrazne menej napadnute. Ale aj Cresthaven byva nadpriemerna.
Tento rok su silne napadnute aj tieto najlepsie odrody ale stale su vyrazne menej poskodene ako priemer.
Uroda tento rok takmer ziadna - s vynimkou FM3 - pri nej bude treba aj redukcia plodov. U mna nepozorujem zeby vo vyssej vyske (4-5m) boli menej pomrznute plody. FM3 je vyrazne najnizsi strom cca do 2m. Ale som v svahu - tak to je asi tym.
Mam skusenost, ze bez postreku su bezne skody vyrazne vyssie ako s mojim jednym postrekom.
Jitka
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Kadeřavost

19 Máj 2023, 10:54

Petr z H. napísal:
19 Máj 2023, 10:00
Letos je rok El Niña, už o víkendu skočí teploty k 25 °C. ;)
Pravidelně se na chmelnici při zavádění pečeme, letos poprvé stíháme natolik, že je pauza - čekáme až naroste. Předpověď na měsíc dopředu je věštění. Stačí, že mi předpověď říká, že v úterý bude na 55% hodně pršet.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Kadeřavost

19 Máj 2023, 11:10

Mám letos opačnou zkušenost s účinností měďnatými postřiky. Jednoznačně letošní napadení je dané lokalitou a počasím. Mám Sunhaven postříkaný 1x jen ,,poprášený"a ostatní broskvoně 2x medí důkladně omyté a výsledek kadeřavosti je stejný. To znamená že buďto se vyselektovala odolná kadeřavost na měď, nebo došlo k infikování už na podzim a v zimě. Tipoval bych první variantu a poslední roky tomu nasvědčují. Soused stříká starou broskvoň v zahradě pořád stejně 20 let, ale poslední roky je zoufalý s napadení kadeřavosti, jestli nějaké plůdky měl tak opadaly.

Ve stejném duchu se nese letošní tentokrát detailní dokonalý postřik sírou proti roztočům na révě - výsledek je úplná pohroma, jen co réva vyrašila je promořena roztoči ještě víc než předchozí roky kdy jsem vůbec nestříkal a co víc roztoči jsou i na odrůdách které jim dosud nechutnaly - jsou všude. Objevily se i v druhé zahradě kde vloni ještě nebyly a taky promořeno. Hrušně to samé vloni čisté letos zamořené. Takže bude třeba ten Vertimec. S kadeřavostí je to horší, poučky postřikat dusíkovými hnojivy na list když někde není na co stříkat. Souhlasit se dá s tím že broskvoně v dobré půdě na teplejších místech se vzpamatují samy a časem budou dostatečné přírustky, broskvoně v horších místech asi jen okopat přihnojit, zvláště menší stromky.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Kadeřavost

19 Máj 2023, 11:14

Jitka napísal:
19 Máj 2023, 10:54
Petr z H. napísal:
19 Máj 2023, 10:00
Letos je rok El Niña, už o víkendu skočí teploty k 25 °C. ;)
Pravidelně se na chmelnici při zavádění pečeme, letos poprvé stíháme natolik, že je pauza - čekáme až naroste. Předpověď na měsíc dopředu je věštění. Stačí, že mi předpověď říká, že v úterý bude na 55% hodně pršet.
Byly roky kdy 25°C (ve stínu) tu bylo v březnu/Marci . a nebylo k tomu třeba ani El Nino. V dubnu/apríli pamatuju 31°C ve stínu. Tohle je lék na všechny choroby stromů, broskvoně, meruňky obzvláště.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kadeřavost

19 Máj 2023, 11:24

M.H napísal:
19 Máj 2023, 11:10
Mám letos opačnou zkušenost s účinností měďnatými postřiky. Jednoznačně letošní napadení je dané lokalitou a počasím. Mám Sunhaven postříkaný 1x jen ,,poprášený"a ostatní broskvoně 2x medí důkladně omyté a výsledek kadeřavosti je stejný. To znamená že buďto se vyselektovala odolná kadeřavost na měď, nebo došlo k infikování už na podzim a v zimě. Tipoval bych první variantu a poslední roky tomu nasvědčují. Soused stříká starou broskvoň v zahradě pořád stejně 20 let, ale poslední roky je zoufalý s napadení kadeřavosti, jestli nějaké plůdky měl tak opadaly.

Ve stejném duchu se nese letošní tentokrát detailní dokonalý postřik sírou proti roztočům na révě - výsledek je úplná pohroma, jen co réva vyrašila je promořena roztoči ještě víc než předchozí roky kdy jsem vůbec nestříkal a co víc roztoči jsou i na odrůdách které jim dosud nechutnaly - jsou všude. Objevily se i v druhé zahradě kde vloni ještě nebyly a taky promořeno. Hrušně to samé vloni čisté letos zamořené. Takže bude třeba ten Vertimec. S kadeřavostí je to horší, poučky postřikat dusíkovými hnojivy na list když někde není na co stříkat. Souhlasit se dá s tím že broskvoně v dobré půdě na teplejších místech se vzpamatují samy a časem budou dostatečné přírustky, broskvoně v horších místech asi jen okopat přihnojit, zvláště menší stromky.
Paradoxem je, že letos naše kvetoucí broskvoně unikly obvyklým jarním mrazíkům. Takže plůdků je na větvičkách poměrně dost, možná víc než zdravého listí. Obávám se však, že stromy je shodí.
Tipuji, že příští rok nebude kadeřavost žádná i bez postřiků.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Kadeřavost

19 Máj 2023, 11:32

vysloužil napísal:
19 Máj 2023, 11:24
M.H napísal:
19 Máj 2023, 11:10
Mám letos opačnou zkušenost s účinností měďnatými postřiky. Jednoznačně letošní napadení je dané lokalitou a počasím. Mám Sunhaven postříkaný 1x jen ,,poprášený"a ostatní broskvoně 2x medí důkladně omyté a výsledek kadeřavosti je stejný. To znamená že buďto se vyselektovala odolná kadeřavost na měď, nebo došlo k infikování už na podzim a v zimě. Tipoval bych první variantu a poslední roky tomu nasvědčují. Soused stříká starou broskvoň v zahradě pořád stejně 20 let, ale poslední roky je zoufalý s napadení kadeřavosti, jestli nějaké plůdky měl tak opadaly.

Ve stejném duchu se nese letošní tentokrát detailní dokonalý postřik sírou proti roztočům na révě - výsledek je úplná pohroma, jen co réva vyrašila je promořena roztoči ještě víc než předchozí roky kdy jsem vůbec nestříkal a co víc roztoči jsou i na odrůdách které jim dosud nechutnaly - jsou všude. Objevily se i v druhé zahradě kde vloni ještě nebyly a taky promořeno. Hrušně to samé vloni čisté letos zamořené. Takže bude třeba ten Vertimec. S kadeřavostí je to horší, poučky postřikat dusíkovými hnojivy na list když někde není na co stříkat. Souhlasit se dá s tím že broskvoně v dobré půdě na teplejších místech se vzpamatují samy a časem budou dostatečné přírustky, broskvoně v horších místech asi jen okopat přihnojit, zvláště menší stromky.
Paradoxem je, že letos naše kvetoucí broskvoně unikly obvyklým jarním mrazíkům. Takže plůdků je na větvičkách poměrně dost, možná víc než zdravého listí. Obávám se však, že stromy je shodí.
Tipuji, že příští rok nebude kadeřavost žádná i bez postřiků.
Vloni byla kadeřavost jen slabě. :thumbup: Předloni taky pohroma, jako letos byla 2021 trvale zima mokro. Sedí to.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kadeřavost

19 Máj 2023, 12:42

Na fotkách sú broskyne z 'adoptívnej' záhrady. Dostali len 1x Champion koncom februára. Kučeravosť tam je - menej na Flamingu (foto 1), výrazne viac na nektarinke Stark Red Gold (foto 2). Katastrofálne to ale nie je. H.


20230519_112415.jpg
20230519_112456.jpg
Napísať odpoveď