Kadeřavost

peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Kadeřavost

24 Feb 2023, 12:22

Trnavsko 145 mnm napísal:
24 Feb 2023, 10:38
Kuprikol, Champion a pod. dávam vždy so zmáčadlom. Používam Wetcit a som veľmi spokojný. Rozdiel oproti čistému Kuprikolu bez zmáčadla je obrovský. V literatúre sa píše, že meďnaté prípravky možno používať cca až do začiatku kvitnutia, potom už hrozí fytotoxická reakcia. Sám som to ale nikdy neskúšal, vždy som robil len jediný postrek Kuprikolom pri SAT7 okolo 1000°C a nemal som problém. Ohľadom fytotoxicity Sulky v závislosti od fenofázy som sa nikde nič nedočítal. Mám obdobné obavy ako Vy. Predsalen Sulka (nezriedená) má dosť vysoké pH, okolo 11, ak si dobre pamätám. Preto sa ani nemôže používať v tank mixe s väčšinou (prakticky všetkými) iných prípravkov. Samozrejme, je to otázka koncentrácie - 4% bude viac riziková ako 1%. Ale zas netreba tie obavy prehánať - obdobný prípravok Polisenio (polysulfid vápenatý cca 30%) sa používa v koncentrácii 1-2% na jablone počas vegetácie ako kuratívne ošetrenie proti chrastavitosti. Síra SK 520 (to je prípravok, ktorý používam ako "Sulku") je tipujem polysulfid draselný tiež okolo 30% (výrobca udáva obsah síry 18,5% a draslíka K2O cca 14,0%)
Ahoj, ake mas skusenosti s tou Síra SK 520? Som nad nou rozmyslal ze nou zamenim Sulku K, ale potom som si nasiel že Sira SK520 obsahuje aj hydroxid draselný (nie som chemik ,ale si pametam ze treba byt veelmo opatrny mam pred tym respekt ) tak som nakoniec zostal u Sulky K.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Kadeřavost

24 Feb 2023, 12:39

Jožo ZA napísal:
24 Feb 2023, 11:28
Zdravím, ten údaj je info získaná z netu, alebo vlastné meranie? Pýtam sa preto, že už dlho mám v pláne si podobné údaje počítať pre moju záhradu, ale nejako sa mi nedarilo nájsť polopate vysvetlenú metodiku výpočtu.
Je to prebrané z amet.cz ( http://amet.cz/kaderavost.htm ). Sú tam sprístupené aj metodiky. Riadim sa tým už cca 10 rokov, mám v širšom okolí stanice v Čachticiach, Zemianskych Sadoch, Bábe, ... Riadim sa tými, ktoré su fenologicky v predstihu. Plus sused má profesionálnu meteostanicu a počíta si SAT7 z jeho dát. Počíta sa to tak, že od začiatku roka meriate všetky priemerné hodinové teploty a spočítavate všetky rozdiely, kde došlo k prekročeniu 7°C. Napr. ak priemerná hodinová teplota bola napr. 1°C, tak príspevok tej hodiny do celkovej teplotnej sumy je 0°C; ak priemerná hodinová teplota bola napr. 10°C, tak príspevok tej hodiny do celkovej teplotnej sumy je 3°C.

Samozrejme, SAT7 je stále len vodítko, sledujem aj prášenie liesok a najmä zelené špičky na egrešoch.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Kadeřavost

24 Feb 2023, 12:51

peterpe napísal:
24 Feb 2023, 12:22
Ahoj, ake mas skusenosti s tou Síra SK 520? Som nad nou rozmyslal ze nou zamenim Sulku K, ale potom som si nasiel že Sira SK520 obsahuje aj hydroxid draselný (nie som chemik ,ale si pametam ze treba byt veelmo opatrny mam pred tym respekt ) tak som nakoniec zostal u Sulky K.
Par rokov uz 4% roztok pouzivam na osetrenie jedneho velkeho stromu broskyne, tento rok som prvykrat osetril vsetky broskyne (tie doteraz dostavali Kuprikol). 1% roztok som pouzival aj na postrek marhul a sliviek proti prezimujucim skodcom. Ale teda vzdy islo o postrek na este neolistene stromy. Ako som písal, výrobca udáva obsah K2O 14%. K2O (oxid draslený) po navlhnuti zreaguje na KOH (hydroxid draselný K20 + H20 -> 2KOH). Pravdupovediac ten draslík som doteraz neriešil. Nič strašné som zatiaľ nezaregistroval. Ale ako pozerám stránky výrobcu, tak kým Síra SK 520 sa neodporúča na foliárnu aplikáciu, Polisenio (polysulfid vápenatý) je na to priamo určený ...

EDIT: Sulka-K aj SulCa tiež údavajú obsah polysulfidickej síry okolo 19% a obsah K2O okolo 14%, takže nevidím rozdiel oproti Síra SK 520, teda okrem ceny - 4€ oproti 8-10€...
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kadeřavost

24 Feb 2023, 13:01

K téme Sulka:
Na foto v prílohe je zopár základných údajov o fungicídoch s obsahom síry. Text na poslednej fotke sa týka kučeravosti broskýň.
Aplikácia sírnatých prípravkov (ako aj meďnatých) je v prípade kučeravosti preventívna - teda pri rozvinutých príznakoch choroby už neúčinkujú. Preto ich aplikácia má zmysel v štádiu pred rašením púčikov (načasovanie je osobitná téma, bola tu už podrobne preberaná).
Ohľadom Sulky - jej fungicídny efekt je limitovaný, panuje zhoda v tom, že je pri kučeravosti je nižší než účinok meďnatých prípravkov (tie zasa naopak neúčinkujú na múčnatku).
Ja používam Sulku predovšetkým pre jej akaricídny účinok, v koncentrácii 4%-ného roztoku. Aplikovať treba ešte pred vyrašením púčikov (v štádiu myšieho uška je už neskoro). Sulka účinkuje optimálne pri teplotách medzi 16-20°C (pri medi stačí teplota nad 7°C). V danej koncentrácii pri Sulke hrozí fytotoxicita, ak by bola aplikovaná v štádiu vyrašených lístkov - obzvlášť pri teplotách nad 25°C. Podobný fytotoxický účinok hrozí aj pri meďnatých prípravkoch. Navyše aplikácia oboch neskôr ako v štádiu nevyrašených pukov je z hľadiska odôvodnenia nanajvýš otázna. V praxi aplikujem meď väčšinou v druhej polovici februára a Sulku zhruba v polovici marca. H.

Screenshot_20230224-124018_Drive.jpg
Screenshot_20230224-124030_Drive.jpg
Screenshot_20230224-122617_Chrome.jpg
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Kadeřavost

24 Feb 2023, 13:19

Trnavsko 145 mnm napísal:
24 Feb 2023, 12:39
... Počíta sa to tak, že od začiatku roka meriate všetky priemerné hodinové teploty a spočítavate všetky rozdiely, kde došlo k prekročeniu 7°C. Napr. ak priemerná hodinová teplota bola napr. 1°C, tak príspevok tej hodiny do celkovej teplotnej sumy je 0°C; ak priemerná hodinová teplota bola napr. 10°C, tak príspevok tej hodiny do celkovej teplotnej sumy je 3°C.
Super, moc ďakujem!
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Kadeřavost

24 Feb 2023, 13:54

Treba rozlišovať formu síry, ktorá sa aplikuje ako aj to či ide o účinnosť vo vzťahu k kučeravitosti/múčnatke/chrastavitosti alebo napr. roztočom. Plne súhlasím, že v prípade elementárnej síry (Thiovit Jet, Kumulus, ...) sa dosahuje prijateľná účinnosť až pri vyšších teplotách - od cca 15°C ak sa bavíme o múčnatke/chrastavitosti. V prípade roztočov a pod. by som tipoval mierne vyššiu teplotu okolo 20°C, ale je to len tip. Pokiaľ ma ale pamät neklame, polysuflid vápenatý je účinný aj pri nižších teplotách, napr. od cca 10°C pri chrastavitosti. Musím dohľadať zdroj, ale myslím, že to bolo v jednej z brožúr z bioinstitutu, biocontu alebo biosadu (napr. "Minimalizace rizik pesticidu v integrovane produkci jadrovin") o "ekologickej" alebo nízkoreziduálnej ochrane jadrovin.
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Kadeřavost

24 Feb 2023, 13:58

Trnavsko 145 mnm napísal:
24 Feb 2023, 12:51
peterpe napísal:
24 Feb 2023, 12:22
Ahoj, ake mas skusenosti s tou Síra SK 520? Som nad nou rozmyslal ze nou zamenim Sulku K, ale potom som si nasiel že Sira SK520 obsahuje aj hydroxid draselný (nie som chemik ,ale si pametam ze treba byt veelmo opatrny mam pred tym respekt ) tak som nakoniec zostal u Sulky K.
Par rokov uz 4% roztok pouzivam na osetrenie jedneho velkeho stromu broskyne, tento rok som prvykrat osetril vsetky broskyne (tie doteraz dostavali Kuprikol). 1% roztok som pouzival aj na postrek marhul a sliviek proti prezimujucim skodcom. Ale teda vzdy islo o postrek na este neolistene stromy. Ako som písal, výrobca udáva obsah K2O 14%. K2O (oxid draslený) po navlhnuti zreaguje na KOH (hydroxid draselný K20 + H20 -> 2KOH). Pravdupovediac ten draslík som doteraz neriešil. Nič strašné som zatiaľ nezaregistroval. Ale ako pozerám stránky výrobcu, tak kým Síra SK 520 sa neodporúča na foliárnu aplikáciu, Polisenio (polysulfid vápenatý) je na to priamo určený ...

EDIT: Sulka-K aj SulCa tiež údavajú obsah polysulfidickej síry okolo 19% a obsah K2O okolo 14%, takže nevidím rozdiel oproti Síra SK 520, teda okrem ceny - 4€ oproti 8-10€...
Ahoj, vsak kvoli cene ma to zaujalo :-) . Nie som chemik, ale v Sire SK520 sa priamo pise ze obsahuje hydroxid draselny (cca 20%) a je tam pisane ze po kontake s pokozkou volat toxikologicke centrum/lekara neskor v texte je ze zabezpečiť lekara . (píšu tam že hydroxid draselny - latka korozivna pre kovy, akutna toxicita, žieravosť kože at...) kdežto pri Sulke to nevyznelo až tak hrozne, samozrejme tiež je to chemia ale nepise sa tam explicitne ze obsahuje hydroxid draselny . Tak preto som myslel ze je to menšia žieravina :-( no ale som laik, takze karta bezpečnostných udajov nieje moja parketa...Tak som si nebol isty či zloženie je to iste...
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kadeřavost

24 Feb 2023, 14:07

Ano, složení sulky a SK 520 je dosti podobné - polysulfid draselný. To, že se polysulfidy vyrábějí reakcí hydroxidu a síry, neznamená, že ve výsledném produktu je hydroxid. Obsah draslíku se přepočítává obvykle na oxid (K2O), aby si někdo nemyslel, že je tam čistý draslík. To by byla ještě daleko horší ktastrofa.

"Obyčajný" síran meďnatý je vlastne 'modrá skalica'.:
Když už jsme u té chemie: Ano, krystalickiý síran měďnatý (pentahydrát) je modrá skalice. Čistý, bezvodý síran, je však bílý a používá se na vysušování vzduchu nebo org. kapalin. Na vzduchu se vlivem vlhkosti stává nazelenalým (monohydrát), bledě modrým (trihydrát) a postupně azurově modrým (pentahydrát). Alchimisté mu říkali "modrý vitriol", ale kyselinu sírovou ("vitriol") pálili z levnější zelené skalice ("vitriolový kámen").
Naposledy upravil/-a Mimmo v 24 Feb 2023, 14:19, upravené celkom 2 krát.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Kadeřavost

24 Feb 2023, 14:12

Ďakujem pekne za odpovede ...viete mi ešte napísať pri akej teplote je mozne striekať kuprikolom. ? Sulku som obyčajne použilival v tomto období..bolo pekne okolo 10st ..
BB kraj 465 mnm
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Kadeřavost

24 Feb 2023, 14:33

Peb napísal:
24 Feb 2023, 14:12
Ďakujem pekne za odpovede ...viete mi ešte napísať pri akej teplote je mozne striekať kuprikolom. ? Sulku som obyčajne použilival v tomto období..bolo pekne okolo 10st ..
Od cca 5°C. Prave som si ale precital v "Ochrana ovocnych drevin a revy v ekologicke a integrovane produkci", ze hydroxid mednaty (Champion) je oproti oxychloridu medi (Kuprikol) vyrazne ucinnejsi (pri rovnakom mnozstve aplikovanej medi).
Napísať odpoveď