Kadeřavost

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kadeřavost

21 Máj 2022, 09:31

U mě jsou silně napadené kadeřavostí (i přes postřiky) ploché broskve, ovšem taky mají největší násadu plůdků. U pravých broskví je napadení o něco málo větší než loni, ale i tak relativně malé. Menší je i násada plůdků. Tradičně nejvíc má Favorita M.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kadeřavost

21 Máj 2022, 09:54

Taky mám napadení kadeřavostí poměrně vysoké. Nejnižší je tam, kde jsem pod broskve zasadil česnek. Nevím, zda je to náhoda.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kadeřavost

21 Máj 2022, 11:42

Mimmo napísal:
21 Máj 2022, 09:54
Taky mám napadení kadeřavostí poměrně vysoké. Nejnižší je tam, kde jsem pod broskve zasadil česnek. Nevím, zda je to náhoda.
Mám dojem, že sa tu už o tom diskutovalo.
Ťažko povedať. Trochu si zateoretizujme: Isté je, že cesnak produkuje fytoncídy, ktoré majú baktericídne aj fungicídne účinky. A Taphrina deformans je huba. Otázkou je, ako by cesnak pod stromami mohol v tomto smere účinkovať. Fytoncídy určite uvoľňuje aj do pôdy vo svojom okolí - otázkou je, či tieto fytoncídy môžu byť absorbované koreňmi broskyne, transportované pletivami stromu až do púčikov resp. rašiacich listov, a či do takej miery, aby ten fungicídny účinok bol signifikantný. Otázkou je aj časovanie 'vegetačnej aktivity', teda či dochádza k dostatočnému uvoľňovaniu fytoncídov z cesnaku do pôdy už vo včasnej jari, kedy sa rozhoduje o miere napadnutia stromov kučeravosťou. Pokúsil som sa vyhľadať nejaké odborné články na tému
"cesnak zasadený pod broskyňami a kučeravosť", ale našiel som len kopu článkov o efekte postreku z výluhov cesnaku. Inak nič. To ale neznamená, že ten priaznivý efekt pestovania cesnaku pod broskyňami je vylúčený (viď slávna neslušná veta Bolka Polívku alias Bohouša adresovaná Ivane Chýlkovej v kultovom filme K.H.G.T. 😀). Mimmo - určite stojí za to odsledovať ten MOŽNÝ priaznivý účinok pestovania cesnaku pod broskyňami aj v ďalších rokoch. IH
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Kadeřavost

21 Máj 2022, 13:00

U nás zatím ani jeden napadený lístek kadeřavostí.
2.12. Champion
3.1. Kuprikol
7.3. Kuprikol
22.3.Sulka
10.4. Sillit
Dříve jsem aplikoval měď jen na konci zimy. V posledních letech ale broskve odcházejí kvůli odumírání pupenů. Proto jsem přidal postřik po opadu listí, druhý v lednu při větším oteplení. Zatím zdá se pomohly, postiženo bylo jen pár letorostů. Na broskve půjde už jen několik postřiků hnojivem s železem. A možná Aliette, ale nevím, zda jsem nepromeškal termín.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kadeřavost

23 Máj 2022, 09:14

hugovotr napísal:
21 Máj 2022, 13:00
U nás zatím ani jeden napadený lístek kadeřavostí.
Na tom není nic překvapivého, když jsou stromy prakticky trvale naloženy ve fungicidech. ;)

Já nějaké napadení kadeřavostí mám, ale stromy se s tím popasují. Prováděl jsem jen jedno jarní ošetření Kuprikolem, víc chemie mi je bytostně proti srsti. Stejně jako insekticidy proti červivosti. Raději hledám rovnováhu mezi mnou a přírodou pro minimalizaci chemie a rozumným ziskem použitelného ovoce.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Kadeřavost

23 Máj 2022, 12:13

Na zahradě kadeřavost slabá - sem tam napadený lístek, ale v okolních zahradách, kde chemii neřeší, je napadení totální.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Kadeřavost

23 Máj 2022, 12:31

Petr z H. napísal:
23 Máj 2022, 09:14
hugovotr napísal:
21 Máj 2022, 13:00
U nás zatím ani jeden napadený lístek kadeřavostí.
Na tom není nic překvapivého, když jsou stromy prakticky trvale naloženy ve fungicidech. ;)

Já nějaké napadení kadeřavostí mám, ale stromy se s tím popasují. Prováděl jsem jen jedno jarní ošetření Kuprikolem, víc chemie mi je bytostně proti srsti. Stejně jako insekticidy proti červivosti. Raději hledám rovnováhu mezi mnou a přírodou pro minimalizaci chemie a rozumným ziskem použitelného ovoce.
S vaším přístupem souhlasím a snažím se najít kompromis mezi počtem postřiků a zdravotním stavem sadu, potažmo kvalitou ovoce. Dříve jsem aplikoval dva postřiky na konci zimy/začátku jara - měd a Sillit / Thiram. Jinak jsem broskve stříkal jen hnojivem. Jenže v posledních letech jsou u mě broskve téměř nepěstovatelné. Oproti odumírání pupenů je kadeřavost sranda...
Takže buď tam budu tu měd valit i na podzim a v zimě během delších otepleni nebo broskve pěstovat nebudu moci.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kadeřavost

23 Máj 2022, 12:41

hugovotr napísal:
23 Máj 2022, 12:31
Oproti odumírání pupenů je kadeřavost sranda...
Můžu se zeptat, jak se to projevuje a jak se to přenáší? Na dolní zahradě mi předloni odešla cca 8letá broskvoň, následující rok po krásném zaplození už prakticky nevyrašila. Loni mi zase odešla druhá broskvoň, po předchozím bohatém zaplození byla silně napadená kadeřavostí a do letošního jara celá uschla. Stejně tak mi jen sporadicky raší mladá broskvoň zasazená po zrušení té první. Může to být ono odumírání pupenů, a může se to přenášet na nový stromek díky zasazení na stejném stanovišti?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Kadeřavost

23 Máj 2022, 17:28

Pohledejte tady na fóru, odumírání pupenů, suchá skvrnitost, bakteriální skvrnitost...
Přitáhl jsem si to nejspíš z nejmenované vychodoslovenské školky. Krom několika broskví a nektarinek mně to zlikvidovalo i několik mladých jabloní. Ostatní napadené broskvoně jsem musel radikálně seřezat. V místě pupenů se na letorostu objeví flek, který se zvětšuje a následně se objeví kleotok. Větev poté odumře. Někdy nepomůže ani její odstranění a je třeba řezat do staršího dřeva.
Přenáší se to nejspíš nářadím, možná i vzduchem. Důležitý je postřik mědí po opadu listů, kdy se nejspíš patogen přes ranky po stopce listu dostává do pletiv, alespoň si to tak vysvětluji.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kadeřavost

23 Máj 2022, 20:31

hugovotr napísal:
23 Máj 2022, 17:28
...Krom několika broskví a nektarinek mně to zlikvidovalo i několik mladých jabloní....V místě pupenů se na letorostu objeví flek, který se zvětšuje a následně se objeví klejotok....Větev poté odumře.
Ak ide skutočne o tú istú chorobu a postihla aj jablone, tak je pravdepodobnejšie, že pôvodcom je Pseudomonas syringae. Suchá škvrnitosť listov kôstkovín (pôvodca Clasterosporium carpophilum = Stigmina carpophila = Wilsonomyces carpophilus) postihuje iba kôstkoviny, nie je prenosná na jablone. Rovnako aj Xanthomonas arboricola (campestris) pv.pruni. Pseudomonas syringae má širší 'záber' - postihuje o.i. aj kôstkoviny a jadroviny. IH
Napísať odpoveď