Kadeřavost

charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Kadeřavost

12 Jún 2021, 23:00

p. Jakubek v rádiu spomínal recept, kde hovoril, že nad broskyňou ak sa vytvorí "dáždnik" ( stojky a fólia) - tak aby na broskyňu nepršalo, nikdy nemá kučeravosť.

Síce moc si to neviem predstaviť, ale možno aspoň pri mladých broskyniach nie je to zlý nápad.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kadeřavost

13 Jún 2021, 09:14

charles91 napísal:
12 Jún 2021, 23:00
p. Jakubek v rádiu spomínal recept, kde hovoril, že nad broskyňou ak sa vytvorí "dáždnik" ( stojky a fólia) - tak aby na broskyňu nepršalo, nikdy nemá kučeravosť.

Síce moc si to neviem predstaviť, ale možno aspoň pri mladých broskyniach nie je to zlý nápad.
Bojím se, že po prvním prudším větru by bylo po deštníku.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Kadeřavost

13 Jún 2021, 20:44

charles91 napísal:
12 Jún 2021, 23:00
p. Jakubek v rádiu spomínal recept, kde hovoril, že nad broskyňou ak sa vytvorí "dáždnik" ( stojky a fólia) - tak aby na broskyňu nepršalo, nikdy nemá kučeravosť.
Síce moc si to neviem predstaviť, ale možno aspoň pri mladých broskyniach nie je to zlý nápad.
Charles - pre Vašu informáciu: Podrobná debata na túto tému prebehla na 'starom' fóre Zahrada.cz v r.2018. Na foto 1,2 sú príspevky, ktoré tú diskusiu odštartovali (máte tam aj názov vlákna a môžete si to vyhľadať). Tu by opätovná debata asi nič nové nepriniesla. Autorom uvedenej myšlienky "dáždnika" nie je pán Jakubek, téma je známa dlhšie. Na foto 3-5 sú moje vtedajšie reakcie v diskusii (po preštudovaní pár vedeckých prác som korigoval svoj pôvodný názor, že ide o blbosť - viď aj foto 6,7). Na foto 8 je potom odkaz na prácu, ktorá sa danou problematikou zaoberala - ak by niekto chcel ísť viac do hĺbky a angličtina mu nie je prekážkou.
Aby som zosumarizoval svoj názor: myslím si, že TEORETICKY táto myšlienka má reálne jadro, ale PRAKTICKY je len veľmi limitovane v hobíckych podmienkach realizovateľná. Ak, tak iba pri veľmi malých stromčekoch a vhodných konštrukciách nad nimi. Pri vzraste mojich stromov si to neviem predstaviť a zostávam pri postrekoch. IH

IMG_20210613_202047.png
IMG_20210613_202047.png (107.8 KiB) 2888 zobrazení
IMG_20210613_202110.png
IMG_20210613_202132.png
IMG_20210613_202132.png (315.85 KiB) 2888 zobrazení
IMG_20210613_202154.png
IMG_20210613_202154.png (274.4 KiB) 2888 zobrazení
IMG_20210613_202345.png
IMG_20210613_202345.png (200.13 KiB) 2888 zobrazení
IMG_20210613_202308.png
IMG_20210613_202243.png
IMG_20210613_202218.png
charles91
Príspevky: 563
Dátum registrácie: 29 Mar 2021, 22:27

Kadeřavost

16 Jún 2021, 00:00

Vďaka p. Hlavatý, zaujimavé čítanie. Vysadil som tento rok broskynu Fenix, tak ak by som vedel, že tento rok bude taký problem s kučeravostou, ten dázdnik by som možno aj spravil. No teraz je už neskoro. Napadnuté listy som otrhal, nechal len zdravé, tak hádam sa broskyna ešte vzchopí.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Kadeřavost

18 Jún 2021, 18:49

Priznavam sa, ze tiez patrim k tym, ktorych kuceravost tento rok prekvapila. Robil som v predjari postrek kuprikolom, no kym vyrasili listy, preslo zrejme prilis dlhe obdobie a postrek asi stratil ucinnost. Som skor z tych, co radsej nejaky ten postrek vynechaju ako by mali urobit o jeden viac.

Mam teda nejake napadnute listy, a tiez som sa pristihol pri tom, ze kazdy raz co prechadzam okolo broskyniek, mam sklony napadnute listy obtrhat. O par dni je vsak ich mnozstvo priblizne rovnake. Moja otazka je: ma mechanicke likvidovanie kuceravych listov nejaky vyznam? Myslim ako sposob boja proti chorobe, nielen esteticky. Nezda sa mi, ze by listy boli infekcnym materialom, podla mna je zdroj hubovej infekcie vnutri dreva. Co urcite viem, ze v tomto obdobi ziaden postrek nema vplyv na potacenie choroby, tak potom mi z toho vychadza aj to, ze oberanie listov by malo len taky dovod, ze by si niekto chcel urobit fotku svojho stromceka a kucerave listy by mu kazili zaber. Alebo to ma aj objektivny vyznam?
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Kadeřavost

18 Jún 2021, 19:50

andrejZA napísal:
18 Jún 2021, 18:49
Priznavam sa, ze tiez patrim k tym, ktorych kuceravost tento rok prekvapila. Robil som v predjari postrek kuprikolom, no kym vyrasili listy, preslo zrejme prilis dlhe obdobie a postrek asi stratil ucinnost. Som skor z tych, co radsej nejaky ten postrek vynechaju ako by mali urobit o jeden viac.

Mam teda nejake napadnute listy, a tiez som sa pristihol pri tom, ze kazdy raz co prechadzam okolo broskyniek, mam sklony napadnute listy obtrhat. O par dni je vsak ich mnozstvo priblizne rovnake. Moja otazka je: ma mechanicke likvidovanie kuceravych listov nejaky vyznam? Myslim ako sposob boja proti chorobe, nielen esteticky. Nezda sa mi, ze by listy boli infekcnym materialom, podla mna je zdroj hubovej infekcie vnutri dreva. Co urcite viem, ze v tomto obdobi ziaden postrek nema vplyv na potacenie choroby, tak potom mi z toho vychadza aj to, ze oberanie listov by malo len taky dovod, ze by si niekto chcel urobit fotku svojho stromceka a kucerave listy by mu kazili zaber. Alebo to ma aj objektivny vyznam?
Je kadeřavost a kadeřavost. Na tu první zabírá postřik mědí, pokryje období vyrašení listů v březnu / marci. Pokud je stále hnusné počasí až do května / máj, tak kadeřavost působí znova. U mě na severu už 3 rok po sobě je kadeřavost i přes postřiky, letos je to nejhorší stav co jsem kdy viděl, a říká to i kolega co má brosve, že to ještě v životě neviděl takovou kadeřavost. Na jaře jsem několik stromků tak jako každý rok nepostříkal jako test a je malý rozdíl v napadení - napadeny jsou tak jako tak všechny výhony.

Mám taky na některých broskvích výhony, které jsou prvních 10cm úplně zdravé a až další část až k vrcholu dodnes je napadena - na tom jde pěkně vidět kdy kadeřavost spustila další vlnu.

Co se týče trhání kadeřavých listů, je to asi jen na oko. Choroba se v žádném případě z napadených listů nešíří tak jak je všude uváděno - pokud bude na jaře pršet a bude zima, budou listy napadené kadeřavosti úplně stejně i když se bude úzkostlivě otrhávat nebo napadené listy zůstanou - odzkoušeno.

Většina napadených listů uschne a upadne, ale některé shluky vydrží až do konce léta a hmotnost takových listů může být i větší než váha zbylých plodů - při rozmačkání listů teče voda po ruce až do rukávu. Takže raději otrhat až už nebudou napadány nové listy, já jsem začal otrhávat už teď ty s 90 - 100% napadené plochy. Nejhorší stav je u malých stromků - je to vidět i v zahradách, nové stromky, žádný postřik, žádný řez = více výhonů = slabší růst a kadeřavost zahubila všechny výhony - vegetační vrcholy uvadly taky a je po stromku.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Kadeřavost

18 Jún 2021, 22:39

Jak se vám letos projevila kadeřavost na jednotlivých odrůdách? Kroutím hlavou nad nektarinkou Harco (pravděpodobně Harco - je to odrůda ze záměny) na které není ani náznak kadeřavosti, ,,odklidil" jsem ji přitom po záměně pohrdavě do ,,temného" :) kouta na hanbu, takže ani nepostříkal mědí. :shock: . Kadeřavost se přitom objevila v malé míře i na údajném rezistentu Jayhaven. Jinak ostatní odrůdy by se daly hodit do jednoho pytle co se týče odolnosti, kadeřavost je u všech bez rozdílu jestli je odrůda odolnější nebo vnímavější.
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

Kadeřavost

19 Jún 2021, 07:51

Prijemne sa ako odolna voci kuceravosti tento rok prejavila FM3 - na 2 maladych stromkoch takmer ziaden vyskyt, Harco ma mierny, zvysok - kalamitny :Redheaven, Suncrest, Babygold, Stark Red Gold . Postreky boli Sulka, Kuprikol + Syllit, tak silny vyskyt som este nemal.
Jelinek Radim

IP:  24.208

Kadeřavost

20 Jún 2021, 12:40

Minimalni kaderavost mam na Jayhavenu, Symfonii, Starcrestu. Zda je to tim, ze to jsou mensi stromky, ktere se snadneji strikaji, nevim. Nicmene Suncrest a Modrinka nejsou zase o tolik vetsi[Modrinka vubec, s jejim rustem se trapim] a kaderavosti letos trpi hodne. Take plocha broskev Saturn je napadena dost. Michaela nejakou kaderavost ma, ale neni to nic hrozneho.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kadeřavost

20 Jún 2021, 12:50

U mě Modřinka nemá kadeřavost prakticky vůbec. Možná proto, že menší stromek se dobře ošetřil. Žádná z 15 broskvoní není úplně čistá, ale většina má snesitelné postižení. Diametrálně silnější výskyt kadeřavosti je u všech tří plochých broskví. Dlužno připomenout, že tyto odrůdy (ploché) kvetly výrazně víc než ostatní a rovněž násadu plůdků mají - na rozdíl od kulatých - extrémní.
Napísať odpoveď