Kadeřavost

Hawkeye
Príspevky: 2349
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kadeřavost

16 Máj 2023, 13:24

vysloužil napísal:
15 Máj 2023, 22:39
I když jsem stihl postřiky dva, výsledek je stejný. Kadeřavost hned od začátku rašení výrazná.
Ja mám teraz v mojej záhrade len 1 broskyňu - Flamingo. Dostala 2 postreky - vo febr. Champion a v marci Signum. Kučeravosť nie je na nej vôbec. V 'adoptívnej' záhrade je broskýň a nektariniek viac - tie dostali len 1x Champion vo februári. Kučeravosť majú všetky, ale nie katastrofálnu. Či to Signum ako 2.postrek (aj keď na tento účel nemá registráciu) je tým vhodným "druhým krokom", to si netrúfam tvrdiť. H.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1042
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kadeřavost

16 Máj 2023, 13:28

Hawkeye napísal:
16 Máj 2023, 13:24
Ja mám teraz v mojej záhrade len 1 broskyňu - Flamingo. Dostala 2 postreky - vo febr. Champion a v marci Signum. Kučeravosť nie je na nej vôbec. V 'adoptívnej' záhrade je broskýň a nektariniek viac - tie dostali len 1x Champion vo februári. Kučeravosť majú všetky, ale nie katastrofálnu. Či to Signum ako 2.postrek (aj keď na tento účel nemá registráciu) je tým vhodným "druhým krokom", to si netrúfam tvrdiť. H.
Já si spíš myslím, že nelze srovnávat vaše "subtropické" podmínky v Podunajské nížině s běžnými lokalitami v ČR a SR. ;) Těch pár stupňů navíc udělá hodně.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Hawkeye
Príspevky: 2349
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kadeřavost

16 Máj 2023, 13:38

Petr z H. napísal:
16 Máj 2023, 13:28
Hawkeye napísal:
16 Máj 2023, 13:24
Ja mám teraz v mojej záhrade len 1 broskyňu - Flamingo. Dostala 2 postreky - vo febr. Champion a v marci Signum. Kučeravosť nie je na nej vôbec. V 'adoptívnej' záhrade je broskýň a nektariniek viac - tie dostali len 1x Champion vo februári. Kučeravosť majú všetky, ale nie katastrofálnu. Či to Signum ako 2.postrek (aj keď na tento účel nemá registráciu) je tým vhodným "druhým krokom", to si netrúfam tvrdiť. H.
Já si spíš myslím, že nelze srovnávat vaše "subtropické" podmínky v Podunajské nížině s běžnými lokalitami v ČR a SR. ;) Těch pár stupňů navíc udělá hodně.
Iste, podmienky lokality určite hrajú významnú úlohu. Ale jar bola aj tu chladná a daždivá a neošetrované broskyne sú na tom zle. Skôr som chcel upozorniť na rozdiel medzi výsledkom po 'Champion + Signum' a po 'Iba Champion'. Ale samozrejme - nie je to žiadny štatisticky a metodologicky valídny 'súbor'. Možno len tip, ak by niekto chcel tento postup (Ch+S) o rok otestovať vo svojej záhrade. H.
larix
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Kadeřavost

16 Máj 2023, 14:03

Ja som aplikoval minulý rok na jar dvakrát Kuprikol a jedenkrát Syllit - kučeravosť nebola žiadna.
Tento rok jedenkrát Kuprikol na jeseň (to bol vlastne ešte predchádzajúci rok :-), primárne proti odumieraniu púčikov), jedenkrát v teplom období januára, keď sa objavil pohyb púčikov a jedenkrát v normálnom termíne na jar. Pretože bolo chladno a daždivo, na záver som použil ešte Signum (vtedy už trčali mladé listy cca 0,5 cm). Kučeravosť zatiaľ neevidujem ale listy sú ešte stále nerozvinuté, presnejšie budem vedieť posúdiť stav približne o týždeň.
Podľa príspevkov je evidentné, že tento rok je tlak kučeravosti silný.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
smire
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 26 Mar 2020, 13:38
Bydlisko: Zlatomoravecko 200 m.n.m

Kadeřavost

16 Máj 2023, 14:09

Ja pravidelne robím postrek kuprikolom po opade listov na jeseň, ďalší vo februári znovu kuprikolom, teraz championom, kuprikol už nemám, a v marci po ostrihaní dávam ešte syllit, ten som si nakúpil do zásoby. Robím to takto tri roky, lebo mám mladé broskyne a nektarinku, a zatiaľ som nemal ani jeden list napadnutý kučeravosťou. Susedia bez postreku majú broskyne každý rok bez listov, čo im komplet opadnú na kučeravosť. Na okraj, na moniliozu postrikujem kostkoviny na začiatku kvitnutia signumom a na konci prolectusom, a niekedy aj tretí krát, keď mi začnú kvitnúť napríklad broskyne a zostane mi postrek v postrekovači, tak na večer postriekam aj marhule do plného kvetu. Tri roky som nepoznal, čo je to monilioza, ale tento rok som mal pár konárikov, nič veľké, napadnuté moniliozou. Tak som ich odstrihol, aj keď konce ešte nemali zaschnuté listy, ale na konároch bol glejotok a zaschnuté kvety. Susedia, ktorí nestriekajú, mali v predchádzajúcich rokoch aj komplet uschnuté mladé marhule. Takže tento rok aj napriek postrekom, pri tomto počasí, som úplne monilioze zabrániť nevedel, ale bez postrekov by to bolo určite oveľa horšie.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1042
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kadeřavost

16 Máj 2023, 14:39

Hawkeye napísal:
16 Máj 2023, 13:38
Iste, podmienky lokality určite hrajú významnú úlohu. Ale jar bola aj tu chladná a daždivá a neošetrované broskyne sú na tom zle. Skôr som chcel upozorniť na rozdiel medzi výsledkom po 'Champion + Signum' a po 'Iba Champion'. Ale samozrejme - nie je to žiadny štatisticky a metodologicky valídny 'súbor'. Možno len tip, ak by niekto chcel tento postup (Ch+S) o rok otestovať vo svojej záhrade. H.
Asi ano, vyzkouším. Pokud je Signum dostatečně vhodný prostředek proti monilii meruněk, použiji ho (zbytek Horizonu už mi došel) a preventivně aplikuji i na broskvoně. :thumbup:
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Kadeřavost

17 Máj 2023, 09:08

asi se letos všichni shodneme na tom, že kadeřavost působí prozatím na stromech intenzivněji, než v jiných letech, bez ohledu na to, kdo kdy a kolikrát proti ní ošetřoval. Osobně jsem přesvědčený, že na to má vliv letošní brzký nástup kvetení stromů napříč republikou jako nejzazší termín aplikace postřiku a pak velmi dlouhé období, celý duben a zřejmě i celý květen, s teplotami a vlhkostí příznivými pro rozvoj této choroby. Můj dotaz zní, zda se choroba za současných příznivých teplot, častých srážek a vysoké vzdušné vlhkosti, v době, kdy už jsou stromy olistěné, může přenášet ze stromu na strom, z napadeného a neošetřovaného stromu na stromy ošetřené, z napadených listů na nenapadené. Jaké jsou vaše názory a zkušenosti? Předem děkuji za odpovědi. Walter
Hawkeye
Príspevky: 2349
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Kadeřavost

17 Máj 2023, 10:10

walter napísal:
17 Máj 2023, 09:08
asi se letos všichni shodneme na tom, že kadeřavost působí prozatím na stromech intenzivněji, než v jiných letech...Můj dotaz zní, zda se choroba za současných příznivých teplot, častých srážek a vysoké vzdušné vlhkosti, v době, kdy už jsou stromy olistěné, může přenášet ze stromu na strom, z napadeného a neošetřovaného stromu na stromy ošetřené, z napadených listů na nenapadené. Jaké jsou vaše názory a zkušenosti? Předem děkuji za odpovědi. Walter
Podľa biologického cyklu patogéna Taphrina deformans (viď foto) predpokladám, že v terajšej fenofáze stromov sa už infekcia z postihnutých listov nešíri na nepostihnuté listy toho istého stromu, alebo iných stromov. V texte sa uvádza, že infekčné obdobie trvá (za nepriaznivých podmienok počasia) maximálne 5-6 týždňov. Neskôr sa na postihnutých listoch tvoria blastospóry, ktoré už nemajú schopnosť šíriť infekciu, ich účelom je prezimovať a vyvolať infekciu zasa na jar ďalšieho roku.
Dilemou môže byť, či postihnuté listy ponechať na strome alebo hneď odstraňovať (neskôr samy opadajú). Pre ponechanie by mohol hovoriť fakt, že aj postihnuté listy sú akým-takým (aj keď obmedzeným) zdrojom chlorofylu a teda fotosyntézy, ktorú strom pre svoju kondíciu potrebuje. Na druhej strane ponechanie postihnutých listov môže spôsobiť väčšiu 'nálož' blastospór ako zdroja infekcie pre ďalšiu sezónu. Každopádne je asi vhodné poškodené listy (či už obraté, alebo spontánne opadané) nenechávať ležať pod stromom, ale zo záhrady odstrániť. Samotná 'nálož' blastospór pre nasledujúcu sezónu ale určite nie je jediným a ani rozhodujúcim faktorom, určujúcim ako to bude vyzerať o rok. Všetci si pamätáme sezóny, kedy po katastrofálnom roku nasledoval pohodový, alebo naopak. Rozhodujúcim faktorom je vždy priebeh počasia, Taphrina potrebuje dlhšie trvajúce vlhko a vhodnú teplotu. H.


Screenshot_20230517-094000_Drive.jpg
Screenshot_20230517-094009_Drive.jpg
Screenshot_20230517-094158_Chrome.jpg
Screenshot_20230517-094227_Chrome.jpg
Štěpánka.3
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Kadeřavost

17 Máj 2023, 21:55

Loni jsem všechny listy napadené kadeřovostí poctivě otrhala a na zahradě nenechala.
Letos jsem postupně ošetřovala broskvoně proti kadeřovosti, moniliovému úžehu a suché skvrnitosti - na podzim a 21.2. jsem použila Kuprikol, 15.3. Syllit, 1.4. Prolectus, 22.4. Signum, 3.5. Syllit a 12.5. Kumulus. Takže postřiků až nad hlavu, ale nechtěla jsem o úrodu přijít, stromky vypadali kvůli počasí dlouho velmi bídně - na většině narostlo trochu menších lístků, které postupně žloutly a opadávaly, vývoj stál. Růst začaly až v průběhu minulého týdne. Na některých byly příznaky kadeřovosti hned. Na těch, které se rozrostly až teď, jsou příznaky na nejmladších čerstvě narostlých listech až nyní. Něco je napadené více, něco zatím skoro vůbec. Lépe jsou na tom stromky na chráněném dvoře než na otevřené zahradě. Hodně jsou napadené ty, které bývají více či méně (v závislost na počasí) napadené každý rok. Takže člověk se může snažit jak chce, ale hlavně závisí na stanovišti a počasí. Fotky jsou z pondělí.
Prílohy
Modřinka - letos zatím napadená málo (bývá víc)
Modřinka - letos zatím napadená málo (bývá víc)
Michaela - bývá napadená každý rok
Michaela - bývá napadená každý rok
Primissima Delbard - jen jeden napadený list
Primissima Delbard - jen jeden napadený list
Dixired na dvoře - tato broskvoň bývá napadená vždycky nejvíc.
Dixired na dvoře - tato broskvoň bývá napadená vždycky nejvíc.
stará RH na dvoře (dostala postřiků nejméně, čekala jsem úhyn tohoto stromu)
stará RH na dvoře (dostala postřiků nejméně, čekala jsem úhyn tohoto stromu)
RH na zahradě
RH na zahradě
FM3 na zahradě
FM3 na zahradě
FM3 na dvoře
FM3 na dvoře
červená nektarinka na zahradě
červená nektarinka na zahradě
červená nektarinka na dvoře
červená nektarinka na dvoře
Olomoucko 220 m n. m.
Štěpánka.3
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Kadeřavost

17 Máj 2023, 22:04

Pokračování
Prílohy
Elberta
Elberta
Tardibelle
Tardibelle
Fairhaven - příznaky se objevily až v posledních pár dnech
Fairhaven - příznaky se objevily až v posledních pár dnech
Harbinger - bývá více napadená každý rok
Harbinger - bývá více napadená každý rok
Benedicte - letos trochu napadená poprvé
Benedicte - letos trochu napadená poprvé
Harbrite - menší napadení (bývá i víc)
Harbrite - menší napadení (bývá i víc)
Olomoucko 220 m n. m.
Napísať odpoveď