Dozrávání broskví

Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Dozrávání broskví

03 Aug 2020, 20:08

Hezká úrodička.
Ivan Hlavatý napísal:
03 Aug 2020, 19:25
Tento rok som postreky obmedzil na nevyhnutné minimum - broskynka dostala koncom februára Kuprikol, a v marci Prolectus
Tak nevím - já považuju jeden postřik Kuprikolem v únoru za maximum! ;) Myslím, že i Kuprikol bych mohl vynechat, kadeřavost jsem v sadu ještě nezažil.
Sice letos díky počasí oproti jiným letům hnijí mnohé plody, ale toto bych postřikem nikdy neřešil, ani tak nemáme šanci to zkonzumovat.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Dozrávání broskví

03 Aug 2020, 20:22

Petr z H. napísal:
03 Aug 2020, 20:08
Tak nevím - já považuju jeden postřik Kuprikolem v únoru za maximum! ;) Myslím, že i Kuprikol bych mohl vynechat, kadeřavost jsem v sadu ještě nezažil.
Sice letos díky počasí oproti jiným letům hnijí mnohé plody, ale toto bych postřikem nikdy neřešil, ani tak nemáme šanci to zkonzumovat.
Každá lokalita má svoje špecifiká, u nás kučeravosť broskýň býva, pokusy 'bez postreku' som v minulosti robil, výsledok bol kalamitný. Preto sekvenciu [1x meď » 1x org.fungicíd] považujem v mojich podmienkach na základe mnohoročných skúseností za 'nepodkročiteľné minimum'. To čo sa dá vynechať je insekticíd a ďalšie postreky fungicídmi, aj keď klasterosporióza v niektorých rokoch vystrčí rožky. Riešiť prípadnú moniliózu plodov fungicídmi v závere sezóny - to by som tiež nikdy nerobil.
Treba ale rešpektovať odlišnosti rôznych lokalít, v niektorých to možno ide aj bez postrekov, inde to bez nich (aj viacerých) môže byť katastrofa.
Preto som ani nenapísal, aby to niekto robil tak ako ja. Opísal som len svoj tohtoročný postup + výsledok. IH
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Dozrávání broskví

04 Aug 2020, 08:10

Netroufnul bych si nechat broskvoně bez ochrany proti kadeřavosti. Takže nemám srovnání, co by, kdyby... Ale každý rok nějaké kadeřavé listy jsou. Někdy minimálně - jako např. letos , jindy více. Roli bude hrát jak tlak choroby, tak trefený termín postřiku.
Čím dál větší ztráty ovšem působí monilie a zejména hmyz - obojí dohromady, nabodnuté plody hnijí.Letos hrají prim. včely, které berou dozrávající broskve útokem
Mimmo
Príspevky: 3125
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Dozrávání broskví

04 Aug 2020, 08:43

Taky mám kadeřavost trochu každý rok i přes opakovanou chemickou ochranu mědí. Na Vysočině mám zatím jen pozdní broskve a ty se teprve vybarvují. Nejsou ještě ničím a nikým napadeny.
Prílohy
Katrina se vybarvuje
Katrina se vybarvuje
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Dozrávání broskví

04 Aug 2020, 11:32

Není škoda pěstovat na vysočině pouze pozdní odrůdy? Ty skořejší, když se nevydaří počasí, vždycky dozrají, třebas o něco později. U nás třeba Cresthaven mívá v horších letech, přijde-li studený podzim, problém.
Mimmo
Príspevky: 3125
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Dozrávání broskví

04 Aug 2020, 12:09

vysloužil napísal:
04 Aug 2020, 11:32
Není škoda pěstovat na vysočině pouze pozdní odrůdy? Ty skořejší, když se nevydaří počasí, vždycky dozrají, třebas o něco později. U nás třeba Cresthaven mívá v horších letech, přijde-li studený podzim, problém.
Možná to je škoda. Já však sklízím napřed mrazuvzdorné meruňky, které broskve do jisté míry nahradí (hlavně Leskora, Veharda, Leala a Bergeron). Bergeron mi letos vydrží do půlky srpna. Broskvoň Suncrest je potom takový vrchol na konci prázdnin, když už žádné meruňky nemám. Je taky pravda, že mám na Vysočině málo prostoru a mnohem více prostoru mám v teplejších lokalitách vhodných i na citlivé odrůdy. Člověk by chtěl všechno, ale není to pro každého reálné. Ale jsou mezi námi mistři, kteří skoro všechno pěstují.
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Dozrávání broskví

04 Aug 2020, 12:33

Kdybych měl vyřadit jednu broskvoň, vyřadil bych některou z pozdních. Jedí se spíš málo, využívají se především na zavaření, kompoty jsou z nich nejlepší. Ale v jejich době už je plno hrušek, jablek, rynglí, švestek a taky (pokud nezmrznou) jsme v té době broskvemi přejezeni. Plody jako Redwin či Springtime by v září nikdo nejedl, kdežto z kraje léta chutnají.
mino BA
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 20 Júl 2020, 13:16

Dozrávání broskví

05 Aug 2020, 06:12

Ivan Hlavatý napísal:
03 Aug 2020, 20:22
Petr z H. napísal:
03 Aug 2020, 20:08

Treba ale rešpektovať odlišnosti rôznych lokalít, v niektorých to možno ide aj bez postrekov, inde to bez nich (aj viacerých) môže byť katastrofa.
Tak, ako píšete, pán Hlavatý. U mňa, v podobnej oblasti, akú máte aj Vy, si ostatné roky na kučeravosť vystačím iba s Kuprikolom. Syntetický prípravok po odkvete vynechávam. Čo však u mňa nesmie chýbať sú insekticídy. Vošky sú obrovský problém, a podľa tlaku ich aplikujem zvyčajne do konca júna. Potom už je tlak invázie akceptovateľný. Čo sa však odohralo minulý týždeň, bolo mimoriadne nepríjemné. Po týždňovej dovolenke bol v korune Fenixu nezvyčajný bzukot odhadom 20-30 sršňov, ôs, včiel a všakovakého hmyzu. Dôvodom bola drvivá invázia vošiek, ktoré sa "nepozorovane" rozmnožili a medovicové výlučky zmenili listy na dokonalú pochúťku na povrchu listov pre spomenutý hmyz. Cca tretina letorastov je zdecimovaná, pôjde dole. V tom nevidím, až taký problém. Neviem však, čo by sa dialo, ak by som insekticíd neaplikoval. Plody už na strome neboli, to len na margo ochrannej lehoty, Fenix je skorá odroda. Postrek som aplikoval až po západe slnka, čakal som, kým odletia posledné sršne. Hýrili tam až do takmer úplnej tmy, posledný kus uletel okolo 21.00. Ráno bolo po hostine pre všetkých zúčastnených...
Martin
Príspevky: 321
Dátum registrácie: 30 Máj 2020, 08:19

Dozrávání broskví

05 Aug 2020, 08:22

Tak mi dozrává Fairhaven,panenská úroda.Kupoval jsem ji již před pár roky a vyklubala se tehdy z toho nějaká raná odrůda s měkkou dužninou,teď to vypadá na orginál.
IMG_5472.JPG
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Dozrávání broskví

05 Aug 2020, 11:01

Dozrávají mi nektarinky na cca dvacetiletém stromu promořeném chorobami. I přes podzimní postřik mědí, jarní postřik mědí a organickým fungicidem a dalšími třemi postřiky proti suché skvrnitosti (poslední koncem května) jsou plody napadené strupovitostí, část úrody už se scvrkla a shnila, po včerejším dešti část plodů popraskala. Jinak kadeřavost jsem měla letos na historickém minimu - jen na Dixired bylo až v červnu pár pokroucených lístků. Suchá skvrnitost už ale někde začíná vystrkovat růžky, hlavně na mandloních. Většinu broskvoní mám ale zatím díky dostatku vláhy pěknou.
Prílohy
IMG_20200804_184440.jpg
IMG_20200804_184419.jpg
Starý strom RH
Starý strom RH
Loni očkovaná mandloň Tuono.
Loni očkovaná mandloň Tuono.
Zaměněný stromek, že kterého mám ale radost. Je to velkoplodá bělomasá nektarinka a začíná zrát.
Zaměněný stromek, že kterého mám ale radost. Je to velkoplodá bělomasá nektarinka a začíná zrát.
Olomoucko 220 m n. m.
Napísať odpoveď