Dozrávání broskví

andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Dozrávání broskví

28 Aug 2021, 14:45

Mlady stromcek Flamengo mal u mna prvu urodu. Broskynky obrate asi pred tyzdnom, nechal som ich odlezat (bal som sa, ze sa do nich pustia mravce). Chut vynikajuca, korenista, ani som necakal, ze u nas taketo vypestujeme. Mame doma aj kupovane broskyne, ale neda sa to ani porovnat. Tie domace su ovela sladsie, ale je tam aj viac kyseliniek, cim je ta chut omnoho vyraznejsia. A to nehovorim o aromatickych latkach - misku mame polozenu na klaviri a prevonia celu miestnost.
Prílohy
IMG_20210822_154433900.jpg
IMG_20210817_125754929.jpg
Neregistrovaný

IP:  247.233

Dozrávání broskví

28 Aug 2021, 17:44

Před časem zde byl zmíněný Fairhaven. Dobře vyzrálý, z teplé polohy, kam se na něj hrabe Redhaven. U Fairhavenu se uvádí, že se hodí i do horších poloh. Tam však zdaleka nedosahuje to, co v teplých oblastech. Tam je spíš průměrný až horší. Podobně je to od P. z P. s vychvalovaným Halehavenem. Je vynikající jen v teplém roce, což je teď již několik let.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Dozrávání broskví

29 Aug 2021, 10:19

Fairhaven u nás zatím není zcela zralý, plody jsou hodně tvrdé, pár dní mu ještě zbývá, škoda, že není tepleji. Dřív to bývala spolu s RH nejprodávanější broskvoň. Rozhodně se jí nebudu zbavovat předčasně, ale nevím, jestli bych ji vysadil znovu. Připadá mi, že sklizňová perioda je poměrně krátká (dost rychle přezrávají), záleží samozřejmě na tom, jak je zrovna teplo.
Fairhaven
Fairhaven
Fairhaven
Fairhaven
peter_z_tt
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Dozrávání broskví

29 Aug 2021, 12:32

Pomaly začne dozrievať Cresthaven. V iných rokoch odroda, ktorá v podstate nemá nedostatky. Celkovo a hlavne chuťovo sa radí k tomu najlepšiemu, čo sa dá u nás dopestovať. Som zvedavý, akú chuť dosiahne v takomto nepriaznivom počasí, keď sú teploty hlboko pod priemerom a najbližšie dni sa to pravdepodobne nezlepší.
Prílohy
IMG-13b163a68ac76b6511f6944dd614f775-V.jpg
IMG-e5745458471ffcf7792345561dd71942-V.jpg
IMG-e5935a56cd79ecb15c805102be2b54c9-V.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Dozrávání broskví

29 Aug 2021, 16:38

Cresthaven je pro mne královnou pozdních broskví.
Prílohy
IMG_8841 - Cresthaven (B).JPG
palo62
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 13 Apr 2020, 18:38

Dozrávání broskví

29 Aug 2021, 19:14

U mňa prvá úroda Cresthaven momentálne tvrdá ako skala...
IMG_0149.jpeg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Dozrávání broskví

29 Aug 2021, 22:58

Cresthaven u nás dozraje - jestli vůbec dozraje - až za dlouho. Měl jsem ji za královnu kompotovacích odrůd, než jsem objevil Catharinu. Chutná dobře, možná chybí trocha té broskvové hořčinky. Ti, co pěstují Suncrest (já ho nemám), říkají, že je ještě lepší.
Cresthaven ještě zelený
Cresthaven ještě zelený
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Dozrávání broskví

30 Aug 2021, 15:37

U nás v Žilinskej kotline sa Cresthaven vyfarbuje krásne. Je síce ešte tvrdý, ale už do niektorých plodov lezú mravce, čo predpokladám znamená, že konzumná zrelosť už nebude ďaleko. Zopár takýchto načatých som odtrhol a dal za okno, som zvedavý, koľko dní im potrvá, kým zmäknú.

Ešte malá otázka na skúsených: ako poznám oberačkovú zrelosť u tejto odrody? Píšete viacerí z vás, že Cresthaven má plody vhodné aj na zaváranie, majú teda aj ostať trochu tvrdšie?

Inak musím povedať, že tento rok ma broskynky mimoriadne tešia. Všetky odrody, okrem 2-ročného Redhavenu, mali signálnu úrodu, a boli pre nás chuťovo top. Popri hrozienku, egrešoch a malinách najchutnejšie ovocie z celej záhrady.
Prílohy
IMG_20210829_125018305.jpg
IMG_20210830_144051305.jpg
IMG_20210830_144100903.jpg
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Dozrávání broskví

30 Aug 2021, 19:14

Ja mám Cresthaven aj Suncrest. Suncrest momentálne končí (zber od cca 20.8.), Cresthaven zberáme už asi týždeň. Tento rok sa ich zberové okná dosť prekrývajú. V spodnej časti koruny Cresthavenu po mrazovej prebierke zostalo relatívne málo plodov, preto boli väčšie a rýchlejšie dozreli než tie z vyšších partií od cca 2m (vo vyšších partiách som robil prebierku). Suncrest si jarné mrazy prakticky ani nevšimol. (A to bolo cca 6 mrazových nocí a som na rovine, pod úpätím Trnavskej sprašovej tabule, kam pri jarných mrazoch steká chladný vzduch. Marhule sme tento rok kvôli mrazom nemali žiadne). Stromy mám na GF677 a snažím sa ich ťahať čo najvyššie, pestujem s terminálom.

Suncrest je vraj lepší na zaváranie. Mám ho síce už takmer 10 rokov, ale až teraz sa podarilo dopestovať dosť veľa plne zrelých broskýň na zaváranie, po iné roky väčšina zhnila po útokoch hmyzu v čase dozrievania (u iných odrôd som takéto silné poškodenie hmyzom nezaznamenal, možno len v niektorých rokoch sa tomu blížila Royal Glory), alebo sa museli predčasne obrať a tomu zodpovedala aj kvalita zaváraniny. Tento rok asi aj vďaka chladnejšiemu a daždivejšiemu počasiu veľká časť úrody stihla dozrieť. Suncrest je aj pri dozretí stále dosť pevný, vhodný na zaváranie a veľmi nepadá. Cresthaven pri dozretí rýchlejšie mäkne a aj padá, zato sa mi zdá chuťovo lepší na priamy konzum než Suncrest (a to mám pritom radšej broskyne s pevnejšou dužinou). A myslím, že podobné hodnotenie majú aj ostatní konzumenti u nás doma. Aj preto sme cez víkend zavarili prakticky všetok Suncrest, čo zostal na strome, a z Cresthavenu len 10 pohárov na porovnanie, zbytok som nechal na postupné jedenie.

Snažím sa zavárať broskyne tesne predtým než zmäknú, teda ešte tvrdé, ale čo najviac zrelé. Aj preto zaváram ihneď po obratí. Ak dlhšie po zbere čakajú na spracovanie (do druhého dňa alebo aj skôr), zmäknú a zle sa potom oddeľujú od kôstky, ani konzistencia po zavarení už nie je najlepšia. Suncrest až tak rýchlo po odtrhnutí nemäkne, vydrží aj do druhého dňa, ale s Cresthavenom a Redhavenom mám v tomto ohľade zlé skúsenosti.

Ešte k mrazovej prebierke tohtoročnými jarným mrazmi - najlepšie obstáli Suncrest a Favorita Morettini 3, tam aj v najnižších partiách (1-2m) bolo treba robiť silnú dodatočnú prebierku. Nasledoval Cresthaven (prebierka nutná od cca 2m), Redhaven (prebierka nepotrebná (4m strom), do cca 1.5m -2m prakticky žiadne broskyne). Royal Glory dopadla podobne ako Redhaven, alebo len mierne horšie. Tam som ale po silných poškodeniach plodov/kvetov jarnými mrazmi z minulých rokov orezal ešte pred kvitnutím všetky nižšie položené konáre do cca 2m.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Dozrávání broskví

31 Aug 2021, 22:42

Suncrest jsem letos nechutnal, všechno shnilo po napadení hmyzem. Cresthaven bude zralý koncem týdne, pokud nedopadne stejně. Dnes jsem obral všechny plody Symphonie, ta hmyz tolik neláká, možná díky silnější slupce? Přitom je vynikající.
Napísať odpoveď