Dozrávání broskví

M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrávání broskví

18 Aug 2021, 13:41

vysloužil napísal:
18 Aug 2021, 12:08
Earliglo letos vytvořilo na mé zahradě rekord v úrodě. Sklidil jsem 22 košíků, což odhadem představuje těžko uvěřitelných 150kg z jednoho 13 let starého stromu. Potvrzuje to starou pravdu - v naší poloze buď nejsou broskve vůbec anebo se z nich můžeme po.... Letos je ten druhý případIMG_20210818_104011.jpgIMG_20210818_104048.jpg
To je šílené, že se vám strom nerozlámal. A jaké jsou chuťově při takovém přeplození?
Já tu mám opačný problém co se mi poslední roky zhoršuje, z nyní zrajícího asi 15 -20 letého Fairhavenu nesklidím ani košík. Přes 90% plodů zlikvidoval obaleč východní, téměř všechno už shnilo. Mospilanem jsem stříkal každých 7 dní, celkem 5x po sobě, i když v návodu je pouze 1x, 6-tý postřik kontaktní Spinosad, taky bez učinku, vegetační vrcholy napadeny ve 100%, očkovance nové stromečky jsem taky stříkal mospilanem, a opakovaně taky všechny vrcholy uvadlé s živým obalečem. Obaleči na jabkách ještě horší, ztráty 90-100% plodů podle odrůdy. Loučím se s odrůdama zrajících po RH. :?
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Dozrávání broskví

18 Aug 2021, 15:01

M.H napísal:
18 Aug 2021, 13:41
vysloužil napísal:
18 Aug 2021, 12:08
Earliglo letos vytvořilo na mé zahradě rekord v úrodě. Sklidil jsem 22 košíků, což odhadem představuje těžko uvěřitelných 150kg z jednoho 13 let starého stromu. Potvrzuje to starou pravdu - v naší poloze buď nejsou broskve vůbec anebo se z nich můžeme po.... Letos je ten druhý případIMG_20210818_104011.jpgIMG_20210818_104048.jpg
To je šílené, že se vám strom nerozlámal. A jaké jsou chuťově při takovém přeplození?
Já tu mám opačný problém co se mi poslední roky zhoršuje, z nyní zrajícího asi 15 -20 letého Fairhavenu nesklidím ani košík. Přes 90% plodů zlikvidoval obaleč východní, téměř všechno už shnilo. Mospilanem jsem stříkal každých 7 dní, celkem 5x po sobě, i když v návodu je pouze 1x, 6-tý postřik kontaktní Spinosad, taky bez učinku, vegetační vrcholy napadeny ve 100%, očkovance nové stromečky jsem taky stříkal mospilanem, a opakovaně taky všechny vrcholy uvadlé s živým obalečem. Obaleči na jabkách ještě horší, ztráty 90-100% plodů podle odrůdy. Loučím se s odrůdama zrajících po RH. :?
Strom je poměrně velký, polámalo se jen pár drobných větviček. Něco shnilo (viz na obrázku vpravo nahoře), ale ztráty jsou max. do 10%. Přitom probírku jsem dělal masivní, ale i to bylo málo. Stříkal jsem jenom proti kadeřavosti, insekticidy žádné. Poslední týdny zalévám broskvoně 1x týdně 10 litrů do drenážních trubic, řekl bych, že to má vliv na velikost plodů.
Je pravda, že sladkost je o něco nižší, ale u nás nikdy broskve nejsou tak sladké jako na jihu. Výjimkou jsou některé odrůdy (např. Krasava nebo ploché broskve). Oproti loňsku je podstatně míň včel a vos na broskvích.
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Dozrávání broskví

18 Aug 2021, 19:06

M.H napísal:
18 Aug 2021, 13:41
... Mospilanem jsem stříkal každých 7 dní, celkem 5x po sobě, i když v návodu je pouze 1x, 6-tý postřik kontaktní Spinosad, taky bez učinku,...
Žiaľ podobne to zrejme robí kopa ľudí. Ťažko sa potom divť, že škodce sú zachvíľu rezistentné. Keď už neveríte návodom, skúste sedliacky rozum. Postreky treba striedať.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrávání broskví

18 Aug 2021, 20:30

Jožo ZA napísal:
18 Aug 2021, 19:06
M.H napísal:
18 Aug 2021, 13:41
... Mospilanem jsem stříkal každých 7 dní, celkem 5x po sobě, i když v návodu je pouze 1x, 6-tý postřik kontaktní Spinosad, taky bez učinku,...
Žiaľ podobne to zrejme robí kopa ľudí. Ťažko sa potom divť, že škodce sú zachvíľu rezistentné. Keď už neveríte návodom, skúste sedliacky rozum. Postreky treba striedať.
Vyloučeno, postřik proti obaleči jsem provedl poprvé, nejdříve podle stavu hlášení nejbližší stanice, pak jsem dával další postřiky abych vyloučil špatné načasování. Jednotlivé plody jsem značil fixem. Další kontrolu jsem prováděl vylamováním vrcholů letorostů, z 10 letorostů bylo 10 s obalečem - v různých fázích vývoje, někde už červ vylézal, jinde první dírka z kladení.

V zahradách kolem tu broskve moc nejsou - spíš po jednom stromu z pecek planých bělomasých pozdních, a taky nikdo nic nestříká. Dělal jsem pokus - Mospilan na obaleče funguje, ale jen když červa chytím a vykoupu ho v něm. Pod povrchem letorostu nemá dostatečný systémový účinek - malé očkovance byly slité pořádně, a stejně nezůstal později ani jeden výhonek bez červa, všechny vyžrané.

Na pilatku mi Letos Mospilan fungoval stejně jako vloni výborně, jeden postřik tlakovým ručním zádovým postřikovačem v pravý čas a bylo super OK.

Nikdy tu červivost nebyla ani na broskvích ani na jabkách, pestovaly se tu jabka asi 50 velkých stromů přes 60 let, červivost max 5%, hniloba minimum, některé nové stromy co jsem od té doby nahradil po 12 letech nerodí - narouboval jsem i ty původní odrůdy a kalamita, napočátku přeplozené bez probírky, do sklizně téměř prázdné - obaleč navrtá a jabko/broskev shnije, chodím každý den s tágem a vypichuju shnité. Některé plody i odolají hlilobě jako Idared, tak jsou navrtány více krát, až nakonec stejně shnijí. Jabka jsem ale nestříkal a ani to nemám v úmyslu.

By jsem nenápadně kouknout do jiných zahrad, a taky mají všechny plody navrtané obalečem. Platí, že čím méně plodů a menší strom, tím více červů, staré vysokokmeny s velkou násadou udrží dostatek plodů. Kolik takových stromů dnes ještě je?
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Dozrávání broskví

19 Aug 2021, 06:44

M.H napísal:
18 Aug 2021, 20:30
Vyloučeno, postřik proti obaleči jsem provedl poprvé, nejdříve podle stavu hlášení nejbližší stanice, pak jsem dával další postřiky abych vyloučil špatné načasování.

Dělal jsem pokus - Mospilan na obaleče funguje, ale jen když červa chytím a vykoupu ho v něm.
Tak asi 5x po 7 dňoch bolo málo, nabudúce skúste 10x každé 3 :idea: Nedávno mi hovoril kolega, ako ním strieka zemiaky proti mandelinke. A stále zvyšuje koncentraciu, aby to ešte aspoň nejako fungovalo.

Pri Mospilane sa pise "Vyniká dlhodobým a vyrovnaným reziduálnym účinkom".
Moja logika hovorí, že ak prípravok neúčinkuje tak ako má, škodca si už na neho vytvoril imunitu. Ale čo už ja o tom môžem vedieť, nemám na to školy ;)
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Dozrávání broskví

19 Aug 2021, 16:21

Na Balkáně mi už skoro dozrála nektarinka Venus, těsně před J. H. Hale. Na Vysočině ve 480m. se k dozrávání chystá Cathrina.
Prílohy
Nektarinka Venus (BG)
Nektarinka Venus (BG)
Nektarinka Venus.jpg (179.52 KiB) 2228 zobrazení
J. H. Hale (BG)
J. H. Hale (BG)
Cathrine  na Vysočině
Cathrine na Vysočině
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrávání broskví

20 Aug 2021, 10:11

Jožo ZA napísal:
19 Aug 2021, 06:44
M.H napísal:
18 Aug 2021, 20:30
Vyloučeno, postřik proti obaleči jsem provedl poprvé, nejdříve podle stavu hlášení nejbližší stanice, pak jsem dával další postřiky abych vyloučil špatné načasování.

Dělal jsem pokus - Mospilan na obaleče funguje, ale jen když červa chytím a vykoupu ho v něm.
Tak asi 5x po 7 dňoch bolo málo, nabudúce skúste 10x každé 3 :idea: Nedávno mi hovoril kolega, ako ním strieka zemiaky proti mandelinke. A stále zvyšuje koncentraciu, aby to ešte aspoň nejako fungovalo.

Pri Mospilane sa pise "Vyniká dlhodobým a vyrovnaným reziduálnym účinkom".
Moja logika hovorí, že ak prípravok neúčinkuje tak ako má, škodca si už na neho vytvoril imunitu. Ale čo už ja o tom môžem vedieť, nemám na to školy ;)
Samožřejmě, po vojně je každý generál. ;)

Zbavit se oblačů pro obyčejného zahradkáře co má pár stromů je dnes už takto neproveditelné. Komu na úrodě záleží, tak 1 postřik ještě zvládne, případně opakuje, ale už stěží bude úzkostlivě sledovat načasování vývoje škůdců z hlášení stanic, a už vůbec nikdo nebude dělat na těch třech čtyřech stromech v zahradách vlastní výzkum na rezistenci, účinnost postřiků, pátrat po postřicích o kterých neví nic, studovat jejich účinky na internetu, kombinovat křížově účinné látky.... to opravdu je tak pro chemické inženýry v sadech nebo některé pěstitele postřikové fanatiky. Obyčejný zahrádkář se s nechutí na nějaké postřiky vykašle a stromy zruší, to se děje už několik let. Já s postřiky po letošku jak jsem začal tak končím, postříkám nanejvíš 1x pilatku na švestkách - tak nějak si představuju postřik proti škůdcům, přesné načasování - 1 důsledně provedený postřik a hotovo. :thumbup:
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrávání broskví

20 Aug 2021, 10:50

Tady zraje Fairhaven. Letos nelze přesně určit dobu zrání, plody už více jak týden měknou, ale nezrají. Chybí slunce i letní teploty, zem je dost přelitá. Závidím Mimmovi ty nektarinky na foto výše - taková vyprahlá zem do hněda plus zavlažování je to pravé pro zrání ovoce.

Mi tu 90% plodů Fairhavenu zlikvidoval obaleč a hniloba, nekteré plody jsem zachránil vylomením vrcholu letorostů i s obalečem - tam kde jsem dosáhl + každodenní odstraňování moniliových plodů. Plody jsou spíše velké - jako každý rok, ale to je tak vše, chuť je podprůměrná, málo cukrů, kyselina je surová, málo ušlechtilá nevyvážená, dužina od pecky je neoddělitelná nebo jen částečně, pecky jsou většinou popukané jako důsledek nadprůmerných dešťových srážek co trvají už3 léto po sobě :( ( formálně doba 500-letého sucha).

Jinak Fairhaven bývá vynikající odrůda, minimálně o třídu výše než Redhaven.
Prílohy
Snímek 003.jpg
Snímek 002.jpg
Snímek 001.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Dozrávání broskví

20 Aug 2021, 13:09

M.H napísal:
20 Aug 2021, 10:50
Tady zraje Fairhaven. Letos nelze přesně určit dobu zrání, plody už více jak týden měknou, ale nezrají. Chybí slunce i letní teploty, zem je dost přelitá. Závidím Mimmovi ty nektarinky na foto výše - taková vyprahlá zem do hněda plus zavlažování je to pravé pro zrání ovoce.

Mi tu 90% plodů Fairhavenu zlikvidoval obaleč a hniloba, nekteré plody jsem zachránil vylomením vrcholu letorostů i s obalečem - tam kde jsem dosáhl + každodenní odstraňování moniliových plodů. Plody jsou spíše velké - jako každý rok, ale to je tak vše, chuť je podprůměrná, málo cukrů, kyselina je surová, málo ušlechtilá nevyvážená, dužina od pecky je neoddělitelná nebo jen částečně, pecky jsou většinou popukané jako důsledek nadprůmerných dešťových srážek co trvají už3 léto po sobě :( ( formálně doba 500-letého sucha).

Jinak Fairhaven bývá vynikající odrůda, minimálně o třídu výše než Redhaven.
Osobně to nemohu potvrdit. Fairhaven je možná trochu víc broskvovitě nahořklý a snad méně chlupatý. Jinak bych je chuťově zařadil zhruba na stejnou úroveň. Dozrává skoro o 2 týdny později, což za výhodu nepovažuji, konkurují mu další pozdní chuťovky.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Dozrávání broskví

20 Aug 2021, 18:24

U mě byly před pár lety opravdu vynikající, nechtěl jsem přehánět, ale myslím že naposled v 2018 byly tak o 2 třídy lepší než Redhaveny až jsem byl překvapen, protože se jedná o celkem ,,obyčejnou odrůdu do chladnějších poloh" byly extra sladké, dužina byla kolem pecky červená, opravdu jemně nahořklá, śťáva tekla jak sirup, oproti RH má Fairhaven výrazné kyseliny a ty bez vysoké cukernatosti jsou v přebytku a nezušlechtěné, takové štiplavé. Chce to letní počasí bez výkyvů a to už 14 dní před změknutím, hned jak začnou vybarvovat. V době kdy už začínají první plody měknout už počasí nic nedožene.

Jako letos úplně špatné nejsou, některé povedené kousky jsou dobré, chuť je ale oproti těm několik let nazpátek výrazně slabší, navíc tenkrát jsem sklízel 100-150 broskví ze stromu, dnes to kvůli obaleči není ani třetina.
Napísať odpoveď