První meruňky dozrávají

Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

První meruňky dozrávají

17 Máj 2021, 17:20

Mimmo napísal:
17 Máj 2021, 16:13
Tohleto není probírka. Ta snad letos netřeba. To mi udělala bouřka.
To je škody 🙁

Já byla obhlížet terén včera. Jak to i přes omrznutí pupenů a malé kvetení nakonec vypadalo nadějně (zůstalo dost opylených květů), tak teď už moje nadšení opadlo. Místo propadu je na některých stromech celkový opad, asi to počasí. Plody se přestaly zvětšovat a opadávají. Ale na některých stromech se toho zatím drží dost, na běžnou spotřebu a zpracování bude. Lépe dopadly stromy v nechráněné části zahrady, nebyly na jaře tak moc narašené.
Prílohy
IMG_20210516_190017.jpg
Olomoucko 220 m n. m.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

První meruňky dozrávají

18 Máj 2021, 21:44

Štěpánka.3 napísal:
17 Máj 2021, 17:20
Mimmo napísal:
17 Máj 2021, 16:13
Tohleto není probírka. Ta snad letos netřeba. To mi udělala bouřka.
To je škody 🙁

Já byla obhlížet terén včera. Jak to i přes omrznutí pupenů a malé kvetení nakonec vypadalo nadějně (zůstalo dost opylených květů), tak teď už moje nadšení opadlo. Místo propadu je na některých stromech celkový opad, asi to počasí. Plody se přestaly zvětšovat a opadávají. Ale na některých stromech se toho zatím drží dost, na běžnou spotřebu a zpracování bude. Lépe dopadly stromy v nechráněné části zahrady, nebyly na jaře tak moc narašené.
Mi letos na meruňkách nezmrznul ani jeden květ, což se stává jednou za 5 let - takový interval úrodných let meruněk na drsným severu :)

Letos od rozkvětu neustále pršelo a stále denodenně prší, takže vše raně kvetoucí zlikvidovala monilioza. Nejhorší stav za 30 let - soudím podle obrovské třešně, která poprvé za tu dobu dostala totální moniliový úžeh, v trsech zůstal jeden plůdek z 30.
U meruněk je to ještě horší - pozůstatek plůdků tak 1 plůdek ze 100 + zdecimované uvadající větve.

A těch několik plůdků meruněk, které přežily - je to přesně jako na vaší fotce - zakrněly a nerostou.
Po detailním prozkoumání je příčina jasná - opět za to může voda - plůdky jsou zasaženy strupovitostí. Menší už nepřirůstají a upadnou a ty větší se deformují a možná ani nedozrají do průměrné kvality.

Meruňka potřebuje od rozkvetení sucho, teplo. Tady je to obráceně, a letos už nejde jen o plody, ale houbové choroby se šíří na listech, ve dřevě, nesrůstají ani rouby, nepřijímají se ani očka.

Dobře odolávají tomuto chladu a mokru z peckovin švestky a pak jádroviny. U broskví loni a letos houbové choroby řádí taky nevídaně. :? Už aby se oteplilo aspoň jako v BG a přestalo pršet. Vždyť za měsíc je slunovrat, zkracování dne, nuložit dřevo a blížíme se do zimy. :D
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

První meruňky dozrávají

22 Máj 2021, 13:49

Dneska jsem viděl na trhu (BG) první barevné ovoce. U meruněk nebyl hrdý nápis, že jsou místní. Proto jsem u sebe nepátral po náhodou zapomenutém plodu. Ovšem u jahod a třešní to uvedeno bylo. Tak jsem vyplel trochu jahody a opravdu jsem tam několik Darselectů objevil. Objevil jsem tam i housenku martináčka habrového, která žere jenom lupení včetně jahodového. Třešně jsou maličké, tvrdé a jen málokdy narůžovělé. Ty na trhu jsou zase extrémně předražené.
Prílohy
Jahoda Darselect.jpg
Meruňky na trhu.jpg
Meruňky na trhu.jpg (135.5 KiB) 2897 zobrazení
Jahody na trhu.jpg
Jahody na trhu.jpg (183.22 KiB) 2897 zobrazení
Housenka S. pavonia na jahodě.jpg
Housenka S. pavonia na jahodě.jpg (73.75 KiB) 2897 zobrazení
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

První meruňky dozrávají

22 Máj 2021, 19:10

Třešně se u nás pohybovaly vloni z dovozu z GR kolem 250kč/kg, je to moc?

Já bych ty meruňky hned bral, v tuto dobu není nic čerstvého k zakousnutí, otázka jak chutnají ?

Koupil jsem teď z marketu dovozové ze španělska, odrůda Colorado. A klasika vůbec nejsou dobré, přímo trpce svíravě kyselé, nesladké, skoro nepoživatelné. Proč pořád dokola prodávají hnusné meruňky si říkám, ještě jsem z obchodu netrefil na průměrně sladké. A trhy s ovocem tu nemáme, později občas přijede polák s jahodama, okurkama .... ale dobré meruňky za celá léta koupit v ČR prostě nejdou, ať stojí kolik stojí. :(
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

První meruňky dozrávají

22 Máj 2021, 20:12

Tyhle místní třešně jsou asi za 80 Kč/kg. Ale není to Kordia. Pokud si však pamatuji, jsou první třešně sice sladké, ale málo masité. Po 10 dnech jsou na stejném stromě třešně docela dobré a mnohem větší. Čekám, že až dozobu své první jahody, budou tu zrát moruše. Těch je tady tak veliké množství, že žádný pták nežere méně sladké jahody a třešně. Lidi tu zase téměř nejedí moruše. Je to pro ně příliš obyčejné ovoce. Na trhu by se prodejcům vysmáli...
Meruňky jsem si nekoupil, protože se snažím sníst poslední zmražené plody. Taky to není chuťově ono, ale dá se to nakrájet do jogurtu. Podtržené rané meruňky se jíst dají, když se nechají 10 dní uležet. Jenže za 10 dní už tady budou stejně jedlé a levnější místní meruňky s červeným líčkem.
Dneska jsem viděl v obchodě krásná polská jablka asi za 15 Kč. Měl jsem nutkání si jich taky několik koupit, ale musím napřed dojíst ty svoje, byť horší.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

První meruňky dozrávají

23 Máj 2021, 10:59

M.H napísal:
22 Máj 2021, 19:10
Já bych ty meruňky hned bral, v tuto dobu není nic čerstvého k zakousnutí, otázka jak chutnají ?
Koupil jsem teď z marketu dovozové ze španělska, odrůda Colorado. A klasika vůbec nejsou dobré, přímo trpce svíravě kyselé, nesladké, skoro nepoživatelné. Proč pořád dokola prodávají hnusné meruňky si říkám, ještě jsem z obchodu netrefil na průměrně sladké.
Podle předpovědi počasí má dnes (v BG) být až 30st. Takže prodejce se rozhodl snížit cenu ovoce na trhu. Zaručil se mi, že jsou to sladké a dobré meruňky. Koupil jsem proto několik přezrálých plodů a byly sladké a dobré. Kdybych to věděl, koupil bych víc. Ale ochutnávat nemyté ovoce na trhu mi nepřipadalo rozumné. V Lídlu prodávali Tsunami. Byly vybarvené, ale nezdály se mi tak vyzrálé.
Prílohy
Sladká meruňka z trhu
Sladká meruňka z trhu
Meruňky sladké z trhu.jpg (77.06 KiB) 2805 zobrazení
Tsunami z Lídlu
Tsunami z Lídlu
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

První meruňky dozrávají

23 Máj 2021, 13:33

Mimmo napísal:
23 Máj 2021, 10:59
M.H napísal:
22 Máj 2021, 19:10
Já bych ty meruňky hned bral, v tuto dobu není nic čerstvého k zakousnutí, otázka jak chutnají ?
Koupil jsem teď z marketu dovozové ze španělska, odrůda Colorado. A klasika vůbec nejsou dobré, přímo trpce svíravě kyselé, nesladké, skoro nepoživatelné. Proč pořád dokola prodávají hnusné meruňky si říkám, ještě jsem z obchodu netrefil na průměrně sladké.
Podle předpovědi počasí má dnes (v BG) být až 30st. Takže prodejce se rozhodl snížit cenu ovoce na trhu. Zaručil se mi, že jsou to sladké a dobré meruňky. Koupil jsem proto několik přezrálých plodů a byly sladké a dobré. Kdybych to věděl, koupil bych víc. Ale ochutnávat nemyté ovoce na trhu mi nepřipadalo rozumné. V Lídlu prodávali Tsunami. Byly vybarvené, ale nezdály se mi tak vyzrálé.
Meruňky z Lídlu přinesla manželka vnoučatům. Jíst se to nedá. Chutí nezralé, kolem pecky již zahnívají.
RastoD
Príspevky: 56
Dátum registrácie: 29 Apr 2020, 21:00
Bydlisko: Lučenec

První meruňky dozrávají

23 Máj 2021, 18:58

Ja som kupil marhule v Bille. Bez označenia odrody...kysle, bez naznaku marhulovej chute, zanedlho budu hnit a chut marhuli nedosiahnu
Naposledy upravil/-a RastoD v 23 Máj 2021, 20:16, upravené celkom 1 krát.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

První meruňky dozrávají

23 Máj 2021, 19:42

Pěstitel meruněk má o něco větší šanci než laik, že pozná chuť i bez ochutnání. Ale když jde jen o pár plodů, není to riziko tak vážné. Je to pak spíš duševní než finanční újma. To, že se v obchodech neoznačují názvy odrůd, to mi taky vadí. Pro mě je to důležitější údaj než země původu. Budeme čekat až na ty vlastní (odrůdově určené) meruňky. U mě to asi bude Leskora.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

První meruňky dozrávají

23 Máj 2021, 20:20

Na origo bedýnkách a visačkách plastových misek se většinou název odrůdy najít dá. Vyjímečně se v obchodech objeví poživatelné a i celkem chutné meruně.
Napísať odpoveď