Meruňka neroste

Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1057
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Meruňka neroste

21 Jún 2020, 13:44

EL Edgar napísal:
21 Jún 2020, 13:11
myslím že váš stromček má nevhodne urobený výsadbový rez
Všechny odborné publikace o řezech doporučují přesně takový řez (se 4 kosterními větvemi, ta 5 je jen záloha). Dělal jsem jej tak i u ostatních meruněk v minulosti (cca tak 10 kusů), a ty rostly normálně. Podle vás je správný řez meruňky "vše odstranit"?
BTW tato meruňka měla bohaté kořeny rozhodně převyšující provedený řez.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
ariadna30
Príspevky: 2878
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Meruňka neroste

21 Jún 2020, 13:49

Amaterska otazka😀 ako mam spravit zo stromu spiciak? Vzdy mi prisli s korunkou a nie vzdy s idealnou.
Mimmo
Príspevky: 3118
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Meruňka neroste

21 Jún 2020, 14:06

Vyvázáním jedné větve do vertikální polohy. Když je moc tuhá, tak postupným ohýbáním. Pokud to stromek nešokovalo, dají se postupně odstranit nevhodné větve. U staršího stromku už by to asi nešlo tak snadno.
P.S.: děkuji za identifikaci květiny. Máte veliké znalosti.
vysloužil
Príspevky: 4719
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Meruňka neroste

21 Jún 2020, 14:27

Možno so mnou niektorí nebudú súhlasiť, ale myslím že váš stromček má nevhodne urobený výsadbový rez.

Já tedy nejsem příliš úspěšným pěstitelem meruněk, ale dovolím si nesouhlasit.
1. Řez po výsadbě byl provedený správně (možná o jedno rameno navíc, ale to na ujmutí nemělo vliv)
2. Zdravý stromek se ujme i bez jakéhokoli řezu - na růstu a na problémech s tvarováním korunky se to v prvních letech negativně projeví, ale ujme se. Ostatně pamatujeme si někteří zahradnického kacíře, který to neřezání tvrdě prosazoval (škoda, že tu není, ne, že bych s ním souhlasil, ale diskuzi to osvěžilo).
Cosi napovídá i údaj o neujmutí roubu z daného stromku - zdá se, že to nebyla jen otázka kořenů.
Od Kubáčka jsem bral stromky dlouho (dokud zasílal), byly většinou kvalitní. Sem tam se nějaký pazgřivec našel, ale jen výjimečně.

urobiť zo stromčeka (práve zakúpeného) "špičák" je to najlepšie čo môžete pre marhuľový stromček pri výsadbe urobiť!

Nelze jednoznačně tvrdit. Pokud je stromek špatně zapěstovaný, má korunku v nesprávné výšce, málo kořenů, pak ano. Je-li sazenice taková, jaká má být, pak je návrat ke špičáku jen ztrátou jednoho roku.
ariadna30
Príspevky: 2878
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Meruňka neroste

21 Jún 2020, 14:39

Mimmo, dakujem za navod. Na jesen budem objednavat marhule, tak mi to moze pomoct. Par kvetov poznam😉
vysloužil
Príspevky: 4719
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Meruňka neroste

21 Jún 2020, 17:38

V monografii T. Jana je řez po výsadbě popsán v podstatě tak, jak jej p. Petr provedl.
meruňka.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Meruňka neroste

21 Jún 2020, 19:45

Na záhradkárčení je krásny okrem mnohých iných vecí aj fakt, že k želanému výsledku (kvalitnej úrode) sa dá dopracovať rôznymi cestami a poskytuje tak priestor aj pre osobnú kreativitu a individuálny prístup. Napokon, pre väčšinu z nás je dôležitejšia tá cesta k nemu než výsledok samotný. Sú samozrejme za tie stáročia vykreované určité postupy, akési 'guide-lines', ktoré sa osvedčili a sú všeobecne odporúčané. Medzi ne patrí aj spôsob povýsadbového rezu.
Môj postoj k téme ktorá sa tu rozdebatovala je nasledovný:
Pri kúpe stromčeka sa riadim najmä 2 vecami - aby mal kvalitný koreňový systém a korunku zapestovanú v mne vyhovujúcej výške, s konárikmi ktoré svojím počtom, smerovaním, odklonom, rozostupmi a hrúbkou umožňujú, aby som z nich vybral 3-4 najvhodnejšie pre budovanie koruny. Tie pri povýsadbovom reze adekvátne spolu so stredníkom skrátim. Ak takýto stromček s vhodne zapestovanou korunkou v predajni nenájdem, volím kúpu špičiaku. Ak špičiak nie je k dispozícii, a stromček chcem za každú cenu kúpiť, tak volím postup popísaný pánom El Edgarom. Teda nevhodnú korunku 'zruším' a rezom stromček vrátim do štádia špičiaku. Z môjho pohľadu nevidím ale dôvod orezať stromček na špičiak, ak tento disponuje zapestovanými konárikmi, ktoré mi jednoznačne vyhovujú. Nevidím v takom postupe logiku, okrem iného aj preto, že pri kôstkovinách a marhuliach obzvlášť sa snažím o čo najmenší počet rezných rán (aj pri povýsadbovom reze), najmä ak majú byť lokalizované priamo na kmieniku/stredníku.
Čo sa týka rezu realizovaného pánom Petrom z H., vždy je možné mať pripomienky, najmä ak rez robil niekto iný. Možno by som ponechal menej konárikov, možno by som ich skrátil o niečo viac. Jednoznačne si ale nemyslím, že by ten rez bol spravený zle a zhodujem sa s názorom pána El Edgara, že rez v tomto prípade nie je príčinou neprosperovania stromčeka.
Na záver ešte ako názornú demonštráciu 'nepredpisového' postupu pridávam fotky stromčeka marhule Bergarouge na St.Julien A. Sadil som ho v okt.2019, prvá fotka je po povýsadbovom reze koncom zimy - tento rez nie je predpisovo podľa učebnice, ponechal som konáriky dlhšie než sa všeobecne odporúča. Vychádzal som pri tom z kvality koreňov, celkovej konštitúcie a kondície výpestku, kvality pôdy v mojej lokalite a najmä zo svojich skúseností. Na foto 2 je potom stromček na začiatku pučania, na foto 3 už s letorastami začiatkom mája.
Záver: rôzne cesty vedú do záhradkárskeho Ríma, okrem iných aj tá, ktorú prezentoval pán El Edgar. IH
(P.S.: Ešte dodám, že broskyňu by som pri povýsadbovom reze takto nikdy neostrihal, tam musí byť rez podstatne radikálnejší, doslova 'drastický'. Marhule to ale v mojich podmienkach za predpokladu kvalitného výpestku takto 'nepredpisovo' v pohode zvládajú).
IMG_20200621_183416.png
IMG_20200621_183445.png
IMG_20200621_183259.png
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Meruňka neroste

21 Jún 2020, 20:29

EL Edgar napísal:
21 Jún 2020, 20:15
Pán Hlavatý, okrem iného ste aj dobrý diplomat... :)
Nesnažil som sa byť a priori diplomatický, napísal som priamo ako to robím ja, resp. aké postupy preferujem.
Mám ďaleko od toho, aby som svoje názory považoval za jedinú božiu pravdu a presviedčal ostatných, aby to robili jedine tak ako ja a nikdy a nijako inak. Jednoducho preto, lebo takúto pravdu nevlastním.
Priznávam ale, že by som bol nerád, keby takéto 'šťavnatejšie' debaty (kiež by ich tu bolo viac!) prerástli do nejakých osobných antipatií, vzájomných útokov, osočovaní a obracaní ostatných na svoju jedine správnu 'vieru'. Takto to bolo bohužiaľ často na 'starom' fóre a nikdy to neviedlo k ničomu pozitívnemu.
Ak je toto z mojej strany diplomacia, tak sa k nej hrdo hlásim 😃. Toto fórum sa pekne rozbieha, zbytočne si to nepokazme.
(Oceňujem, ak má niekto na veci vlastný názor a iba neprikyvuje takzvaným 'autoritám', to si ponechajte aj do budúcnosti). IH
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2216
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Meruňka neroste

21 Jún 2020, 21:05

Ve zdejších podmínkách (jíl, výsadbová jáma ne moc obohacená) řežu meruně po výsadbě na cca 3 očka - čili pro většinu zdejších asi moc drasticky, ale mám to odzkoušené a ponecháním delších větví mi stromky špatně rostly až babčely.

IMG_5434.JPG
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Meruňka neroste

21 Jún 2020, 21:33

Mikeš13 napísal:
21 Jún 2020, 21:05
Ve zdejších podmínkách (jíl, výsadbová jáma ne moc obohacená) řežu meruně po výsadbě na cca 3 očka - čili pro většinu zdejších asi moc drasticky, ale mám to odzkoušené a ponecháním delších větví mi stromky špatně rostly až babčely.
Presne tak - vždy treba zohľadniť predovšetkým 2 veci: miestne podmienky a vlastné skúsenosti v nich. Tou treťou je výpestok, ktorý sme zasadili a ideme ho rezať. IH
Napísať odpoveď