Klejotok na mandloni

Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Klejotok na mandloni

01 Jún 2020, 06:49

Na jedné ze 4 mandloní jsem objevil na 2 místech zaschlý střepec listů, kolem toho místa ztmavlou kůru a kapičku klejotoku. Jedná se o projev monilie ? Nikdy jsem s tím problém na mandloních a broskvoních neměl, tak nevím. Ranku nechám odhojit, předpokládám, že si s ní strom jistě poradí. Taktéž broskvoně jsem nikdy proti monilii neošetřoval, a ani nemám v plánu - je to nutné i při takto ojedinělém výskytu? Tedy pokud se vůbec o monilii skutečně jedná ...

Mandloň - klejotok 1.jpg
Mandloň - klejotok 2.jpg
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Červenka Jiří
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 11:34

Klejotok na mandloni

01 Jún 2020, 09:51

Monilia to není, uvadl by celý výhon.Typnul bych to na bakteriální vymirání pupenů.Ostrým nožem vyřezat až do "zdravého",štětečkem ošetřit mědí a po zaschnutí zatřít balzámem,jinak se to rozleze po celém stromku.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Klejotok na mandloni

01 Jún 2020, 19:42

Tiež sa prikláňam k názoru, že ide o bakteriálnu infekciu. Pôvodcom môže byť Pseudomonas syringae pv. syringae, alebo Xanthomonas arboricola pv. pruni (synonymum: Xanthomonas campestris pv. pruni).
Tieto bakteriózy sú nebezpečné, bol by som v riešení radikálnejší - ak by to vyslovene výrazne nenarušilo architektoniku koruny, odstránil by som postihnuté konáriky celé, s bezpečnou hranicou do zdravého dreva.
Ak by Ste predsa len teraz siahli aj po chémii, vhodný by bol prípravok Aliette (viď foto).
A rozhodne treba aplikovať Kuprikol alebo Champion na jeseň po opade listov + na jar pred vyrašením. IH
IMG_20200601_195214.png
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Klejotok na mandloni

01 Jún 2020, 20:15

Děkuji za nasměrování, zkusím jej použít.
Na 3 postižených místech jsem odstranil nekrotickou kůru a ošetřil Kuprikolem. Odstraňovat celé větve se mi nechce, snad se už nic neobjeví.
No myslel jsem, že mandloně nebude třeba vůbec řešit, když nemají problém s kadeřavostí. Přemýšlel jsem, že i u broskvoní od toho upustím, zřejmě v této poloze nehrozí ani u nich. Ale vidím, že to není příliš dobrý nápad, jsou tu jiné neduhy. Takže kvůli nim budu muset ošetřovat vše na jaře a na podzim. :?
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1060
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Klejotok na mandloni

02 Jún 2020, 11:34

Hmm, zkusil jsem pár e-shopů a obvolat pár prodejen, a zdá se, že Aliette se nikde neprodává. :?

Myslíte, že lze použít jiný se stejnou účinnou látkou, ačkoli na broskvoně nejsou určeny (většinou jen na révu) ?
https://www.agromanual.cz/cz/pripravky/ ... fosetyl-al
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Klejotok na mandloni

02 Jún 2020, 12:11

Petr z H. napísal:
02 Jún 2020, 11:34
Hmm, zkusil jsem pár e-shopů a obvolat pár prodejen, a zdá se, že Aliette se nikde neprodává. :?

Myslíte, že lze použít jiný se stejnou účinnou látkou, ačkoli na broskvoně nejsou určeny (většinou jen na révu) ?
https://www.agromanual.cz/cz/pripravky/ ... fosetyl-al
Aliette som v minulosti použil len raz, je to už nejakých pár rokov. Takže neviem či sa ešte predáva.
Ak nie, tak určite sa dá použiť aj prípravok s totožnou účinnou látkou (tá je rozhodujúca, nie názov samotného prípravku).
V tých uvedených prípravkoch ale ide (tuším vždy) o kombináciu fosetylu s inou účinnou látkou. Nemám to odskúšané, takže
nechcem mudrovať o niečom s čím nemám skúsenosť.
IH
Napísať odpoveď