Kdy řezat broskvoně?

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kdy řezat broskvoně?

08 Máj 2020, 12:40

Otázka, která nikdy nebude zcela zodpovězena. Teď nemyslím, jestli je lepší řezat je na jaře, po sklizni či na podzim. Každý termín má své zastánce a ti s ním mají své dobré zkušenosti. Já patřím mezi ty, kteří broskvoně řežou pouze na jaře. A teď jde o to, zda je lepší řezat je v předjaří (jako kdysi nezapomenutelný Paľo), nebo v květu (doporučuje většina videí), krátce po odkvětu nebo ještě později. Pro pěstitele z teplých oblastí, kde jedinou starostí je, aby jim stromky nepolámala každoroční nadúroda, je to zbytečná debata, je to jedno, tam broskvoně snesou všechno. Jde o nás, kteří pěstujeme - trochu nepochopitelně - broskvoně v oblasti, kde se jim nedaří. Když se ovocnářský Bůh smiluje, zadaří se a všichni kolem nám závidí. Když ne, pěstujeme lupení. No a pak jsou roky, kdy se sice nedá mluvit o úrodě, ale pár plodů zázračně mrazům unikne. My je nazýváme křestními jmény a slavnostně krájíme na osminky před celou rodinou jako zlatý hřeb slavnostního oběda.
Ale zpět k řezu. V předjaří řeže broskvoně málokdo, většina zahradníků řeže v květu. Problém je, že nevím, jestli na uříznutém dřevě nejsou právě ty květy, z nichž by nakonec zbylo těch pár vzácných plodů. Proto jsem postupem času posunul termín řezu čím dál až ke konci května, kdy mráz skutečně nehrozí a kdy jsou vyvíjející se plůdky dobře patrné. Lze namítnout, že tím stromky vysílíme, protože odřežeme i listy a živiny v nich. To má dopad na přírůstky v daném roce, ale podle zkušenosti pouze ve šťastném případě velkého zaplození. Loni jsem broskvoně ořezal hodně pozdě, čekal jsem, jestli se namrzlé plůdky přeci jen neprobudí. Neprobudily. Tak jsem (ze vzteku) odřezal prakticky veškeré loňské dřevo. Přírůstky za zbytek sezóny narostly i tak víc než metr s předčasným obrostem a bohatou násadou květních pupenů, čemuž odpovídalo i letošní kvetení. Protože mrzne snad každý třetí den, hodně odkvetlých kvítků je nyní zaschlých a odpadává. Ale zdá se, že něco tam přeci jen zůstává. Ještě není vyhráno, další mrazy přijdou, právě proto počkám s ořezáním ještě nějaký ten týden, až bude jasno.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kdy řezat broskvoně?

08 Máj 2020, 13:35

Ve střední Evropě jsou nejmenší následky u řezu broskvoní v dubnu/apríli. Zahrádkáři, kteří to respektují, mívají často dlouhověké broskvoně. U sadařů se to nedá vždy respektovat.
Naposledy upravil/-a Mimmo v 08 Máj 2020, 15:36, upravené celkom 1 krát.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kdy řezat broskvoně?

08 Máj 2020, 13:35

Ve střední Evropě jsou nejmenší následky u řezu broskvoní v dubnu/apríli. Zahrádkáři, kteří to respektují, mívají často dlouhověké broskvoně. U sadařů se to nedá vždy respektovat.
Naposledy upravil/-a Mimmo v 08 Máj 2020, 15:34, upravené celkom 1 krát.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Kdy řezat broskvoně?

08 Máj 2020, 13:40

Moj prispevok nie je tak celkom k teme, ale toto ma zaujalo:
vysloužil napísal:
08 Máj 2020, 12:40
...bohatou násadou květních pupenů...
ako sa daju rozlisit listove a kvetne puky vzniknute v tomto roku a v buducom z nich bude novy vyhonok(z listoveho) a kvet (z kvetoveho)? Nikdy som tomu nevenoval pozornost, ale asi by som mal. Je to mozne rozlisit na vsetkych ovocnych stromoch? Mate nejake fotky, kde by sa to dalo jednoducho vysvetlit (identifikovat rozdiely) zaciatocnikovi?
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Kdy řezat broskvoně?

08 Máj 2020, 14:31

já se přidám s dotazem. broskvoně sem nikdy neměl. letos sem našel místo na dva stromy u jižní zdi stodoly. dovezl jsem si dva 180cm vysoké prostkořenné stromky Red Haven. jsou zasazené , ale co teď s nimi? z kmene vyrusta nekolik pater 10cm dlouhych větviček na kterych se začínají objevovat listy.
Dokáže mi někdo popsat srozumitelně postup jak se o ně dál starat? díky.
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Kdy řezat broskvoně?

08 Máj 2020, 17:33

kvas napísal:
08 Máj 2020, 13:40
ko sa daju rozlisit listove a kvetne puky
Tak na broskvoni je to celkem jasné - buď je tam pouze jeden pupen, pak je listový, a nebo trojice, pak prostřední je listový a oba boční květní. Stejně tak na meruňce.
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kdy řezat broskvoně?

08 Máj 2020, 17:37

Pro: Vlasatej
Trochu bych to vzal postupně. Předpokládám, že jde o špičáky, původně bez větví a že jste je při výsadbě zastřihl dejme tomu ve výšce 110 cm. Pak mělo následovat vyslepení pupenů, ze kterých určitě nechcete nechat růst větve. Např. ve výšce 0 až 70 cm. Z toho, co vám vyrašilo vyberte 5-6 nadějných výhonů, které jsou bujné, nerostou příliš vzhůru a nerostou blízko sebe. Časem ještě 1 až 3 vyřadíte nebo vám je sežere brouk apod. Předpokládám, že výsledný tvar očekáváte ve formě kotlovité korunky. Pokud chcete vřeteno, ponecháte terminál a 3 větve prvního patra.
Na přiložených snímcích je špičák meruňky zasazený v řijnu 2019, zastřižený ve 110 cm s vyslepenými pupeny. Jedna fotka je před výběrem výhonů a druhá po výběru. Ještě jedna větev půjde pryč. Časem.
Prílohy
merunka koruna 2.jpg
merunka koruna 2.jpg (90.15 KiB) 3845 zobrazení
merunka koruna 1.jpg
merunka koruna 1.jpg (98.01 KiB) 3845 zobrazení
Naposledy upravil/-a Mimmo v 08 Máj 2020, 18:19, upravené celkom 1 krát.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Kdy řezat broskvoně?

08 Máj 2020, 17:59

kvas napísal:
08 Máj 2020, 13:40
ako sa daju rozlisit listove a kvetne puky
Pupeny se začnou diferencovat obvykle až v pozdním létě. U každého druhu stromu je to bohužel jinak. Na broskvoních jsou už v auguste vytvořené trojáky a větvička vyroste skutečně jen z toho prostředního. Pokud jsou pupeny dva nebo jeden, není to tak jasné. Dokud pupen nemá za sebou dostatek studených hodin, ani se pupeny nediferencují. Meruňky nevytvářejí vždycky typické trojáky. Květní pupeny se v předjaří zvětší a vegetativní zůstanou delší dobu malé. Meruňky zásadně napřed kvetou a až pak pouštějí listy. U ořešáku jednotlivé pupeny vypadají velmi odlišně, ale vůbec nepřipomínají meruňku nebo broskev. Rozlišení je velmi důležité při očkování. U moruše obvykle vyrůstají z jednoho pupenu květy i listy a větvička. U jabloní jsou pupeny dost odlišné, ale neumím to dobře popsat slovy.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Kdy řezat broskvoně?

08 Máj 2020, 19:42

Vlasatej napísal:
08 Máj 2020, 14:31
já se přidám s dotazem. broskvoně sem nikdy neměl. letos sem našel místo na dva stromy u jižní zdi stodoly. dovezl jsem si dva 180cm vysoké prostkořenné stromky Red Haven. jsou zasazené , ale co teď s nimi? z kmene vyrusta nekolik pater 10cm dlouhych větviček na kterych se začínají objevovat listy.
Dokáže mi někdo popsat srozumitelně postup jak se o ně dál starat? díky.
Fotka by asi řekla víc. Obecně platí, po vysazení broskvoně ořežte prakticky všechno, nechte jen 3 větevní pahýly s 2-3 pupeny (nyní už s lístky).
Jediné dřevo, které má u broskvoní smysl je to, co vyrostlo v minulém roce.
Používateľov profilový obrázok
Vlasatej
Príspevky: 894
Dátum registrácie: 21 Apr 2020, 10:22
Bydlisko: Letovice, 450m

Kdy řezat broskvoně?

08 Máj 2020, 19:59

Mimmo napísal:
08 Máj 2020, 17:37
Pro: Vlasatej
Trochu bych to vzal postupně. Předpokládám, že jde o špičáky, původně bez větví a že jste je při výsadbě zastřihl dejme ...
Vypadají takto. ten druhy je stejný a je vidět vzadu. rád bych z nich měl větší stromy, v podstatě vřeteno. Zmátlo mne že je na nich ten tenký obrost a nevím si s tím rady tak sem do nich zatím nešel. takže všechny ty větvičky odstranit a nechat vyrůst nové výhony pro kosterní větve a terminál střihnout nad prvním patrem tak jak je zvykem u ostatních ovocných stromků?
Prílohy
DSC_1968.JPG
A bovi maiore discit arare minor. Quod licet Iovi, non licet bovi. :idea:
Napísať odpoveď