Ekologická bioměď?

vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Ekologická bioměď?

28 Feb 2024, 08:58

Já bych tu síru úplně nezavrhoval. Pravda, její účinnost na kadeřavost bude o něco nižší než měď. Na druhé straně síra je součástí rostlinných silic, některých aminokyselin (bílkovin) a dokáže se mineralizovat - přeměnit v nerost. Nahradit jeden z postřiků mědí proti kadeřavosti sírou může být užitečné.
tictac
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 27 Feb 2024, 21:36
Bydlisko: okr. Komárno, 110 mnm

Ekologická bioměď?

28 Feb 2024, 09:49

vysloužil napísal:
27 Feb 2024, 22:51

Co ale udělá zahrádkář, který si naměří nadlimitní množství mědi? Vyklučí své broskvoně nebo nebude ošetřovat proti kadeřavosti mědí? Které přípravky jsou ještě na tuto chorobu registrované? Snad síra...?
Mně trochu znepokojuje, že se omezuje čím dál víc fungicidů a tím se logicky zvyšuje používání toho, co zbývá - tedy mědi, jejíž degradace je poněkud problematická. Takže se bude čekat, až se půdy nasytí nad povolenou mez a pak se ty přípravky zakážou?
Na Slovensku sú proti kučeravosti registrované aj Merpan (captan), Alcoban, Delan, Dynamo (dithianon), Syllit (dodine)
V Maďarsku navyše aj systémové prípravky s účinnou látkou tebukonazol (napr. Horizon 250 ew, Folicur 25 WG, Mystic 200 EW), Luna Experience (Fluopiram, Tebukonazol), Luna Privilege (Fluopiram). Tie sa majú používať až keď sa vyvinie aj listová plocha
Vyhlídka

IP:  81.144

Ekologická bioměď?

28 Feb 2024, 10:52

Je to věc volby. Jestli u révy za vegetace Champion nebo Folpan; Kumulus nebo Karathane; a nebo jen bylinky Jestli u rajčat Ortivu nebo dnes už neragistrovaný Champion nebo mléko. A mohlo by se pokračovat dál. Bohužel na zamoření pozemku mědí nemá vliv doba, kdy je postřik použit. Kořeny si jí pak natáhnou. Síra je občas doporučovaná i proti padlí na jabloních, ale pokud použijete i tu nejsilnější koncentraci v době vegetačního klidu, nemá údajně žádný účinek, protože padlí je uvnitř pupenů a to i révy.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Ekologická bioměď?

28 Feb 2024, 11:41

vysloužil napísal:
28 Feb 2024, 08:58
Já bych tu síru úplně nezavrhoval. Pravda, její účinnost na kadeřavost bude o něco nižší než měď. Na druhé straně síra je součástí rostlinných silic, některých aminokyselin (bílkovin) a dokáže se mineralizovat - přeměnit v nerost. Nahradit jeden z postřiků mědí proti kadeřavosti sírou může být užitečné.
Jak jsem psal ve vláknu kadeřavost - letos jsem vyzkoušel jako druhý postřik ten Syllit - měď se snažím opravdu používat jen jednou za rok do broskví a rajčat, výjimečně provedu podzimní (u nás díky teplotám většinou v lednu) postřik celého sadu.
Tchán letos použil jako druhý postřik síru, oba jsme stříkali oba postřiky ve stejné dny, +/- stejný průběh počasí a poloha.
Takže bude takový malý pokus, ale třeba nebude co zkoumat a bude ten "zdravější" rok na kadeřavost. Pak prohlásíme oba postřiky za dobré :D a v příštím roce se třeba zase budeme divit.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Ekologická bioměď?

28 Feb 2024, 12:40

Zajímavé pojednání o používání mědi v peckovinách (z metodiky stránky 22 - 28):
https://www.vurv.cz/wp-content/uploads/ ... ckovin.pdf
hugovotr
Príspevky: 665
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Ekologická bioměď?

29 Feb 2024, 07:32

Vyhlídka napísal:
28 Feb 2024, 07:21
Někteří lidé si stěžují na různé umírání pupenů u broskví a jak to léčí mědí. Ale funguje jim to? Když pořád a pořád léčí. Nikdo si neuvědomuje, že ty problémy může způsobovat ta měď, protože ve starých příručkách se dočtete, že na ní jsou citlívé broskvoně a na kadeřavost by se měla použít síra. Tehdy nic jiného nebylo.
Jednoznačně měd na odumírání pupenů funguje! Důležitý je postřik po opadu listů a v případě delších teplých epizod i v průběhu zimy.
Než jsem je začal aplikovat, vždy jsem na jaře trnul, kolik toho budu muset odřezat nebo zda jsem odřezal dost, aby se nemoc nešířila dále. U mladých stromků bylo často napadení fatální. Kvůli odumírání pupenů jsem přestal pěstovat nektarinky, nebavilo mě pořád sadit nové, abych je za čtyři roky zase vykopal...
Síra nefunguje tak dobře jako měd možná právě proto, že v nejvhodnější dobu postřiku nejsou zdaleka splněny minimální teplotní limity pro její použití.
Snažil jsem se objednat Sillit z Polska, ale nepodařilo se mi to. Až jsem našel prodejce a pracně vybral všechny přípravky, zjistil jsem, že neodesílá do zahraničí 😕 Poradíte někdo, kde objednat?
Brano
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 05 Feb 2021, 20:17

Ekologická bioměď?

29 Feb 2024, 10:06

Ja som bral tu : https://zielonepogotowie.pl/pl/p/Syllit ... -10-g/1972

5X 10g s postou vyslo cca 22e.
Prílohy
Bez názvu.jpg
Bez názvu.jpg (38.17 KiB) 320 zobrazení
Vyhlídka

IP:  81.144

Ekologická bioměď?

29 Feb 2024, 11:09

hugovotr napísal:
29 Feb 2024, 07:32
Vyhlídka napísal:
28 Feb 2024, 07:21
Někteří lidé si stěžují na různé umírání pupenů u broskví a jak to léčí mědí. Ale funguje jim to? Když pořád a pořád léčí. Nikdo si neuvědomuje, že ty problémy může způsobovat ta měď, protože ve starých příručkách se dočtete, že na ní jsou citlívé broskvoně a na kadeřavost by se měla použít síra. Tehdy nic jiného nebylo.
Jednoznačně měd na odumírání pupenů funguje! Důležitý je postřik po opadu listů a v případě delších teplých epizod i v průběhu zimy.
Než jsem je začal aplikovat, vždy jsem na jaře trnul, kolik toho budu muset odřezat nebo zda jsem odřezal dost, aby se nemoc nešířila dále. U mladých stromků bylo často napadení fatální. Kvůli odumírání pupenů jsem přestal pěstovat nektarinky, nebavilo mě pořád sadit nové, abych je za čtyři roky zase vykopal...
Síra nefunguje tak dobře jako měd možná právě proto, že v nejvhodnější dobu postřiku nejsou zdaleka splněny minimální teplotní limity pro její použití.
Snažil jsem se objednat Sillit z Polska, ale nepodařilo se mi to. Až jsem našel prodejce a pracně vybral všechny přípravky, zjistil jsem, že neodesílá do zahraničí 😕 Poradíte někdo, kde objednat?
Na odúmíraní pupenů si najděte něco pro jarní ošetření na způsob Novozir, Dithane, Delan, Thiram granulo.
Mědi se používají po opadu listů, po poskliznovém řezu a nebo po krupobití jako dezinfekce. Ano je možné je použít i koncem zimy.
Já osobně nemám důvod pěstovat odrůdy, kde budu muset stříkat například 3 až 5 kg Championu na hektar každý rok po řezu, po opadu listí a v předjaří.
Odkaz na drogerku je ve vlákně borskvoně kadeřavost.
larix
Príspevky: 1126
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Ekologická bioměď?

29 Feb 2024, 11:27

hugovotr napísal:
29 Feb 2024, 07:32
Poradíte někdo, kde objednat?
Tri dni dozadu Syllit ponúkal jeden človek na FB (45 g/14 €). Možno by sa s ním dalo dohodnúť:

https://www.facebook.com/photo/?fbid=11 ... 9707163104
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Lucas

IP:  168.53

Ekologická bioměď?

29 Feb 2024, 22:09

Já používám zjara u broskvoních postřik Aliette na odumírání pupenů a suchou skvrnitost.
Lucas
Napísať odpoveď