Zolotaya Moskva

PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Zolotaya Moskva

27 Sep 2023, 22:17

Odroda Zolotaya Moskva (zlatá moskva) ma zaujala svojím opisom, keď som hľadal broskyňu na spišskú záhradu pred štyrmi rokmi. Výber na ňu padol aj pre slabšie rastúci podpník St. Julien, na ktorom ju ponúkali. Mala by to byť odroda stredne skorá žltomäsá s krásnymi plodmi, výbornou chuťou, dobrou prepravovateľnosťou a skladovateľnosťou. Odolná voči chorobám, chladu a mrazu, vhodná na pestovanie aj v klimaticky menej vhodných oblastiach. Ide o kríženca odrôd Elberta x Saľvej. Plody sú veľké, v priemere vážia 150 – 180 g, okrúhleho až široko oválneho tvaru vysokej trhovej hodnoty. Plody majú dobrú trvanlivosť a skladovateľnosť. Vhodné na čerstvý konzum aj na spracovanie. Základná farba plodu žiarivo žltá, krycia farba červená na polovici plochy plodu. Šupka stredne pevná, jemne oplstená (skôr husto s jemnými chĺpkami). Dužina je žltá, veľmi pevná, šťavnatá. Kôstka stredne veľká, dobre oddeliteľná od dužiny. Chuť je vynikajúca, vysoko hodnotená, príjemne sladká s jemnou kyslastou dochuťou. Plná zrelosť v druhej augustovej dekáde (na mojej spišskej záhrade skôr prvá dekáda septembra, prvé plody boli zrelé v tretej dekáde augusta, ale bolo ich málo). Dozrieva v dlhšej perióde, čo je výhodou pre tých, ktorí uprednostňujú konzum v čerstvom stave. Úrodnosť vysoká, pravidelná. Odolnosť voči chorobám je vysoká, rezistentná voči monilióze (Monilinia laxa). Vysoko mrazuvzdorná odroda, vhodná prakticky na pestovanie v takmer každej klimatickej zóne. Zvlášť vhodná do okrajových oblastí pestovania broskýň. Opis na stránke šľachtiteľa je podľa mňa presnejší - http://nbgnsc.ru/en/content/peach-varie ... aya-moskva.

Každopádne zdravotný stav má táto broskyňa u mňa perfektný (ale to mali v tomto roku všetky), kučeravitosť som na nej mal minimálne na pár lístkoch od začiatku pestovania. Ja hodnotím rast skôr ako bujný, plody sú veľké a sú typicky chlpaté. Tak chlpatú broskyňu som nevidel, ale chĺpky sú jemné a po umytí pri jedení neprekážajú. Plody sú tuhšie, preto maskujú zrelosť, chuťovo to nie je top z top, ale aj v mojich podmienkach ju konzumenti veľmi chvália. Zatiaľ mi plodí slabo, verím, že sa umúdri, lebo vzhľadom na veľkosť stromu mať na nej 20 broskýň je málo. Napriek tomu ju hodnotím pozitívne pre jej zdravotný stav a nenáročnosť. Pre mňa dozrieva ideálne pred slivkou Stanley a prvými jesennými jabloňami, čiže sa za jej plodmi len tak zapráši. Posledné plody som obral pred dvoma týždňami a vydržali v miske na ovocie bez výraznejšej straty kvality týždeň.

Obrázok