Go, FLAMINGO, Go !

Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Go, FLAMINGO, Go !

15 Jún 2020, 20:07

Petr z H. napísal:
15 Jún 2020, 19:44
Ivan Hlavatý napísal:
15 Jún 2020, 18:11
... Trochu oneskorená ...
Emm ... jen trochu? To už je skoro na zavařování, ne? :D
Keď môže počkať nebo, prečo by nemohlo počkať Flamingo ?!? 😃. IH
IMG_20200615_200721.png
paraji
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 20:41

Go, FLAMINGO, Go !

15 Jún 2020, 22:11

U mňa taká prebierka nehrozí, mám asi 20 plodov na Flamingu zasadenom na jar 2018.Rovnako starý Redhaven má 30 plodov.
Mimmo
Príspevky: 3082
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Go, FLAMINGO, Go !

17 Jún 2020, 18:07

Když si zadáte do vyhledávačů „Flamingo“ a „Dunaj“, můžete se dnes dozvědět zajímavou informaci. V deltě Dunaje se objevilo hejno asi deseti plameňáků růžových (rumunsky Flamingo). To už se nestalo více než 100 let. Pravda, v roce 1900 se jich tam objevilo dokonce 40. Ale později jen výjimečně a jen pár kousků. Takže „Podunajská nížina“ má dnes zajímavou novinku a slovenské broskve to zatím nejsou.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Go, FLAMINGO, Go !

23 Jún 2021, 17:05

FLAMINGO (Cresthaven x Burbank July Elberta) nikdy nesklame. Teda aspoň u mňa to platí. Vynikajúca odroda po každej stránke. IH
IMG_20210623_165426.png
IMG_20210623_165448.png
IMG_20210623_165504.png
IMG_20210623_165521.png
IMG_20210623_165535.png
Naposledy upravil/-a Ivan Hlavatý v 24 Jún 2021, 13:32, upravené celkom 1 krát.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Go, FLAMINGO, Go !

23 Jún 2021, 19:30

Ivan Hlavatý napísal:
23 Jún 2021, 17:05
FLAMINGO (Cresthaven x Burbank July Elberta) nikdy nesklame. Teda aspoň a mňa to platí. Vynikajúca odroda po každej stránke. IH

IMG_20210623_165426.png
IMG_20210623_165448.png
IMG_20210623_165504.png
IMG_20210623_165521.png
IMG_20210623_165535.png
Pěkná úroda :thumbup:

Ve vaší lokalitě která odrůda sklame? Já pozoruju, že žádná, zkrátka co zasadíte a zaléváte to roste a plodí ne? :)
A u jablek děláte probírku, a u broskví ne? Já jsem měl na Havenech místama taky více plodů u sebe, tak jsem plody probral tak, aby se nedotýkaly až budou ve velikosti tenisáku. A to jsou doporučovány ještě radikálnější probírky, nemám odvahu brát víc, kdoví jak letos dopadne červivost, vloni to byla pohroma, většina velkých broskví spadla navrtaná. :(
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Go, FLAMINGO, Go !

23 Jún 2021, 21:56

M.H napísal:
23 Jún 2021, 19:30
A u jablek děláte probírku, a u broskví ne?
Už som to párkrát písal - pre mňa sú jednoznačnou prioritou jadroviny. Broskyne, marhule, slivky, čerešne či višne beriem len ako bokovku. Momentálne mám plné ruky práce s prebierkou jabloní - dnes v tom hroznom teple som niekoľko hodín robil prebierku na veľkom Heliodore. Obral som takmer za fúrik plodov, a to nie som ešte ani v polovici... Flamingo musí počkať, ale pravdepodobne sa prebierky ani nedočká (plody sú napriek ich hustote na súčasnú fázu vegetácie veľkostne výrazne nadpriemerné). Iba ak by hrozili zlomeniny konárov. IH
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Go, FLAMINGO, Go !

27 Jún 2021, 11:53

Ivan Hlavatý napísal:
23 Jún 2021, 21:56
M.H napísal:
23 Jún 2021, 19:30
A u jablek děláte probírku, a u broskví ne?
Už som to párkrát písal - pre mňa sú jednoznačnou prioritou jadroviny. Broskyne, marhule, slivky, čerešne či višne beriem len ako bokovku. Momentálne mám plné ruky práce s prebierkou jabloní - dnes v tom hroznom teple som niekoľko hodín robil prebierku na veľkom Heliodore. Obral som takmer za fúrik plodov, a to nie som ešte ani v polovici... Flamingo musí počkať, ale pravdepodobne sa prebierky ani nedočká (plody sú napriek ich hustote na súčasnú fázu vegetácie veľkostne výrazne nadpriemerné). Iba ak by hrozili zlomeniny konárov. IH
Pane Hlavatý, když už teda nestíháte broskve, postřik proti červivosti taky neděláte?

U mě na severu jsem už před týdnem zaregistroval první uvadlé výhony na broskvích - obaleč/makadlovka? a dnes už je napadení dost intenzivní a dokonce už je napadena i meruňka Tsunami. Vrcholky zaschlé a uvnitř vyžraná chodbička a červ už v ní není. Jednoho jsem ale chytil - dlouhý oranžový červ. Mám přichystaný Mospilan, je vhodná doba? Zatím jsou plody broskví nepoškozené, ale nechci o ně přijít, protože plodů meruněk jsem se letos opět nedočkal (deště - monilia) tak bych rád zachránil aspoň broskve, kterých zatím dost.

Vloni jsem měl asi 90% červivost na broskvích, nejsem v ovocnářské oblasti, nechápu proč tu dochází k takovému napadení, před pár lety téměř žádná červivost nebyla. :shock:

Používáte taky někdo postřiky červivost broskví, a kdy?
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Go, FLAMINGO, Go !

27 Jún 2021, 12:13

Ivan Hlavatý napísal:
23 Jún 2021, 21:56
M.H napísal:
23 Jún 2021, 19:30
A u jablek děláte probírku, a u broskví ne?
Už som to párkrát písal - pre mňa sú jednoznačnou prioritou jadroviny. Broskyne, marhule, slivky, čerešne či višne beriem len ako bokovku. Momentálne mám plné ruky práce s prebierkou jabloní - dnes v tom hroznom teple som niekoľko hodín robil prebierku na veľkom Heliodore. Obral som takmer za fúrik plodov, a to nie som ešte ani v polovici... Flamingo musí počkať, ale pravdepodobne sa prebierky ani nedočká (plody sú napriek ich hustote na súčasnú fázu vegetácie veľkostne výrazne nadpriemerné). Iba ak by hrozili zlomeniny konárov. IH
Já to mám trochu opačně. U jabloní probírku obvykle nedělám, už proto, že některé stromy jsou velké a probírka by byla technicky obtížná. Navíc drobnější plody se zužitkují do moštu a kvasu.
Naproti tomu broskvoně bych si bez probírky nedovolil ponechat. Taky u nich existuje něco jako fyziologický propad, ale kdybych nechal všechno, co zbude, ovoce by bylo drobné. Broskve jsou víceméně jen na jídlo a zavaření, tam je kvalita a velikost plodů prvořadá. I proto, že nejsou každý rok.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Go, FLAMINGO, Go !

27 Jún 2021, 18:41

M.H napísal:
27 Jún 2021, 11:53
Pane Hlavatý, když už teda nestíháte broskve, postřik proti červivosti taky neděláte?

U mě na severu jsem už před týdnem zaregistroval první uvadlé výhony na broskvích - obaleč/makadlovka? a dnes už je napadení dost intenzivní a dokonce už je napadena i meruňka Tsunami. Vrcholky zaschlé a uvnitř vyžraná chodbička a červ už v ní není. Jednoho jsem ale chytil - dlouhý oranžový červ. Mám přichystaný Mospilan, je vhodná doba?
Používáte taky někdo postřiky červivost broskví, a kdy?
Broskyne proti obaľovačovi broskyňovému (východnému) nestriekam. U nás tento škodca nepredstavuje vážnejší problém, napadnutie výhonkov som v podstate nikdy nepozoroval a aj červivosť plodov býva minimálna. Samozrejme, v inej lokalite to môže byť úplne inak a podľa toho sa treba zariadiť.
Myslím, že ten termín postreku proti 1.generácii ste už zmeškali. Signalizácia býva uvedená napr. na stránkach ÚKSÚP-u alebo Floraservis-u (v Českej republike určite máte niečo podobné).
Postreky insekticídom ale vždy robím proti 1. aj 2. generácii obaľovača jablčného a proti 2. generácii obaľovača slivkového. IH
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Go, FLAMINGO, Go !

27 Jún 2021, 21:35

Ivan Hlavatý napísal:
27 Jún 2021, 18:41
M.H napísal:
27 Jún 2021, 11:53
Pane Hlavatý, když už teda nestíháte broskve, postřik proti červivosti taky neděláte?

U mě na severu jsem už před týdnem zaregistroval první uvadlé výhony na broskvích - obaleč/makadlovka? a dnes už je napadení dost intenzivní a dokonce už je napadena i meruňka Tsunami. Vrcholky zaschlé a uvnitř vyžraná chodbička a červ už v ní není. Jednoho jsem ale chytil - dlouhý oranžový červ. Mám přichystaný Mospilan, je vhodná doba?
Používáte taky někdo postřiky červivost broskví, a kdy?
Broskyne proti obaľovačovi broskyňovému (východnému) nestriekam. U nás tento škodca nepredstavuje vážnejší problém, napadnutie výhonkov som v podstate nikdy nepozoroval a aj červivosť plodov býva minimálna. Samozrejme, v inej lokalite to môže byť úplne inak a podľa toho sa treba zariadiť.
Myslím, že ten termín postreku proti 1.generácii ste už zmeškali. Signalizácia býva uvedená napr. na stránkach ÚKSÚP-u alebo Floraservis-u (v Českej republike určite máte niečo podobné).
Postreky insekticídom ale vždy robím proti 1. aj 2. generácii obaľovača jablčného a proti 2. generácii obaľovača slivkového. IH
Byl jsem se ještě jednou podívat na broskve a ,,kvantifikačně" je teď na takovém Fairhavenu 30% uvadlých napadených letorostů, tedy stovky červů. Ale stejně bych chtěl ochránit hlavně plody, tak ok tedy, s postřikem ještě počkám na 2. generaci, díky ;) .

Stejně nechápu, jakto že v moji chladnější oblasti obaleč východní tak škodí, v zimě tu byly takové mrazy (přes -20C), až se sypaly pupeny na broskvoních, jaro zase nejchladnější od roku 1960, pořád přemokřeno a ta potvora se množí ještě víc. Čekal bych logicky silný tlak směrem na teplý suchý jih. :?

A jinak souhlas s panem Vysloužilem, broskve se sice nedají skladovat jako jabka, ale na druhou stranu jabka zrajou velmi pozdě na konci léta až k podzimu. Pro mě je vzácnější ovoce co zraje teď v létě, tak dělám aspoň decentní probírku, broskve pak vyrostou i větší jak tenisáky.
Napísať odpoveď