Go, FLAMINGO, Go !

M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Go, FLAMINGO, Go !

29 Jún 2021, 10:34

Jak se zdá, tak obaleči tohle forum asi taky čtou, za 2 noci se červy přestěhovaly rovnou na plody, poškození je tak 1 z 5 plodů na Fairhavenu, který je láká nejvíce. Dal jsem jim hned Mospilan. Jabka jsou po první vlně navrtaná z 80%, takže na ty postřik už asi nemá smysl. Neskutečné, před několika lety tu obaleči skoro nebyli, bývaly napadeny 1 broskev z 20 možná ani to ne. Jabka tak 1 z 10ti. :?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Go, FLAMINGO, Go !

29 Jún 2021, 14:07

M.H napísal:
29 Jún 2021, 10:34
...poškození je tak 1 z 5 plodů na Fairhavenu, který je láká nejvíce. Dal jsem jim hned Mospilan. Jabka jsou po první vlně navrtaná z 80%, takže na ty postřik už asi nemá smysl.
Prvú vlnu obaľovača broskyňového ste už zmeškali, dávať teraz Mospilan bolo zbytočné. Práve na to slúžia tie tzv. 'signalizácie' - postrek musí byť aplikovaný časovo správne, aby jeho termín zohľadňoval biologický cyklus škodcu. Potrebné je zničiť buď už vajíčka tzv.ovicídmi, alebo potom larvy tzv.larvicídmi - ale ešte predtým, ako sa zavŕtajú do plodov. Teraz by ste mali vyčkať na druhú generáciu obaľovača. Prikladám signalizačnú správu ÚKSÚP-u s predpokladanými vhodnými termínmi pre aplikáciu insekticídov proti 2.generácii obaľovača broskyňového a slivkového pre územie Slovenska. Najmä obaľovača slivkového netreba podceniť, jeho 2.generácia býva podstatne škodlivejšia než prvá a môže znehodnotiť značnú časť úrody (proti 1.generácii nestriekam, proti druhej už áno). IH

IMG_20210629_131801.png
IMG_20210629_131801.png (618.63 KiB) 2610 zobrazení
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Go, FLAMINGO, Go !

29 Jún 2021, 16:18

Něco tu nesedí.
Jsem spíše v tom 3 pásmu, žádné velké tropy tu nebyly, je 29. júna a vegetace je stále opožděná v důsledku studeného jara o 10-14 dní takže je ve skutečnosti oproti průměru nyní tak 15. júna a plody už jsou navrtané a hnijí.
Nejsem moc schopen sledovat přesné datumy generací, to nechám na profíky v sadech. Překvapuje mě s jakou intenzitou a rychlostí jsou plody napadené. Takže ten mospilan nepomůže ani trochu?, postříkal jsem broskve všechnu listovou plochu až to místy kapalo, víc s tím neudělám. Dneska spadnul první oranžový plod Leskory - obaleč - ještě trochu křupavý ale už nasládlý - meruní zbylo ovšem na stromech ,,pět a půl".

Na foto obaleč jabloň Prima 3 plody ze 4 navrtané behěm 2 dní, druhé foto Fairhaven.
Prílohy
Snímek 002.jpg
Snímek 001.jpg
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Go, FLAMINGO, Go !

29 Jún 2021, 18:32

M.H napísal:
29 Jún 2021, 16:18
Něco tu nesedí.
Jsem spíše v tom 3 pásmu, žádné velké tropy tu nebyly, je 29. júna a vegetace je stále opožděná v důsledku studeného jara o 10-14 dní takže je ve skutečnosti oproti průměru nyní tak 15. júna a plody už jsou navrtané a hnijí.
Nejsem moc schopen sledovat přesné datumy generací, to nechám na profíky v sadech.
Mýlite sa, všetko sedí. Vaše poškodené plody sú výsledkom 'práce' PRVEJ GENERÁCIE obaľovača broskyňového (v mojich podmienkach postrek proti nemu BOL aktuálny niekedy koncom mája až začiatkom júna). Ten foto-odkaz o signalizácii podľa ÚKSÚP-u v mojom predchádzajúcom príspevku sa týka DRUHEJ GENERÁCIE obaľovača broskyňového (aplikácia postreku BUDE aktuálna u Vás zrejme niekedy v druhej polovici júla). Udávate že "nemáte čas sledovať..." a "to nechám na profíky...". Je to takto: profíci to za Vás odsledujú a poskytnú Vám signalizačnú informáciu o tom, kedy je vo Vašej polohe vhodné aplikovať postrek, aby bol účinný. Ak toto nebudete rešpektovať, tak hrozí že postrek aplikujete buď príliš skoro, alebo príliš neskoro - a teda úplne ZBYTOČNE. Ako som už uviedol, v Čechách máte určite nejakú 'inštitúciu' ako je náš ÚKSÚP, na stránkach ktorej si ľahko vyhľadáte termín kedy aplikovať postrek vo Vašej lokalite (kde to na nete nájdete by Vám tu mohol poradiť niekto z Českej republiky, ja to neviem).
A k tomu času, ktorý "nemáte" - keď budete vedieť kde signalizačnú správu hľadať, tak Vám to zaberie asi 30 sekúnd...
(Pokiaľ aplikujete insekticídy proti škodcom ako sú piliarky či obaľovače - či už slivkové, jablčné alebo broskyňové - bez toho aby ste rešpektovali ich biologický cyklus (teda nečasujete ich podľa signalizácie), tak je to obrazne povedané akoby ste chceli cestovať vlakom bez nazretia do cestovného poriadku. Možno Vám práve pôjde spoj, ale oveľa pravdepodobnejšie akurát vtedy nie). IH
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Go, FLAMINGO, Go !

29 Jún 2021, 19:08

Ivan Hlavatý napísal:
29 Jún 2021, 18:32
Ako som už uviedol, v Čechách máte určite nejakú 'inštitúciu' ako je náš ÚKSÚP, na stránkach ktorej si ľahko vyhľadáte termín kedy aplikovať postrek vo Vašej lokalite (kde to na nete nájdete by Vám tu mohol poradiť niekto z Českej republiky, ja to neviem).
Na odkazu je obaleč jablečný, graf se zobrazí proklikem na kolečko v mapě.
http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fyto ... a93|vyskyt
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Go, FLAMINGO, Go !

29 Jún 2021, 20:12

Tady máte odkaz přímo na obaleče východního (broskyňového). Na levé liště si označte, vývoj kterého škůdce nebo choroby chcete sledovat.
http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fyto ... |sety:mapa
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Go, FLAMINGO, Go !

29 Jún 2021, 20:50

Díky za odkaz, hledal jsem tu mapu předtím ale nenašel. Píšou - stanice Pusté Jakartice -obaleč východní - počátek letu motýlů 2. generace.
Já jsem vycházel z informace, že plody broskvoní napadá až 2. generace obaleče východního. První měla žrát jen vrcholky letorostů, no a sežrané jsou už i plody. :? A taky se píše, že právě z tohoto důvodu jsou napadány především pozdnější odrůdy, kdežto ty ranější obaleč nestihne tolik poškodit. No a jak je vidět, tak to není pravda - do zrání raných odrůd je ještě minimálně měsíc a za tu dobu už žádné plody nezůstanou.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Go, FLAMINGO, Go !

28 Aug 2021, 14:53

U nas v Zilinskej kotline sa Flamengo asi oneskorilo, no zato mozem povedat, ze sa oplatilo pockat na uplne dozretie. Po prvej urode som tiez fanusikom tejto odrody, ma pre mna zatial same pozitiva. Jeden z najvyraznejsich chutovych zazitkov tohto leta! A pritom plody vobec nie male, vacsinou okolo 200g. Stavnatost, oddelitelnost od kostky, a najma ta aroma!

Premyslam este nad doplnenim odrod tak, aby bola vyplnena pauza medzi skorymi (z tych mam Harbinger a Springcrest) a Flamengom. Co by ste mi odporucali?
Mam este jeden mlady stromcek Red Haven, ktory by mohol prvykrat rodit buduce leto, ten by mohol byt v tom case, myslim ze kdesi som cital ze tak tyzden pred Flamengom. Ale aj tak je tam casove okno vacsie a nieco by som tam asi este zmestil. Pan Vyslouzil tu chvalil Favoritu Morettini, skusim sa po nej poobzerat. Pripadne mate este nejake dalsie tipy?
Z neskorych potom vkladam nadeje do Crethavenu. Na nom uz zacali plody naberat cerven do licok a asi vdaka tym dazdom aj dost narastat.
Prílohy
IMG_20210822_153000051.jpg
Napísať odpoveď