Jiná kadeřavost?

vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jiná kadeřavost?

16 Jún 2023, 11:31

Byl jsem zvyklý, že kadeřavé listy byly červeně zbarvené. Letos jsou ale většinou doběla, červené jen některé. Jestli je to jiný kmen houby nevím. Každopádně tak silné napadení jsem ještě nikdy neměl. Mladé stromky to zvládají, stíhají chorobě urůst. Ty starší ale trpí výrazněji. Přes masivní řez za květu mají přírůstek malý, shazují plůdky a jeden 15letý Harbinger odchází kompletně kareřavé listy usychají a padají, nové nepřirůstají.
červená kadeřavost
červená kadeřavost
Bílá kadeřavost
Bílá kadeřavost
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Jiná kadeřavost?

16 Jún 2023, 13:37

Mám letos podobně kadeřavosti všech barev, ty bílé jsou často dost rozměrné, později narostou jako dlaň a váhově se přibližují malým plodům, pokud neopadají tak větve se ohýbají pod tíhou né plodů ale kadeřavosti :) , při opožděném otrhávání teče pak po rukách z rozlámaných listů voda do rukávů trička. Něco podobného tu bylo předloni a dal jsem tehda na radu starého zahradníka - netrhat listy samy opadají ... ano ustchly a opadaly jen část, ty ostatní bílé kadeřavé berou živiny a dál se zvětšují.

Tady zatím kadeřavost neodezněla, stále některé stromky raší neustále nové kadeřavé listy- mám obavu že jsou vyčerpané KO, hnojení asi nepomůže když stále neroste nic zdravého. :( A objevila se někde tzv. ,,druhotná kadeřavost" - to je u odrůd které nebyly tak napadené a nyní na 15cm čistém přírustku rostou na vrcholu zcela kadeřavé listy - je půlka června/júna. :shock: Jestli jde opravdu o druhou vlnu kadeřavosti nebo o tu první z předjaří ale takto opožděnou ... to je divné.

Že je letos kadeřavost navzdory precizní postřikům na mnoha místech extrémně silná světčí i fakt že se objevila na domácích švestkách puchrovitost (kadeřavost) plodů asi tak 20% plodů je kadeřavých, přitom ani v silně kadeřavé roky předtím nebylo na švestce žádný poškozený plod - vidím to až letos poprvé. :shock:
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Jiná kadeřavost?

16 Jún 2023, 14:16

letos jsem poprvé zaznamenal projevy kadeřavosti i na plodech. W.
Prílohy
20230616_140315.jpg
vysloužil
Príspevky: 4721
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jiná kadeřavost?

16 Jún 2023, 17:31

Kadeřavost je letos likvidační. Některé stromy dokáží bojovat - vyhánějí mladé zdravé výhony. S úrodou to bude horší, plody budou zřejmě drobné, protože malá asimilační plocha adekvátní nárůst neumožní
Jiné ovšem boj s kadeřavostí prohrávají. Krásně vyrašily, bohatě vykvetly, všechny listy pak zkadeřily. Strom shodil všechny plůdky, ale na záchranu to nestačilo
Fairhaven bojuje a zřejmě vyhraje, i když na úrodě se to podepíše
Fairhaven bojuje a zřejmě vyhraje, i když na úrodě se to podepíše
15iletý Harbinger svůj boj s kadeřavostí prohrál. Naštěstí se jeho životnost chýlila ke konci.
15iletý Harbinger svůj boj s kadeřavostí prohrál. Naštěstí se jeho životnost chýlila ke konci.
M.H
Príspevky: 1814
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Jiná kadeřavost?

16 Jún 2023, 18:08

Viděl jsem předloni malé stromky v zahradách ( nestříkané proti kadeřavosti) a ty byly na vykopání, malý stromek se silnou kadeřavostí rychle vyčerpá, u starších stromů je aspoň dost zásob v kořenech a větší šance na přežití. Letos jestli někdo sadil broskvoně a nepostříkal, dopadl tipuju podobně. O kadeřavosti se tvrdilo, že stromy nezahubí.
Napísať odpoveď