Broskyne 2023

peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Broskyne 2023

27 Aug 2023, 16:09

Trnavsko 145 mnm napísal:
27 Aug 2023, 15:50
peter_z_tt napísal:
26 Aug 2023, 17:22
Je nesmierne zaujímavé, že u mňa v 160 mnm je cresthaven (GF677) stále úplne tvrdý :D Ešte nie je ani na zaváranie, ale už mu veľa nechýba. Akoby teplo brzdilo dozrievanie :D
Ako som písal, u mňa sa Cresthaven/GF677 začal oberať minulý víkend (oberal som vtedy už zamäkajúce plody), t.j. min o týždeň skôr ako u peter_z_tt. Teraz už je na strome len posledných cca 10 plodov, ktoré už však musím obrať, lebo už sú mäkké. To len na margo nedávnej diskusie s Hawkeyom o vplyve podpníka na termín dozrievania. Máme s peter_z_tt približne rovnakú polohu, odrodu aj podpník. Napriek tomu je rozdiel v dozrievaní viac ako týždeň. Keďže peter_z_tt hlásil počas celej sezóny výdatné zrážky, rozdiel nebude spôsobený nedostatkom vlahy u jedného z nás (u mňa stromy suchom tiež netrpia) a teplotné rozdiely sú minimálne. Môj osobný tip je, že rozdiel je spôsobený úrovňou prebierky. To sa mi dlhodobo ukazuje aj v rámci mojej záhrady ako najzásadnejší faktor - čím menej plodov, tým skôr dozrejú (platí aj pri postupnom zbere - posledných pár plodov na strome dozerá rýchlo), a naopak - ak je plodov priveľa, dozrievanie sa výrazne oneskorí. Platí to nielen strom od stromu ale aj konár od konára na rovnakom strome. Posledné roky mi s prebierkou výdatne "pomáhajú" jarné mrazy, takže v nižších partiách je plodov výrazne menej, než koľko by bolo optimálne. Tieto plody dozrejú aj o 5-7 dní skôr než plody na vrchole, kde po ručnej prebierke bolo ponechané +- optimálne množstvo plodov. Celkovo je množstvo plodov na strome suboptimálne, lebo na vrchole nemožno ponechať plody nahusto a kompenzovať tak mrazovú prebierku v nižších partiách. Na mojom Cresthavene tak bolo o cca 40% plodov menej, než koľko by strom bez problémov uživil. Predpokladám (aj na základe foto zverejnených na tomto fóre), že Cresthaven, ktorý pestuje peter_z_tt, nebol v nižších partiách až tak mrazom prebratý, a preto dozrieva neskôr.
Logiku by to dávalo. V minulých ročníkoch pri rovnakej úrode mi dozrievali Cresthaven a Benedicte presne naraz, akoby synchronizovane. Tento rok Benedicte zmrzol významne viac ako Cresthaven (ktorý sa ukázal ako otužilejší). Benedicte aj dozrel o 5-7 dní skôr. Inak neviem vysvetliť prečo by Benedicte dozrel skôr práve v tomto ročníku.
Na Cresthavene nechávam úmyselne trochu viac plodov ako by sa žiadalo. Pri ideálnej prebierke mali plody aj cez 300g a to je veľmi nepraktické. Ideál je 200 - 250 g.
V podstate aj oberačku som začal o 2-3 dni skôr ako by bolo vhodné, lebo začal fúkať vietor a bojím sa, že by mi poryv vetra zlomil celý úrodou preťažený strom.
Inak kvalita v tomto roku presahuje všetky predošlé ročníky o minimálne jednu triedu.
andrejZA
Príspevky: 205
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Broskyne 2023

27 Aug 2023, 16:56

Trnavsko, presne to si myslím aj ja. Moja poloha je výrazne chladnejšia, ale včera som skúšal prvé ovocie, lebo som našiel dierku od mravca a na moje prekvapenie bola už výborná, úplne zrelá. Zároveň však musím povedať, že tento rok bola prebierka mrazom výraznejšia, plodov ostalo menej. Do istej miery som to ovplyvnil aj hlbším jarným rezom, ale výsledok je ten, že plody sú veľmi veľké a vynikajúcej chuťovej kvality už na konci augusta, čo sa mi doteraz pri Cresthavene nikdy nestalo. Samozrejme, musíme ešte pripočítať nedávnu vlnu horúčav, ktorá vlastne trvá až doteraz.

Nedalo mi a zbehol som do záhrady vyfotiť pár záberov Cresthavenu.
Prílohy
cresthaven6.jpg
cresthaven5.jpg
cresthaven1.jpg
Štěpánka.3
Príspevky: 775
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Broskyne 2023

27 Aug 2023, 20:54

Ano, množství plodů na stromě pravděpodobně bude mít vliv na termín dozrávání, letos to tak u FM3 vypadalo. V některých letech mi Michaela a Modřinka dozrává skoro současně a jindy je tam větší časový rozdíl. Teď mi začíná dozrávat Benedicte a Cresthaven je ještě tvrdý. Oba stromy jsou spíš přeplozené. Benedicte má i tak plody spíš větší, Cresthaven je zatím menší. Chuť a sladkost všech broskví je asi vlivem počasí letos jen průměrná.
Prílohy
Cresthaven
Cresthaven
Benedicte
Benedicte
Benedicte
Benedicte
Olomoucko 220 m n. m.
walter
Príspevky: 727
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Broskyne 2023

28 Aug 2023, 10:32

tak to je nádherná úroda :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: , u mě už jen 2 stromky Cresthavenu. W.
Prílohy
Cresthaven
Cresthaven
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Broskyne 2023

28 Aug 2023, 11:01

Dnes obraté posledné Cresthaveny.

Dávnejšie tu bola diskusia o zmladzovaní broskýň. Ja som na jar spiloval Royal Glory/GF677 na cca 1,5m vysoký peň, aby bola väčšia páka pri vykopávaní. Rezné rany priemeru cca 20-30 cm, nezatreté. Ani proti kučeravitosti nebol vykonaný postrek. Ale na vykopanie nebol čas. Royal Glory medzitým obrazila. Ako vždy je to broskyňa s najzelenšími listami ( na foto vzadu za ňou so žltšími listami je Suncrest).
Prílohy
Royal Glory po zrezaní na peň
Royal Glory po zrezaní na peň
Posledné tohtoročné Cresthaveny
Posledné tohtoročné Cresthaveny
andrejZA
Príspevky: 205
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Broskyne 2023

28 Aug 2023, 11:56

Ten posun v dozrievaní veľmi pekne vidieť - u nás Cresthaveny práve dozreli. Flamingá už stratili tú správnu konzistenciu - vplyvom veľmi suchého a horúceho počasia sa stali suché, až múčnaté, čo som pri broskyniach ešte nezažil. Zato keď rozkrojím Cresthaven, tak je plný šťavy, a tá chuť je božská. Rozhodol som sa, že si túto odrodu naočkujem aj do ďalších stromčekov.
andre.marek
Príspevky: 651
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Broskyne 2023

28 Aug 2023, 14:35

To já nějak nemůžu cresthaven dostat. Předloni nikde nebyl ke koupi, loni jsem jej objednal schválně samostatně ať nečeká na nic jiného v e-shopu. Přišel krásný stromek s dobrými kořeny, ale druhý den po výsadbě se ochladilo a bylo pak pořád kolem nuly, tak asi nemohl přijímat vodu a i přes pravidelnou zálivku uschnul. Na jaře byl zelený jeden pupen, ale možná i vzhledem k průběhu jara a tlaku kadeřavosti uschnul také.
Druhý pokus nechám asi na jaro. Problémem na jaře je sehnat požadovanou odrůdu v místních zahradnictvích, navíc ještě chci jinou podnož než semenáč...
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
peter_z_tt
Príspevky: 1164
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Broskyne 2023

29 Aug 2023, 09:09

Predpoveď počasia včera predčasne ukončila broskyňovú sezónu. Posledné Cresthaveny išli na zaváranie. Ďalšie broskyne budú žiaľ až o rok, keďže Elberta nezvládla vývoj počasia (jeden privrúbľovaný konár).
Prílohy
Cresthaven (GF677)
Cresthaven (GF677)
Mimmo
Príspevky: 3125
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Broskyne 2023

29 Aug 2023, 09:32

Jelinek Radim napísal:
27 Aug 2023, 10:07
vysloužil napísal:
27 Aug 2023, 09:28
Jak už jsem psal, pro nás z chladných poloh není Cresthaven úplnou sázkou na jistotu. Broskve jsou dobré, ale nejsou nejlepší, chybí jim někdy víc cukru i broskvové chuti. Náhradou za Cresthaven - a u nás asi lepší - je Suncrest. Zraje o něco dřív, má větší plody a zdá se i sladší...
Jo jo, u me je Suncrest je lepsi nez Cresthaven. A vrcholem sezony broskvi je pro me Catharina. Ale to neni nic proti Cresthavenu, verim, ze v lepsich podminkach muze byt top.
Ale je to o podminkach. Vzdy je potreba zvazit limity oblasti. Proste Golden nebo Boscovu tady taky nebudu zkouset, i kdyz vim, ze to je skvele ovoce.
Na Vysočině mám stejnou zkušenost. Za nejlepší odrůdu považuji právě dozrávající Suncrest a na zavařování asi (nedávno sklizenou) Catharinu. Známí v blízké zahradě mají i Cresthaven, ale já to tady už měnit nebudu. S experimenty počítám spíše na jižní Moravě, kde mám i více místa.
Prílohy
Catharína před sklizní
Catharína před sklizní
Suncrest dnes
Suncrest dnes
Hawkeye
Príspevky: 2403
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Broskyne 2023

29 Aug 2023, 12:06

Trochu úsmevu: otázka za 100 bodov od prispievateľa na fóre Zahrada.cz. 😀
Obávam sa, že napriek 'detailnému popisu' a fotografii sa "určenia odrody" asi nedočká... 🤔🤣 H.


Screenshot_20230829-120228_Chrome.jpg
Napísať odpoveď