Broskyne 2023

andrejZA
Príspevky: 205
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Broskyne 2023

26 Aug 2023, 22:32

Peter TT, krásny pohľad! My s manželkou sme si práve rozkrojili prvý tohtoročný Cresthaven. Opäť ma to utvrdilo v mojom presvedčení, že Cresthaven je skrátka vrchol broskyňovej sezóny. Tohto roku som ešte lepšiu broskyňu nejedol. Posledné Flamingá ešte dojedáme, ale toto je ešte aspoň o jeden level vyššie.
Inak v tejto sezóne bolo plodov na strome menej, zato sú naozaj veľké. Aj priebeh počasia mu doteraz veľmi pomohol, ako majú prísť dlhšie dažde, asi radšej všetko pooberáme.
peter_z_tt
Príspevky: 1166
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Broskyne 2023

27 Aug 2023, 06:13

Ja si nemyslím, že by bol cresthaven vrchol broskyňovej sezóny. Cresthaven je totiž vrchol celej ovocnej sezóny :thumbup:
Nielen v tomto období mu nedokáže konkurovať vôbec nič. Všetci susedia sa nevedia vynadívať na žiariace ovocie a samozrejme veľmi netrpezlivo čakajú na aspoň pár plodov, ktoré im podám :D.
Chcem na jeseň dosadiť ešte jednu broskyňu. Zvažujem ešte jeden cresthaven, kvôli obrovskému záujmu okolia :D (a tiež Catherinu, ktorá by mohla byť na zaváranie ešte lepšia).
vysloužil
Príspevky: 4722
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Broskyne 2023

27 Aug 2023, 09:28

Jak už jsem psal, pro nás z chladných poloh není Cresthaven úplnou sázkou na jistotu. Broskve jsou dobré, ale nejsou nejlepší, chybí jim někdy víc cukru i broskvové chuti. Náhradou za Cresthaven - a u nás asi lepší - je Suncrest. Zraje o něco dřív, má větší plody a zdá se i sladší. Poslední 2 vlastnosti mohou být dány mladším stromkem. Podobnou zkušenost získal ještě dřív účastník Jelen - má zahradu prakticky ve stejné poloze.
Suncrest
Suncrest
Cresthaven
Cresthaven
Jelinek Radim

IP:  28.61

Broskyne 2023

27 Aug 2023, 10:07

vysloužil napísal:
27 Aug 2023, 09:28
Jak už jsem psal, pro nás z chladných poloh není Cresthaven úplnou sázkou na jistotu. Broskve jsou dobré, ale nejsou nejlepší, chybí jim někdy víc cukru i broskvové chuti. Náhradou za Cresthaven - a u nás asi lepší - je Suncrest. Zraje o něco dřív, má větší plody a zdá se i sladší. Poslední 2 vlastnosti mohou být dány mladším stromkem. Podobnou zkušenost získal ještě dřív účastník Jelen - má zahradu prakticky ve stejné poloze. IMG_0338[1].JPGIMG_0339[1].JPG
Jo jo, u me je Suncrest je lepsi nez Cresthaven. A vrcholem sezony broskvi je pro me Catharina. Ale to neni nic proti Cresthavenu, verim, ze v lepsich podminkach muze byt top.
Ale je to o podminkach. Vzdy je potreba zvazit limity oblasti. Proste Golden nebo Boscovu tady taky nebudu zkouset, i kdyz vim, ze to je skvele ovoce.
Jelinek Radim

IP:  28.61

Broskyne 2023

27 Aug 2023, 10:25

Otrhal jsem poslednich par plodu Krasavy. Chutova lahudka a rozhodne jedna z tech mene narocnych odrud. Pro toho, kdo ma misto na vice stromu broskvoni, tak doporucuju.
Sladka, aromaticka, stavnata.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Broskyne 2023

27 Aug 2023, 15:24

Inka opět nezklamala jak velikostí tak i chuťově, samá šťáva. Jarní mrazíky obstála ze všech nejlépe, minimální kadeřavost i monilie. Doporučuji.
20230821_190400.jpg
peter_z_tt
Príspevky: 1166
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Broskyne 2023

27 Aug 2023, 15:26

vysloužil napísal:
27 Aug 2023, 09:28
Jak už jsem psal, pro nás z chladných poloh není Cresthaven úplnou sázkou na jistotu. Broskve jsou dobré, ale nejsou nejlepší, chybí jim někdy víc cukru i broskvové chuti. Náhradou za Cresthaven - a u nás asi lepší - je Suncrest. Zraje o něco dřív, má větší plody a zdá se i sladší. Poslední 2 vlastnosti mohou být dány mladším stromkem. Podobnou zkušenost získal ještě dřív účastník Jelen - má zahradu prakticky ve stejné poloze. IMG_0338[1].JPGIMG_0339[1].JPG
Cresthaven ani u nás nie je stávka na istotu. Minulý rok bolo v tomto období neobvykle chladno a tomu zodpovedala aj kvalita. Jedinou výhodou je, že je to vizuálne vždy krásne ovocie a vždy nádherne vonia. Celý strom doslova vonia z diaľky.
Tento rok naopak historická kvalita vďaka supertropickým teplotám (35 °C a viac).
peter_z_tt
Príspevky: 1166
Dátum registrácie: 22 Nov 2020, 15:53

Broskyne 2023

27 Aug 2023, 15:36

Začalo sa Cresthavenobranie. Tento pomyselný vrchol ovocnej sezóny mám asi najradšej z celej ovocnej sezóny. Neskrývaná radosť každého komu podám pár kíl broskýň vždy bez výnimky úprimne poteší. Jediný kus ovocia nezostane. Obdobný záujem, aj keď o niečo menší je iba pri višniach.
Zaujímavé je, že väčšinou dostávam spätnú väzbu, že Benedicte je chutnejší, ale aj tak všetci pýtajú Cresthaven. :thumbup:
Prílohy
IMG_20230827_143211.jpg
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Broskyne 2023

27 Aug 2023, 15:50

peter_z_tt napísal:
26 Aug 2023, 17:22
Je nesmierne zaujímavé, že u mňa v 160 mnm je cresthaven (GF677) stále úplne tvrdý :D Ešte nie je ani na zaváranie, ale už mu veľa nechýba. Akoby teplo brzdilo dozrievanie :D
Ako som písal, u mňa sa Cresthaven/GF677 začal oberať minulý víkend (oberal som vtedy už zamäkajúce plody), t.j. min o týždeň skôr ako u peter_z_tt. Teraz už je na strome len posledných cca 10 plodov, ktoré už však musím obrať, lebo už sú mäkké. To len na margo nedávnej diskusie s Hawkeyom o vplyve podpníka na termín dozrievania. Máme s peter_z_tt približne rovnakú polohu, odrodu aj podpník. Napriek tomu je rozdiel v dozrievaní viac ako týždeň. Keďže peter_z_tt hlásil počas celej sezóny výdatné zrážky, rozdiel nebude spôsobený nedostatkom vlahy u jedného z nás (u mňa stromy suchom tiež netrpia) a teplotné rozdiely sú minimálne. Môj osobný tip je, že rozdiel je spôsobený úrovňou prebierky. To sa mi dlhodobo ukazuje aj v rámci mojej záhrady ako najzásadnejší faktor - čím menej plodov, tým skôr dozrejú (platí aj pri postupnom zbere - posledných pár plodov na strome dozerá rýchlo), a naopak - ak je plodov priveľa, dozrievanie sa výrazne oneskorí. Platí to nielen strom od stromu ale aj konár od konára na rovnakom strome. Posledné roky mi s prebierkou výdatne "pomáhajú" jarné mrazy, takže v nižších partiách je plodov výrazne menej, než koľko by bolo optimálne. Tieto plody dozrejú aj o 5-7 dní skôr než plody na vrchole, kde po ručnej prebierke bolo ponechané +- optimálne množstvo plodov. Celkovo je množstvo plodov na strome suboptimálne, lebo na vrchole nemožno ponechať plody nahusto a kompenzovať tak mrazovú prebierku v nižších partiách. Na mojom Cresthavene tak bolo o cca 40% plodov menej, než koľko by strom bez problémov uživil. Predpokladám (aj na základe foto zverejnených na tomto fóre), že Cresthaven, ktorý pestuje peter_z_tt, nebol v nižších partiách až tak mrazom prebratý, a preto dozrieva neskôr.
Jirka61

IP:  15.136

Broskyne 2023

27 Aug 2023, 16:04

Cresthaven začínám dneškem probírat, nejměkčí jsou nahoře.
Po mrazivém jaru koukám, co ovoce nevymrzlo. J.
IMG_20230827_155719.jpg
IMG_20230827_155735.jpg
IMG_20230827_155801.jpg
Napísať odpoveď