Podnož Adesoto - jaká vzdálenost stromů?

thesilentman
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 17 Nov 2022, 11:03

Podnož Adesoto - jaká vzdálenost stromů?

09 Apr 2023, 14:10

Zdravím, plánuji vysadit broskvoň Favorita Morettini 3 a v místním zahradnictví ji mají na podnoži Adesoto. Jakou minimální vzdálenost od sousední broskvoně, která je na podnoži Ishtara, mám prosím zvolit? Děkuji.
Hawkeye
Príspevky: 2386
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Podnož Adesoto - jaká vzdálenost stromů?

09 Apr 2023, 14:29

thesilentman napísal:
09 Apr 2023, 14:10
Zdravím, plánuji vysadit broskvoň Favorita Morettini 3 a v místním zahradnictví ji mají na podnoži Adesoto. Jakou minimální vzdálenost od sousední broskvoně, která je na podnoži Ishtara, mám prosím zvolit? Děkuji.
To závisí nielen od podpníka, ale do značnej miery aj od tvaru stromu, ktorý plánujete. Adesoto má rastový potenciál približne ako St.Julien A. Ak plánujete broskyňu s kotlovitou (dutou) korunou, tak vzdialenosť od najbližších stromov by mala byt najmenej 3-3,5metra. H.
thesilentman
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 17 Nov 2022, 11:03

Podnož Adesoto - jaká vzdálenost stromů?

09 Apr 2023, 14:38

Děkuji. Ano, plánuji spíše kotlovitou korunu. Ještě jsem zapomněl dodat, že mám těžkou, nepříliš kvalitní půdu. Budu se tedy snažit nechat tam alespoň ty 3 metry. A kdybych ji případně chtěl zkusit pěstovat jako štíhlé vřeteno, jaký by byl vhodný rozestup?
PeterS
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Podnož Adesoto - jaká vzdálenost stromů?

09 Apr 2023, 23:34

Len drobne popravím Hawkeyeho, lebo Adesoto má rastovým potenciálom prevyšuje Saint Julien A, a to o cca 15%, na dobrých pôdach rastie len asi o 10% slabšie ako myrobalán a už je rastom skôr bujný. Ja mám broskyne na adesote v horšej pôde v záhrade na Spiši a rastom prekvapili. Som rád, že sú v 5 metrovom spone. Pri adesote by som odporúčal radšej vzdielenosť medzi stromami 4 metre, ešte skôr 4,5 metra, lebo vie rásť ozaj silno, ak na to má dobré podmienky. Na internete sú o adesote dosť rozporuplné údaje o raste, niekde sa označuje, ako stredne bujný podpník s rastom skôr kľudným, inde ako bujný, čo môže pliesť. Ale podľa skúsenosti by som ho radil skôr medzi bujnejšie podpníky, hoci aj označenie hraničný medzi stredným a bujným, by bolo presné.
thesilentman
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 17 Nov 2022, 11:03

Podnož Adesoto - jaká vzdálenost stromů?

10 Apr 2023, 13:03

Ajaj, děkuji za upřesnění, v tom případě mi tam stromek nevejde, už ty 3 metry byly tak tak, navíc je poměrně blízko plot. Budu tam bohužel muset asi vysadit něco jiného. Chtěl bych tu Favoritu sehnat na podnoži St. Julien nebo Ishtara, ale bohužel ji nikde nemůžu najít, stejně tak Krasavu, kterou ještě zvažuji, škoda.
Hawkeye
Príspevky: 2386
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Podnož Adesoto - jaká vzdálenost stromů?

10 Apr 2023, 15:04

thesilentman napísal:
10 Apr 2023, 13:03
Ajaj, děkuji za upřesnění, v tom případě mi tam stromek nevejde, už ty 3 metry byly tak tak, navíc je poměrně blízko plot. Budu tam bohužel muset asi vysadit něco jiného. Chtěl bych tu Favoritu sehnat na podnoži St. Julien nebo Ishtara, ale bohužel ji nikde nemůžu najít, stejně tak Krasavu, kterou ještě zvažuji, škoda.
S Adesotom mám skúsenosť len s jedným stromom broskyne, rozdiel v intenzite rastu oproti St.Julienu A v mojich podmienkach nevidím. Pri tom 3-metrovom rozostupe by nemal byť problém tvarovať korunu tak, aby sa tam zmestila. Ale samozrejme, rozhodnúť sa musíte Vy. 😀
H.
thesilentman
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 17 Nov 2022, 11:03

Podnož Adesoto - jaká vzdálenost stromů?

11 Apr 2023, 15:05

A ještě prosím, jak je na tom podnož broskvomandloň BM-VA-2 v porovnání s tím Adesotem - která bude růst slaběji pokud je tam tedy nějaký viditelnější rozdíl? Našel jsem školku, kde mají FM3 i Krasavu, obě na této podnoži, pán říkal, že by je dal 3 metry od sebe.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 181
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Podnož Adesoto - jaká vzdálenost stromů?

11 Apr 2023, 17:29

V prvom rade závisí od typu pôdy, aký máte. Intenzita rastu sa udáva za predpoklau, že podpník je vysadený na vhodnej pôde a pri štandardnej agrotechnike. Vhodnosť kombinácie podpník / pôda myslím najmä s ohľadom na chlorózu. Keby som u mňa (mierne zásaditá lužná pôda oglejená) zasadil broskyňu na broskyňovom semenáči, chloróza ju zlikviduje do 3-4 rokov a nikdy sa ani len nepriblíži svojmu rastovému potenciálu. Ja má všetky broskyne na GF677. Adesoto nemám, ale bola by to alternatíva, lebo aj tento podpník by mal byť odolný chloróze na mojej pôde. Len by som mal menšie stromy a pravdedpobne aj dlhšiu vegetačnú dobu (skoršie rašenie na jar a neskorší opad listov na jeseň, nakoľko slivkové podpníky sa aktivizujú pri nižšej teplote pôdy ako broskyňové. Predpoklad vychádza z pozorovania, že moje marhule na myrobaláne majú koncom jesene stále tmavozelené listy, kým susedove marhule na marhuľovom semenáči už majú listy žlto-oranžové resp. opadnuté. Broskyne na rôznych podníkoch neviem porovnať, ja aj sused máme všetko na GF677). Broskyňomandľa BM-VA-2 je jedna z lepších volieb aj do zásaditejších a ťažších pôd (aj GF677 je broskyňomandľa), ale skúsenosti s ňou nemám. Tipoval by som ale, že Adesoto by mohol vytvoriť menšie (cca 15-20%?) stromy bež BM-VA-2.
Neregistrovaný

IP:  11.241

Podnož Adesoto - jaká vzdálenost stromů?

11 Apr 2023, 18:44

Ja by som tak neriešil vzrastnosť na danej podnoži, ale viac vhodnosť podnože pre danú pôdu. Píšete, že máte ťažšiu pôdu, teda Adesoto (prípadne St. Julien) bude dobrá voľba. Broskyňa a broskyňomandľa do ťažkej pôdy moc nepasuje. R.
Hawkeye
Príspevky: 2386
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Podnož Adesoto - jaká vzdálenost stromů?

11 Apr 2023, 19:10

Neregistrovaný napísal:
11 Apr 2023, 18:44
Ja by som tak neriešil vzrastnosť na danej podnoži, ale viac vhodnosť podnože pre danú pôdu. Píšete, že máte ťažšiu pôdu, teda Adesoto (prípadne St. Julien) bude dobrá voľba. Broskyňa a broskyňomandľa do ťažkej pôdy moc nepasuje. R.
Keďže broskyne sú citlivé na chlorózu (presnejšie povedané: tá je dôsledkom nedostatku železa, spôsobeného poruchou jeho resorbcie na vápenatých pôdach), veľmi osožné je pri výbere podpníka poznať pH pôdy a obsah vápnika v nej.
Čo sa týka nevhodnosti broskyňomandľového podpníka do "ťažkej pôdy", tam by som nesúhlasil. Resp. záleží od toho, čo si pod pojmom "ťažká pôda" predstavujeme. Konkrétne podpník GF677 je pomerne univerzálny a plastický, udáva sa len jeho nevhodnosť do premokrených pôd. Ja mám s GF677 výborné skúsenosti, pravda - pôda je u mňa kvalitná. H.


Screenshot_20230411-190003_Chrome.jpg
Screenshot_20230411-190030_Chrome.jpg
Screenshot_20230411-190106_Chrome.jpg
Napísať odpoveď