Podnož Adesoto - jaká vzdálenost stromů?

Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 179
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Podnož Adesoto - jaká vzdálenost stromů?

11 Apr 2023, 21:29

Ako som písal, mám GF677 na ťažšej ílovitejšej a mierne zásaditej pôde (lužná pôda oglejená) a som veľmi spokojný. Určite môžem vrelo odporučiť vo väčšine prípadov, aj keď v chladnejších oblastiach by asi lepšou voľbou bol slivkový podpník. Niekde som čítal, že GF677 by mala byť aj odolnejšia voči šárke. Mne to však reálne veľmi nepomohlo, vošky mi šárku preniesli na Redhaven aj Cresthaven. Treba spomenúť aj to, že hoci ide o vegetatívne množený podpník, množí sa nie odrezkami, ale z meristémov in vitro, takže by malo ísť o bezvirózny materiál. A tiež GF677 je asi najsilnejšie rastúci podpník pre broskyne, cca +20% oproti b. semenáču, čo nie každý ocení.

Čo sa týka vhodnosti GF677 pre marhule, tam to nie je také ružové, ako sa udáva v literatúre, aspoň nie pre všetky odrody. V Plantexe mali veľké problémy so zlou afinitou GF677/marhuľa, veľa stromčekov sa im vylomilo v mieste štepenia/očkovania už v škôlke. Myslím, že od tej kombinácie preto aj upustili. Medzištepenie vhodnou odrodou broskyne by mohlo pomôcť, ale to škôlky komerčne robiť nebudú.
thesilentman
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 17 Nov 2022, 11:03

Podnož Adesoto - jaká vzdálenost stromů?

14 Apr 2023, 19:01

Tak jsem dnes nakonec zakoupil stromek na podnoži Adesoto, zdá se mi pro mě nejvhodnější. Našel jsem ještě jiné místo v zahradě, kde bude mít o něco více prostoru. Teď už jenom doufat, že jsem dostal opravdu odrůdu, kterou jsem chtěl. :) A samozřejmě jsem se neudržel a odnesl jsem si domů ještě další kousek - jabloň Admiral, o kterou už pár let vedu sám se sebou boj - tak jsem to dnes nakonec rozřešil - uvidíme, jak se jí bude dařit v mých podmínkách. S pihovitostí jsem smířený, tak případně můžu být jenom mile překvapený...doufám. :)
Napísať odpoveď