Řez broskve a meruňky

jagkom
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12 Mar 2023, 08:31

Řez broskve a meruňky

13 Mar 2023, 09:27

Dobrý den
Potřeboval bych poradit jak ostříhat broskev a meruňku/kotlovita koruna /děkuji jagkom
20230110_092550.jpg
20230110_092451.jpg
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Řez broskve a meruňky

28 Mar 2023, 08:47

Často krát vidím vyholené broskyne ktoré majú rodivé drevo len na koncoch ..sú to.stromy zväčša staršie možno 5..7+ rokov skúšali ste niekto takúto broskynu znížiť na prevod aby vybehli spiace očká na vyholenom dreve ? Povedzme nechať posledny spodný možný hrubší polokostrovy konár aby sa rana lepšie hojila ... nad nejaké mladšie jednoročné drevo nechcem riskovať , mám pocit že takto broskyna by odišla ,rana by sa nezahojila ..ďakujem
BB kraj 465 mnm
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Řez broskve a meruňky

28 Mar 2023, 11:52

Sused 2-3 roky dozadu zmladzoval cca 20 ročné marhule rezom "na pahýle", tj. hrubé konáre. Veľmi pekne obrazili a dnes sú z nich pekné stromy obalené rodivým drevom a kvetmi (hoci asi všetko opäť tento rok zmrzne). Podstatné bolo ten rez vykonať dostatočne skoro, ešte pred začiatkom prúdenia miazgy - myslím, že to robil cca začiatkom februára, ale presne si to už nepamätám. Ak sa ten orez oneskorí, výrazne sa zníži počet vybudených spacich púčikov (konzultované s doc. Paulenom). Samozrejmosťou bolo kvalitné zatretie rezných rán latexom. Zatieranie rán robím pri kôstkovinách detailne aj pri bežnom reze, inak dochádza k preschutiu drevia hlbšie dovnútra a popraskaniu reznej rany, čo považujem za rizikové z hľadiska šírenia monílie a iných patogénov. Ideálom je rezať na prevod, ale pri zmladzovacom reze sa to väčšinou nedá dodržať.

V mojich začiatkoch, cca 15-20 rokov dozadu, som skúšal orezať podobne na pahýl cca 10 ročnú broskyňu, ktorá, ako píšete, mala rodivý obrast len na koncoch konárov. Rezné rany mali priemer cca 10cm. Rez som robil už po začatí prúdenia miazgy, ale puky boli ešte v počiatočnej fáze pučania. Rany som nezatrel. Výsledok bol, že rezné rany preschli a popraskali, broskyňa vyrazila len pár spiacich pukov, celú sezónu živorila a nakoniec ukončila svoju životnú púť. Pri podobných experimentoch by som bol pri broskyniach opatrnejší než pri marhuliach a asi by som to zmladzovanie rozložil na 2-3 roky. Celkovo sa mi zdá, že broskyňa obráža zo spiacich pukov oveľa menej ochotne než marhuľa. Možno na staršom dreve má tých spiacich pukov oveľa menej (než iné ovocné dreviny ) resp. žiadne, neviem.
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Řez broskve a meruňky

28 Mar 2023, 12:07

A tu v knižke "Rez ovocných drevín" píše doc. Paulen niečo trochu iné (termín zmladenia od začiatku pučania do odkvitnutia + v princípe, že smelo do rezu aj do staršieho dreva), tak sa v tom vyznajte.... :D
Prílohy
ZmladzovanieBM.jpg
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

Řez broskve a meruňky

28 Mar 2023, 12:26

Presne tohoto sa obávam , pri jabloni a hruške by som sa nebál ale takú broskynu so starším drevom by som sa obaval zmladit ..a ešte ak by človek opiloval strom niekomu inému..no najlepšie hneď od mlada toto riešiť ..
Ďakujem
BB kraj 465 mnm
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Řez broskve a meruňky

28 Mar 2023, 13:19

Občas vídám broskvoně, které byly určitě zmlazené (viz např. Walterův obrázek ve vlákně Rozkvétání...). A žijí. Myslím, že velmi důležitá je doba zásahu. Říká se, že nejvhodnější je řez v květu a současně v dubnu/apríli. Po dvou dnech bych taky zatřel řezné plochy.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Řez broskve a meruňky

28 Mar 2023, 23:02

Trnavsko 145 mnm napísal:
28 Mar 2023, 12:07
A tu v knižke "Rez ovocných drevín" píše doc. Paulen niečo trochu iné (termín zmladenia od začiatku pučania do odkvitnutia + v princípe, že smelo do rezu aj do staršieho dreva), tak sa v tom vyznajte.... :D
Řez do starého dřeva broskvoň snáší docela dobře, ale musí v místě řezu odstupovat jiná větev. Odřezat vyholené větve a ponechat jen pahýly znamená záhubu stromku. Na spící pupeny se spolehnout nelze, broskvoň není vrba.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Řez broskve a meruňky

29 Mar 2023, 21:32

Moje broskvoně potvůrky nemají spící pupeny a hluboké zmlazení do starého dřeva nesnášejí. A pokud nezatřu, trestají mne klejotokem a bujením dřevokazných hub.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Řez broskve a meruňky

29 Mar 2023, 21:53

přasličák napísal:
29 Mar 2023, 21:32
Moje broskvoně potvůrky nemají spící pupeny a hluboké zmlazení do starého dřeva nesnášejí. A pokud nezatřu, trestají mne klejotokem a bujením dřevokazných hub.
Ak by som mal zhrnúť moje skúsenosti s radikálnym zmladzovaním broskýň a marhúľ, tak by som povedal: "Je to nevyspytateľné".
Na foto je popis jednej mojej skúsenosti ešte zo 'starého' fóra.
Mám ale aj skúsenosť, kedy strom marhule, ale najmä broskyne, ani podstatne menej radikálny zásah nezvládol. Dosť záleží od celkovej kondície stromu, ale určite sú tam aj faktory, ktoré je ťažké až nemožné predvídať. Na rozdiel od napríklad jadrovín. H.


Screenshot_20230329-214245_Chrome.jpg
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Řez broskve a meruňky

30 Mar 2023, 09:49

přasličák napísal:
29 Mar 2023, 21:32
Moje broskvoně potvůrky nemají spící pupeny a hluboké zmlazení do starého dřeva nesnášejí. A pokud nezatřu, trestají mne klejotokem a bujením dřevokazných hub.
Starším dřevem rozumím 2 - 3 leté, víc určitě ne. Někdy je to třeba, aby stromek uvnitř koruny tolik nevyholoval. Péče o pahýl a dostatečná výživa jsou nezbytné, obzvlášť v mé horší poloze.
Napísať odpoveď