Letný rez broskýn

kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Letný rez broskýn

06 Sep 2022, 10:48

Teraz, resp. od cca polovice augusta az do polky septebra by sa mal vykonat letny rez broskyn - aspon tak som sa docital/dopocul. Kedze som uplny amater a nic o tom neviem, co-to som nastudoval na internete. najviac sa mi pacilo toto video, od p. Urbanka, pride mi jasne, strucne a zrozumitelne:

https://www.youtube.com/watch?v=HzBVSvuCXpo

Staci ked budem postupovat podla tohot videa? T.j. presvetlit korunu a skratit letorasty o 1/3?

Uz mam "noznice v rukach" - ale pre istotu sa radsej pytam, aby som nieco nepokazil :)
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Letný rez broskýn

06 Sep 2022, 11:06

U nás začína zima skôr ako na dolniakoch, tak ja to nechávam až na jar pred kvitnutím. Okrem lepšieho hojenia rán to má výhodu, keď sa v zime poškodia kvety (ako u mňa tento rok). Môžem potom nechať viac výhonov.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Letný rez broskýn

06 Sep 2022, 11:52

Jožo ZA napísal:
06 Sep 2022, 11:06
U nás začína zima skôr ako na dolniakoch, tak ja to nechávam až na jar pred kvitnutím. Okrem lepšieho hojenia rán to má výhodu, keď sa v zime poškodia kvety (ako u mňa tento rok). Môžem potom nechať viac výhonov.
No ale tym letnym rezom (ak tomu spravne rozumiem) sa ma zabranit vyholovaniu. Ak to necham na jar, tak ziadnemu vyholovaniu nezabranim a kvety/plody sa budu tvorit len na okrajoch.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Letný rez broskýn

06 Sep 2022, 13:35

kvas napísal:
06 Sep 2022, 11:52
Jožo ZA napísal:
06 Sep 2022, 11:06
U nás začína zima skôr ako na dolniakoch, tak ja to nechávam až na jar pred kvitnutím. Okrem lepšieho hojenia rán to má výhodu, keď sa v zime poškodia kvety (ako u mňa tento rok). Môžem potom nechať viac výhonov.
No ale tym letnym rezom (ak tomu spravne rozumiem) sa ma zabranit vyholovaniu. Ak to necham na jar, tak ziadnemu vyholovaniu nezabranim a kvety/plody sa budu tvorit len na okrajoch.
Možno sa mýlim, ale podľa mňa už rez v septembri nemá z hľadiska 'zabránenia vyhoľovaniu' absolútne žiadny efekt.
Myslím si, že v podmienkach okolia Žiliny by terajší rez bol skôr kontraproduktívny. Ja by som to nechal na jar budúceho roku. IH
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Letný rez broskýn

06 Sep 2022, 14:44

kvas napísal:
06 Sep 2022, 11:52
No ale tym letnym rezom (ak tomu spravne rozumiem) sa ma zabranit vyholovaniu. Ak to necham na jar, tak ziadnemu vyholovaniu nezabranim a kvety/plody sa budu tvorit len na okrajoch.
Co si pamatam, tak kvety sa tvoria po celej dlzke vyhonov z vlanajska. Ale to ci sa strom vyholuje nezalezi na tom, kde nasadi kvety, ale kde pusti nove vyhony. Na to jarny rez staci. Letny robim tiez, ale zaciatkom leta. Vyhodim to, co tam zavadzia.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Letný rez broskýn

06 Sep 2022, 17:01

Jožo ZA napísal:
06 Sep 2022, 14:44
kvas napísal:
06 Sep 2022, 11:52
No ale tym letnym rezom (ak tomu spravne rozumiem) sa ma zabranit vyholovaniu. Ak to necham na jar, tak ziadnemu vyholovaniu nezabranim a kvety/plody sa budu tvorit len na okrajoch.
Co si pamatam, tak kvety sa tvoria po celej dlzke vyhonov z vlanajska. Ale to ci sa strom vyholuje nezalezi na tom, kde nasadi kvety, ale kde pusti nove vyhony. Na to jarny rez staci. Letny robim tiez, ale zaciatkom leta. Vyhodim to, co tam zavadzia.
Myslím, že kvas má částečně pravdu. Některé odrůdy tvoří květy již při bazi letorostů, u takových se na jaře řeže dobře. Jiné odrůdy ale nasazují květy až něco výš. Třeba od poloviny letorostu dál. Hodně krátkým jarním řezem tak většinu květů odstraníme. Jsem ale trochu skeptický, že by pozdně letní řez - v tuto dobu - nějak ovlivnil vznik nových květních pupenů.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Letný rez broskýn

06 Sep 2022, 17:17

Aby som v tom nemal gulas (co sa uz zacina diat), pokusim sa to zosumarizovat, prosim, opravte ma:

1) jarny rez je zaklad
2) letny rez t.j. presvetlit korunu, ako spomina p. Urbanek, odstranit vsetko co ide do koruny a kolmo a tiez skratenie letorostov o 1/3. Vo vyssich nadmorskych vyskach uz je na to neskoro, ale mal by som ho robit idealne v prvej polovici jula (cervenca) - ako spomina p. Urbanek.
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Letný rez broskýn

06 Sep 2022, 17:37

Ono když nevidíte, jak to kvete, tak toho v létě s lehčím srdcem odstřihnete víc (a tím zabráníte vyholování). Odstřihnout na jaře velkou většinu kvetoucích výhonů, to už chce pevnou vůli 😁
Olomoucko 220 m n. m.
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Letný rez broskýn

06 Sep 2022, 21:13

kvas napísal:
06 Sep 2022, 17:17
1) jarny rez je zaklad
2) letny rez t.j. presvetlit korunu, ako spomina p. Urbanek, odstranit vsetko co ide do koruny a kolmo a tiez skratenie letorostov o 1/3. Vo vyssich nadmorskych vyskach uz je na to neskoro, ale mal by som ho robit idealne v prvej polovici jula (cervenca) - ako spomina p. Urbanek.
Asi tak, aspoň ja to tak praktikujem. Jarný tesne pred rozvitím kvetov, takže vidím koľko a ktroré výhony mam nechať. Zvyšok preč úplne alebo na čapíky čo najbližšie pri kmeni, aby mi to neutekalo von. S odstihávaním kvetov, rovnako ako s následou prebierkou problém nemám. Mojou prioritou nie je fotka preťaženeného stromu na FB, ale nealternovanie a čo najdlhšia životnosť stromu ;)
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Letný rez broskýn

07 Sep 2022, 06:23

ok, broskyniam dam tento rok uz pokoj. dik za rady.
Napísať odpoveď