Jayhaven 🍑

larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Jayhaven 🍑

18 Aug 2022, 18:11

Vďaka :-)
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jayhaven 🍑

22 Aug 2022, 09:57

Pan Radim Jelínek je vtipálek a pěkně mne rozesmál . Ještě bych si troufl doplnit, že ta odrůda jabloně, která se nesmí nazývat Admirál, chutná každému, kromně těch, co ji ještě nejedli. Ti ji nepřišli na chuť. Ale zpět k broskvoním. Včera jsem byl u kamaráda Jardy Matejska, ten se pochlubil jeho novým, pozdě zrající, hybridem broskve s pracovním názvem Marsia. Broskev s pevnější dužninou, výbornou chutí, vysokou plodností, vhodnou na kompotování.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jayhaven 🍑

22 Aug 2022, 21:27

přasličák napísal:
22 Aug 2022, 09:57
Pan Radim Jelínek je vtipálek a pěkně mne rozesmál . Ještě bych si troufl doplnit, že ta odrůda jabloně, která se nesmí nazývat Admirál, chutná každému, kromně těch, co ji ještě nejedli. Ti ji nepřišli na chuť. Ale zpět k broskvoním. Včera jsem byl u kamaráda Jardy Matejska, ten se pochlubil jeho novým, pozdě zrající, hybridem broskve s pracovním názvem Marsia. Broskev s pevnější dužninou, výbornou chutí, vysokou plodností, vhodnou na kompotování.
Kdybych šlechtil broskvoně, snažil bych se křížit odrůdy tak, abych získal plody s chutí a konzistencí dužiny jako mají clingy (Catharina), ale odlučitelné od pecky. To by pro mě byla broskev, jejíž jméno bych nevyslovoval. :o
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Jayhaven 🍑

22 Aug 2022, 21:49

"To by pro mě byla broskev, jejíž jméno bych nevyslovoval. :o "
😀😀😀👍👍
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Jayhaven 🍑

04 Sep 2022, 11:06

Jayhaven je velmi vydarena odroda. Zaujimave, ze u nas je ako novinka, ale je vyslachtena v r. 1965.
Je vyrazne odolnejsia kuceravitosti ako priemer, ale u mna urcite nie je vhodna na pestovanie bez postreku - skusal som to v 2. roku - poskodenie bolo velmi silne. Staci jej 1 postrek proti kuceravitosti.
Chutovo vyborna, ma pevnejsiu duzinu a preto sa menej kazi, ma aj vyssiu odolost monilioze.
Je menej poskodzovana vtakmi, hmyzom - lebo sa neskor vyfarbuje do cervena a nema intenzivnu cervenu farbu.
Ale zda sa mi, ze ma vyssiu tendenciu k vyholovaniu konarov ako ine - treba ju patricne rezat.
Pre mna je to TOP odroda.
Lubomir
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Sep 2022, 11:29

Jayhaven 🍑

06 Sep 2022, 11:34

přasličák napísal:
16 Aug 2022, 21:06
Pěstujete někdo přátelé odrůdu broskve Jayhaven. Dnes mi poslal Jirka Radochlíb odkaz na zahradnictví Limbach, které ji má v nabídce. Zaujala mne hlavně informace o její odolnosti ke kadeřavosti a monilinii. Pokud by to nebyl jen obchodní trik, byla by to velmi zajímavá odrůda.
Zdravím, áno pestujem DixieRed, Redhaven JAYHAVEN aj Cresthaven (Lokalita Bratislava - Devín). Jayhaven mám na podpníku adesoto a kučeravosť aj monília bola minimálna - stačilo odtrhnúť manuálne. Čo sa týka chuti je lepšia ako redhaven. Ja chem kúpiť ešte odrody O´Henry - dozrieva 45 dní po redhavene (RH) a dumem aj Fairtime - 2 mesiace po RH
Bratislava - Devín, Južný mierny svah 160 m-n-m. Hlinito-piesčitá pôda:

Stromy: 6ks Broskyne, 3 Marhule, 3 Jablone 3 Hrušky, 2 Čerešne, 3 Višne, 2 slivky a 1 Marhuľoslivka Hrozno: 17 odrôd Drobné ovocie: 5 ríbezlí, 3 egreše, jahody
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Jayhaven 🍑

15 Sep 2022, 07:47

Ty hodně pozdní odrůdy broskvoní by u nás nedozrály. Kolikrát již koncem září přijdou první mrazíky. Limitní je již Synfonia a Caterine.
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

Jayhaven 🍑

14 Mar 2024, 14:34

J. ukazuje neprijemnu vlastnost:
vyholuje konare a pri silnejsom reze velmi zle reaguje, velmi neochotne vyhana zmladzovacie vyhonky v starom dreve, .... ale ma tendenciu starsi zmladeny konar nechat odumriet.
Aj vlani som silne zrezal starsi kostrovy konar a len velmi malo novych vyhonkov dala, skor to vyzera, ze ten cely zmladeny konar odstavila, som zvedavy ci coskoro neodumrie celkom. Susedne Benedicte a Cresthaven omladzuju vyrazne lepsie a nevyholuju tak.
Vlanajsi rok bol vsak dost specialny. Bola mimoriadne silna kuceravitost a asi je to aj monilioza broskyn. Vyzera, ze jedna broskyna mi aj odumrela a dalsie maju vela zasusenych konarov. Takze to vlanajsie zmladenie J. mozno je ovplyvnene tymito infekcnymi problemami (u cca vsetkych broskyn) - no dlhodobym javom je, ze J. silne vyholuje a velmi zle omladzuje.
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Jayhaven 🍑

14 Mar 2024, 22:41

Ja tento problém zatiaľ na Jayhavene neregistrujem. Dosť silno ho režem, lebo je každoročne prehustený, často skrátim výhon na 1/3, aby nekonkuroval terminálu (pestujem vreteno) a zatiaľ vždy pekne obrazil.
david x

IP:  249.55

Jayhaven

15 Mar 2024, 13:43

Máme ji už déle, a je zralá zhruba s RH, ale nepatrně měkčí. Odolná ke kadeřavosti je o dost více, než standardy žlutomasek.
Za mě je to dobrá alternativa k RH.
Napísať odpoveď