škodcovia broskýň

rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

škodcovia broskýň

31 Júl 2022, 00:26

Vosky / mravce robia vyznamne skody na letorastoch, mravce i na plodoch, ale da sa to zvladnut. Najhorsi skodca je iny.
Tento rok bohata nasada broskyn, prezili jarne mrazy. Ale nie je mi dopriate uzit si ich.
Este pre dozretim velmi silne nahnivaju. Za jeden den cosi poskodi aj 30ks broskyn na jednom strome a tie hned napadne hmyz a za 1-3 dni takmer cele zhniju (monilia). Poskodenie nastava hlavne na broskyniach ktore uz maju cervenu farbu, vobec nevadi, ze su este celkom surove, nechutne a nevhodne i na zavaranie - lebo sa nedaju oddelit od kvostky. Nevedel som ci to robia vtaky, srsne, mravce, osi.
Uz to viem, bol som vylezeny na rebriku, oberal som hnile plody a skumal typo poskodenia.
Priletelo zopar drobnych vtacikov, sadli na konariky, cele roztrasene a dob, dob, dob poskocili ci preleteli dalej a znova dob, dob. Boli tak blizko a bol som celkom bezmocny, mohol som ich odohnat, ale bolo to vlastne jedno, priletia znova. Aj som tipoval najskor vtaky, lebo to musi byt skodca co s lahkostou prekona supku a preto ide stale na nove neposkodene plody. Hmyz co tazko prekona supku, zostava na tom poskodenom plode.
Skodca co NIC nezje a predsa znici VSETKO.
Toto sa uz opakuje roky. Ked som to skumal uz tam bol len hmyz.
Tie vtaky specialne lakaju tie cervene plody - ako Royal Glory, Vistarich, nevadi ze su este celkom nezrele, i ked hned vedla je zrelsia ale menej vyfarbena odroda. Ziadne ine ovocie mi tak hromadne a brutalne nicivo neposkodzuju. Na strome co ma vysoko cez 30kg nedozrie vobec nic. Tento rok som dufal, ze aspon zavarim, ked uz neoberiem zrele plody. Ale ani to nie. Vsetko zhnilo. Mam aj siete, ale je to prilis velky strom a je v strmom svahu. Natahovat siete na rebriku to je tak na zabitie.
Marhule, pekne ruzove, niektore i scervenym lickom si vtaky zatial nevsimaju. Slivky, ceresne, visne si aj daju, ale skody nie su tak velke.
Broskyne su u mna ovocie cislo jedna z hladiska chute, ale bohuzial aj cislo 1 s ktorych pestovanim asi skoncim, necham stromy dozit (nemaju dlhu zivotnost) a dalsie nevysadim. Je to prilis narocne ochranit ich pred skodcami a chorobami (monilia plodov).
Ale broskyna, ktora mi vlani spravila velku radost - cervena vinohradnicka - Rote Weinbergerpfirsisch - pri nej je situacia celkom odlisna. Ta ma hnusnu farbu ako mysi kozisek a silne ochlpenia - nu si ziadni skodcovia ani len nevsimnu, kuceravitostou trpi slabsie, moniliu takmer nema (hlavne preto ze nema skodcov). Chutovo vyborna, sladucka i ked menej stavnata. Zvonka skareda, ale zvnutra prekrasna cerveno, biela farba. Tuto odrodu by som vysadil znova.
Podobne aj odroda Poysdoyferska (podobna vinohradnickym ale plody velke, malo chlpate) - ta je v zrelosti stale hodne zelena, tiez si ju skodcovia nevsimaju. Ale moniliozu plodova mava.
Bohuzial trendy slachtenia broskyn idu proti zahradkarom, lebo ich riadi marketing a ten ziada vizualne atraktivne cervene odrody este v nezrelom stave. Vizualne atraktivne pre zakaznika, bohuzial i pre vsedkych skodcov. Marketingu sa dari klamat nielen zakaznika ale aj skodcov, najviac vsak zahradkara.
Broskyne som sadil hlavne preto, lebo chutove kvality tych z obchodu su vetsinou slabe, lebo ich oberaju celkom nezrele. Ked ich mam v zahrade trhat nezrele - tak naco su mi.... Dopestovat vyborne marhule je daleko jednoduchsie.
Neregistrovaný

IP:  50.135

škodcovia broskýň

31 Júl 2022, 09:42

Ti ptáci nepoznají, že nejsou broskve zralé, tak to zkouší tímto způsobem. Zkusil bych nějaké rušiče, pověsit CD apod. I to odhánění má smysl pokud chodíte na zahradu častěji. Přede mnou si kosi nic nedovolí a odlétají jinam.
Peb
Príspevky: 1837
Dátum registrácie: 21 Jan 2021, 15:34

škodcovia broskýň

31 Júl 2022, 11:07

Asi by sa oplatilo kúpiť siete proti vtákom a prehadzovať ich z čerešní rovno na broskyne
BB kraj 465 mnm
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

škodcovia broskýň

31 Júl 2022, 12:51

...nevadi, ze su este celkom surove, nechutne a nevhodne i na zavaranie - lebo sa nedaju oddelit od kvostky.

U nás v chladné poloze prakticky všechny broskve (v konzervárenské zralosti určitě) nejdou oddělit od pecky, ani ty pozdní. Zavařování proto řeším tak, že dužinu od pecky jednoduše odříznu nožem (může být mírně prohnutý). Na pecce tak zůstane "golierik" (trefný český ekvivalent mě nenapadá) dužiny, kterou obětuju nebo dodatečně odříznu pro jiné zpracování. Slupku tvrdé broskve před tím oloupu škrabkou na brambory. Kompot z tvrdých plodů je u nás dokonce oblíbenější než z plně zralých.
Nejlepší kompotovou odrůdou je bezesporu cling Catharina a u ní jiný způsob odpeckování ani není možný.
V tuto dobu jdou dobře od pecky poslední Favority. Dužina je ale použitelná akorát tak na marmeládu.
Jitka
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

škodcovia broskýň

31 Júl 2022, 14:38

A nepomůže odpaření pecky den v igelitu? Když jsme je ještě zavařovali (taky tvrdé), vždycky jsme je nechávali do druhého dne v igelitce. Měkké kompoty u nás nikdo nejedl.
Lída
Príspevky: 284
Dátum registrácie: 16 Máj 2020, 22:10
Bydlisko: HK 235 mnm

škodcovia broskýň

31 Júl 2022, 21:33

Ad Rony - také bych pověsila CD, jak je psáno výše, dávám je obvykle na muchovník, aby mi kosáci všechno neobrali a perfektně to zabírá :thumbup:
rony
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 09 Nov 2021, 16:25
Bydlisko: Zahorie - juhozapad Slovenska 200mnm, podhorie M. Karpat

škodcovia broskýň

31 Júl 2022, 23:05

Teraz mi dozrieva Jayhaven, ta je zlta s cervenym lickom - tu uz poskodzuju vyrazne menej (asi aj preto ze je to vyrazne nizsi strom a pre vtaky nebezpecnejsi), ale hlavne je to tesne pred dozretim, teda uz poskodene plody su velmi chutne. Podobne je to aj s Cresthaven - s nimi sa to da.
Vyskusam tie CD-cka - to je lahke riesenie.
Ale vyskusam aj to zavaranie v takom nezrelom stave. Tentokrat som nemal cas na take pracne postupy - tesne pred dovolenkou. Zavarili sme FM3 - ta sa dala odkostkovat, aj vtaky neboli take agresivne (tiez mensi strom) - na tieto mensie stromy by to slo aj so sietou.

K hnevu je, ze este budem musiet otrhat tie vtakmi poskodene moniliozne plody z velkych stromov - tak robotu s tym budem mat aj ked som sa vzdal urody.
palo62
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 13 Apr 2020, 18:38

škodcovia broskýň

23 Júl 2023, 08:01

Dobrý deň, na broskyni Cresthaven - na jar ju dosť postihla kučeravosť, som objavil niekoľko takto poškodených plodov. Nevie niekto či to je spôsobené chorobou, alebo mechanického pôvodu? Krúpy u nás tento rok nepadali.
Prílohy
IMG_0546.jpeg
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

škodcovia broskýň

02 Aug 2023, 21:28

Mnoho nezralých broskví je u nás poškozeno - nevím kým. Povětšinou blízko stopky. Může to být hmyz, ptáci nebo hraboši. Podezírám ty poslední, vykousání je všude blízko větvičky, po které by hlodavec k plodu mohl přilézt.
IMG_0256[1].JPG
IMG_0258[1].JPG
IMG_0259[1].JPG
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

škodcovia broskýň

02 Aug 2023, 21:35

Řekl bych, že na té druhé fotce jsou ještě stopy po zubech.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Napísať odpoveď