Červivost a hniloba broskví

M.H
Príspevky: 1768
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Červivost a hniloba broskví

10 Júl 2022, 18:06

Zkoušel jsem zlikvidovat obaleče východního na broskvích Mospilanem, který má ovšem nulový účinek ( proto zřejmě obaleč východní není uveden ani v návodu).
Letos uvažuju o postřiku proti hnilobě - monilioze plodů. Který doporučujete? Prolectus píšou vyprodáno, nevyrábí se.

Plody jsou ještě zelené a tak jako poslední roky jsou nadměrně napadené obalečem a okamžitě hnijí, mám pocit že letos ještě více než vloni. Už jen denně chodím a vytrhávám další shnité broskve, některé větve kde bylo doporučovaných 3-5 broskví po 10cm už jsou opět prázdné, pěstuju jen listí jako stínidlo. Čím zachránit nyní broskve? Nejvíce hnijí Sunhaven, Fairhaven.
Prílohy
IMG_1372.JPG
IMG_1369.JPG
Jitka
Príspevky: 1140
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Červivost a hniloba broskví

11 Júl 2022, 23:09

Na https://agromanualshop.cz je prolectus ve 4 velikostech skladem.
M.H
Príspevky: 1768
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Červivost a hniloba broskví

12 Júl 2022, 20:24

Zkusím to tím Prolectusem, nic jiného nezbývá, všechny shnité plody jsem probral a po 2 dnech další nové shnité.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Červivost a hniloba broskví

12 Júl 2022, 21:07

M.H napísal:
12 Júl 2022, 20:24
Zkusím to tím Prolectusem, nic jiného nezbývá, všechny shnité plody jsem probral a po 2 dnech další nové shnité.
Radšej spraviť aspoň niečo ako nič, ale ak sú plody červivé (napichané obaľovačom), tak od Prolectusu nejaké zázraky neočakávajte. IH
přasličák
Príspevky: 1578
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Červivost a hniloba broskví

13 Júl 2022, 07:46

Naštěstí obaleč východní se u nás vyskytuje minimálně. Fungicidů proti monilinii je nebo bylo povoleno více. Některé jsou již vyřazeny, některé nejsou dostupné v malobalení. Já se snažím střídat účinné látky a mám ještě nějaké zásoby, takže Teldor, Horizon, Luna Experience. Výborný je Talent, ale ochraná lháta je u něj 21 dní. Takže na pozdní odrůdy. Zejména u sendvičových broskví a u nektarinek musím zásah proti moniliniové hnilobě plodů provést.
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Červivost a hniloba broskví

13 Júl 2022, 10:29

přasličák napísal:
13 Júl 2022, 07:46
Naštěstí obaleč východní se u nás vyskytuje minimálně. Fungicidů proti monilinii je nebo bylo povoleno více. Některé jsou již vyřazeny, některé nejsou dostupné v malobalení. Já se snažím střídat účinné látky a mám ještě nějaké zásoby, takže Teldor, Horizon, Luna Experience. Výborný je Talent, ale ochraná lháta je u něj 21 dní. Takže na pozdní odrůdy. Zejména u sendvičových broskví a u nektarinek musím zásah proti moniliniové hnilobě plodů provést.
U placatých broskví boj s hnilobou pomalu vzdávám. Už teď - na nezralých plodech - je postižení masivní. I v loňském roce, kdy (oproti předešlým) byly kulaté broskve napadeny hnilobou, včelami a vosami jen minimálně, ploché broskve hnily. Třebaže chuť jejich je moc dobrá, v jejich pěstování ztrácím smysl, ztráty jsou příliš velké. Co neshnije, to se poraní při sklizni.
M.H
Príspevky: 1768
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Červivost a hniloba broskví

13 Júl 2022, 16:52

Ještě v krámě zbytek Prolectusu měli a je za něj nějaká tekutá náhrada.Tak jsem stříknul ještě tím Prolectusem pozdnější Fairhaven. Sun haven jsem nestříkal, měl by brzo zrát, ale nakonec jsem po 24 hodinách napočítal i na Sun havenu dalších 30 nových zhnitých broskví některé velké jako tenisáky - z toho 28 nový obaleč, tak jsem namíchal postřik znovu stříknul, jsem zvědav jestli to bude mít nějaký efekt, páč už si nevím rady a to denně skáču kolem stromů už mě to přestává bavit.

Ten oblač je potvora, kdyby dělal probírku tak ok, ale on to bere po celých větvích, za jeden den celé série broskví na kosterní větvi, takže někde je broskví stále dost a vedle haluze už ani jedna, zbytečné dřevo ... taktika jako pilatky na švestkách. :(
hugovotr
Príspevky: 657
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Červivost a hniloba broskví

13 Júl 2022, 21:49

U nás to není tak špatné, ale taky při každé návštěvě sadu vyhazuji pár shnilých broskví. Proti obaleči ani hnilobě je nestříkám. Už jenom hnojivem.
vysloužil
Príspevky: 4699
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Červivost a hniloba broskví

18 Júl 2022, 21:25

Ztráty hnilobou u plochých broskví jsou tak velké, že jejich pěstování pomalu ztrácí smysl
plac1.jpg
plac2.jpg
M.H
Príspevky: 1768
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Červivost a hniloba broskví

18 Júl 2022, 21:46

Odkud hnijí, zevnitř nebo vnější poškození? Jsou to dost oblíbené marketové odrůdy, jsou zase v Kauflandu, že by byly tak choulostivé?

U mě po postřiku všech plodů kontaktně (a druhotně postříkané listy) Prolectusem počet shnitých broskví klesl, místo desítek shnitých denně jsou to jednotky. Ale taky bylo po postřiku chladno. Teď po oteplení se dá hniloba zase do pohybu tak se potvrdí jestli Prolectus má skutečný účinek proti mechanickému poškození - obaleč.
Napísať odpoveď