Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

Jan
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 09 Júl 2021, 07:57

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

12 Apr 2022, 08:07

Za mňa Suncrest nič-moc. Mal som ju na gf677 v pomerne ťažkej pôde (JZ SK). Rast, zdravotný stav ok, ale chuťovo mi prišla nevýrazná. A tiež horšie odolávala neskorým mrazíkom. Stále mi ju žrali osi a pod stopkou vždy kvantá ucholákov.
Dobre však šla od kôstky a aj šupka šla pekne dole pri zaváraní.
Mám len Flamingo a jeden menší konár Suncrest. Flamingo odporúčam všetkými desiatimi.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

12 Apr 2022, 10:14

To je zajímavé. Lidé si Suncrest dost chválí.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

12 Apr 2022, 10:53

Ďakujem za radu. Ešte skúsim prelustrovať internet. Nebudem sadiť za každú cenu, musel by som niečo iné vyhodiť (aj keď zo dva stromky už majú žltú kartu s nápomienkou). Čas na rozhodovanie sa nebezpečne kráti. Jedna vec je, že Catherinu nikde v okolí nemajú (broskyne rozhodne nechcem kupovať cez e-shop), pritom u nej by mi nevadilo, ak by sa zrelosťou prekrývala s inou odrodou - ak je kvalitatívne úplne odlišná od ostatných broskýň. Suncrest som pozeral, ale niekde píšu dobu zrenia ešte neskoršiu (30 dní po RH), tak neviem či to už nie je zarovno s Cresthavenom. Niekto tu pestoval aj Benedicte, skúsim to dohľadať, tuším by mala byť tiež neskoršia.

Ako sa pozeráte na také tie netypické, napr. s červenou dužinou (Redwin, Red Robin a pod.)? A čo bielodužinatky? Údajne majú byť korenistejšej chuti, čo by ma tiež lákalo vyskúšať.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

12 Apr 2022, 12:20

Bělomasé podle mě nejsou ani lepší, ani horší - prostě jsou jiné a do sortimentu bych jednu určitě zařadil. Jsem spokojen s Benedicte a Lunou. Benedicte tu dozrává po Flamingu (1-2 týdny), sklízím postupně. Luna je raná chuťovka.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

12 Apr 2022, 16:55

andrejZA napísal:
12 Apr 2022, 10:53
...Niekto tu pestoval aj Benedicte, skúsim to dohľadať, tuším by mala byť tiež neskoršia...
S bielodužinatou broskyňou BENEDICTE mám len tie najlepšie skúsenosti. Vitálny rast, výborná reakcia na rez, veľmi dobrý zdravotný stav (úplnej odolnosti voči kučeravosti ale neverte), vysoká plodnosť, veľmi pekné plody a z môjho pohľadu aj kvalitná chuť. Môžem len odporučiť. U mňa na teplej nížine dozrievala medzi 20. - 25. augustom. IH

Screenshot_20220412-164453_Chrome.jpg
Screenshot_20220412-164613_Chrome.jpg
Screenshot_20220412-164255_Chrome.jpg
Screenshot_20220412-164249_Chrome.jpg
Screenshot_20220412-164635_Chrome.jpg
Screenshot_20220412-164628_Chrome.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

12 Apr 2022, 21:04

Ano, jak píše pan Ivan, Benedicte je povedená odrůda. Chuťově mě ale více šmakuje slovenská Luna.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

14 Apr 2022, 10:44

Ďakujem za informácie, páni. Na výber zostávajúceho stromčeka si asi nechám čas do budúceho roka. Keď som obehol záhradníctva v okolí, po tých odrodách, ktoré ma zaujímajú, nebolo ani pamiatky. Potom ostáva možnosť zásielkových obchodov. Neviem ale, či sa mi chce dať za stromček 28 euríčiek + poštovné a bez toho, že by človek mal istotu, v akom stave príde.
Nedá mi nespýtať sa, ako ostatní riešite zháňanie odrody, ktorá nie je až taká rozšírená?
Nateraz som najviac presvedčený o Catherine, chcel by som na spestrenie niečo z tých, čo majú tvrdšiu dužinu (vhodnú i na kompót). Sú ešte nejaké iné alternatívy k nej?
O tých bielomäsitých som si niečo pozisťoval, vyzerá to tak, že Benedicte môže byť veľmi dobrá, ale predsa asi len do teplejších oblastí (ako má pán Hlavatý), pestovatelia v chladnejších sa sťažovali na problémy s vymŕzaním kvetov, moníliu a tiež ľahšie podlieha hmyzu.
Luna vyzerá zaujímavo. Keď som v lete jedol bielomäsky, naozaj mali inú chuť než žlté, to by sa mi práve rátalo.
Neregistrovaný

IP:  191.18

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

14 Apr 2022, 11:04

Menej bežné odrody je potrebné zháňať hneď začiatkom októbra, keď škôlky zverejňujú ponukové listy, alebo cenníky. Postupne sa všetko lepšie vykúpi. Na jar je to vlastne už len dopredaj. Zaujímavé veci už sú fuč.
K bielomäskám dám jeden typ: slovenská odroda Albatros (Luna x Cresthaven). Je to vylepšená Luna, aktuálne v ponuke napríklad v plantexe. Spolu s poštovným to víjde na cca 18 eur. Týmto nechcem robiť nejakú reklamu, len dať typ. R.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

14 Apr 2022, 13:23

Ďakujem. Mrkol som na ich e-shop a už ju majú vypredanú. Ale so zháňaním broskyne sa nebudem ponáhľať, radšej si to premyslím a do jesene aspoň posledujem, čo komu ide v porovnateľných podmienkach ako mám ja. Som rád, že tie čo mám doteraz, sú hlavne odolné v kvete proti jarným mrazom, to je pre mňa zásadná informácia. Ostatné problémy sú aspoň z väčšej časti riešiteľné (ak vynechám bakteriálnu spálu).

Ideálne by bolo, ak by sa existovalo záhradníctvo, kde by sa dali zarezervovať stromčeky z jesene do jari. Neviete o takom? Mám vyskúšané, že jesenné sadenie broskyniam nerobí vôbec dobre, celú nasledujúcu sezónu len živoria. Naopak, pri jarnom vysádzaní sa krásne rozbehnú a do jesene majú aj metrové prírastky. Jeden stromček mi raz takto skoro odišiel, zasadil som ho na jeseň, prijať sa prijal, ale celý ďalší rok bol zarazený. Presadil som ho nasledujúcu jar, keď už mal len posledný živý pupeň, potom sa ako zázrakom spamätal a tento rok by mal mať prvú úrodu. Akurát som zbytočne stratil jednu sezónu.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

14 Apr 2022, 16:48

EL Edgar napísal:
14 Apr 2022, 16:25
andrejZA napísal:
14 Apr 2022, 13:23
... mám vyskúšané, že jesenné sadenie broskyniam nerobí vôbec dobre, celú nasledujúcu sezónu len živoria. Naopak, pri jarnom vysádzaní sa krásne rozbehnú a do jesene majú aj metrové prírastky...
Na jar by som sadil stromčeky len v prípade, že by som to nemohol z nejakého dôvodu urobiť na jeseň.
Každému, kto by sa ma opýtal, kedy odporúčam sadiť ovocné stromčeky by som povedal, jednoznačne na jeseň.
Nemáte v ZA veľmi suché zimy?
Inak si tie Vaše zlé skúsenosti s jesennou výsadbou neviem vysvetliť...
Konkrétně s broskvoněmi mám stejnou zkušenost jako andrejZA.
Co se týče ostatních druhů, preferuji podzimní výsadbu, ale vlastním pozorováním jsem velké rozdíly (na rozdíl od literatury) nenašel. Podzimní stromky o něco dřív raší, ale do podzimu je náskok srovnaný.
Napísať odpoveď