Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

14 Apr 2022, 17:41

vysloužil napísal:
14 Apr 2022, 16:48
EL Edgar napísal:
14 Apr 2022, 16:25
andrejZA napísal:
14 Apr 2022, 13:23
... mám vyskúšané, že jesenné sadenie broskyniam nerobí vôbec dobre, celú nasledujúcu sezónu len živoria. Naopak, pri jarnom vysádzaní sa krásne rozbehnú a do jesene majú aj metrové prírastky...
Na jar by som sadil stromčeky len v prípade, že by som to nemohol z nejakého dôvodu urobiť na jeseň.
Každému, kto by sa ma opýtal, kedy odporúčam sadiť ovocné stromčeky by som povedal, jednoznačne na jeseň.
Nemáte v ZA veľmi suché zimy?
Inak si tie Vaše zlé skúsenosti s jesennou výsadbou neviem vysvetliť...
Konkrétně s broskvoněmi mám stejnou zkušenost jako andrejZA.
Co se týče ostatních druhů, preferuji podzimní výsadbu, ale vlastním pozorováním jsem velké rozdíly (na rozdíl od literatury) nenašel. Podzimní stromky o něco dřív raší, ale do podzimu je náskok srovnaný.
A ještě je tu častý problém s hlodavci, zajíci, srnci, se zimním zaléváním, atd. Jenže stromky prodávané na jaře jsou často jen neprodané zbytky z podzimu.
andre.marek
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 18:50
Bydlisko: Novojičínsko

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

14 Apr 2022, 19:40

Pan Urbánek kdysi ve svém videu k broskvoním říkal, že broskvoň nepřijímá vodu kořeny, pokud půda nemá 10 stupňů a že proto špatně snáší podzimní výsadbu.
Že mnohem lepší je sázet na jaře když už jsou napučené a je vidět že se probouzejí.
Novojičínsko - 320 m.n.m. a 260 m.n.m. v mrazové dolině u vody
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

14 Apr 2022, 19:52

V těžkých půdách je podzimní výsadba většinou bez problémů - jílovité částice jsou z pohledu zrnitosti malé, dobře ulpívají na kořenech a také dobře drží vlhkost.
Návštěvník napísal:
14 Apr 2022, 11:04
Je to vylepšená Luna ........
Luna už nejde vylepšit :) .
Používateľov profilový obrázok
Jaroslav - Pear Man
Príspevky: 208
Dátum registrácie: 16 Apr 2020, 21:23
Bydlisko: Český ráj, 290 m.n.m

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

14 Apr 2022, 19:56

vysloužil napísal:
14 Apr 2022, 16:48
EL Edgar napísal:
14 Apr 2022, 16:25
andrejZA napísal:
14 Apr 2022, 13:23
... mám vyskúšané, že jesenné sadenie broskyniam nerobí vôbec dobre, celú nasledujúcu sezónu len živoria. Naopak, pri jarnom vysádzaní sa krásne rozbehnú a do jesene majú aj metrové prírastky...
Na jar by som sadil stromčeky len v prípade, že by som to nemohol z nejakého dôvodu urobiť na jeseň.
Každému, kto by sa ma opýtal, kedy odporúčam sadiť ovocné stromčeky by som povedal, jednoznačne na jeseň.
Nemáte v ZA veľmi suché zimy?
Inak si tie Vaše zlé skúsenosti s jesennou výsadbou neviem vysvetliť...
Konkrétně s broskvoněmi mám stejnou zkušenost jako andrejZA.
Co se týče ostatních druhů, preferuji podzimní výsadbu, ale vlastním pozorováním jsem velké rozdíly (na rozdíl od literatury) nenašel. Podzimní stromky o něco dřív raší, ale do podzimu je náskok srovnaný.
Ivan Hričovský také v jednom videu říkal, že broskvoně se lépe ujímají když se sází na jaře, ale zárověň konstatoval že na podzim se dají sehnat kvalitnější výpěstky.

Já jsem zatím zasadil jen jednu broskvoň - Semenáč z Předhoří na St. Julien a to na jaře 2020 koupenou z e-shopu stareodrudy.cz. Byl to pěkný výpěstek. Velmi dobře odolává kadeřavosti, ale bez postřiku neplodí, protože květy opadají - na to jsem přišel vlastní zkušeností. Ujala se krásně, jen se mi nepodařilo vypěstovat kotlovitou korunu, protože roste enormě rychle a vyhání strašně moc vlků směrem do terminálu.

Zvlaštní, že sousedova nestříkaná a neřezaná broskvoň trpí mnohem víc kadeřavostí a přesto plodí tolik, že se rozlamuje pod tíhou úrody. No možná, kdyby ji stříkal a tvaroval řezem, popř. dělal probírku, tak by byla zdravější a úrodu by unesla.
Naposledy upravil/-a Jaroslav - Pear Man v 10 Aug 2022, 21:00, upravené celkom 2 krát.
Nejhezčí pohled na svět je z koruny ovocného stromu.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

18 Apr 2022, 20:07

To, že ještě neplodí strom broskvoně, koupený před dvěmi roky, by mne asi moc neznekliďňovalo. Dejte mu chvíli čas. U mladého výpěstku se stává, že první květy opadnou.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

19 Apr 2022, 22:57

Mikeš13 napísal:
12 Apr 2022, 21:04
Ano, jak píše pan Ivan, Benedicte je povedená odrůda. Chuťově mě ale více šmakuje slovenská Luna.
Tak som nakoniec dal na vašu radu a dnes som objednal Lunu, kým nebude na výsadbu neskoro. Zo skorých už síce mám Springcrest a Harbingera a obe sú veľmi podarené, no Luna bude prvá bielomäska, tak sa snáď medzi nimi nestratí.
Lubomir
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 06 Sep 2022, 11:29

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

20 Mar 2023, 10:13

Mikeš13 napísal:
11 Apr 2022, 20:45
andrejZA napísal:
11 Apr 2022, 17:31
Ak by som chcel vyplniť medzeru v dozrievaní medzi stredne skorými (Redhaven, Flamingo) a neskorou Cresthaven, akú by ste mi odporučili? Minulý rok tu viacerí chválili Catherinu, ale neviem, kedy dozrieva.
Catherina se dozráváním kryje s Flamingem. Je chutná, ale je to trochu jiný typ broskve (cling) vhodný, díky tvrdosti dužniny, hlavně ke konzervaci. Kvalitní odrůda, která by mezi Vámi jmenované sklizňově zapadla, je třeba kvalitní Suncrest, kde se uvádí doba zrání cca 18 dní po Redhavenu.
JAYHAVEN
Bratislava - Devín, Južný mierny svah 160 m-n-m. Hlinito-piesčitá pôda:

Stromy: 6ks Broskyne, 3 Marhule, 3 Jablone 3 Hrušky, 2 Čerešne, 3 Višne, 2 slivky a 1 Marhuľoslivka Hrozno: 17 odrôd Drobné ovocie: 5 ríbezlí, 3 egreše, jahody
Napísať odpoveď