Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

Laik222
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 02 Dec 2021, 19:19
Bydlisko: Trutnovsko 375 m.n.m.

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

10 Apr 2022, 22:09

Dobrý den,
potřeboval bych poradit jakou odrůdu broskve do nepříznivých podmínek. Zahrada se nachází v mrazové kotlině, v Podkrkonoší, v 350m.n m., hlína je tu těžší, hlinitá s trochou jílu. Pěstuju tu i meruňku Velkopavlovickou, která má pravidelně každý rok meruňky. Broskev by rostla u zdi garáže, kde většinu dne svítí slunce. Proti mrazu bych natíral stromek vápnem. Chtěl bych nějakou osvědčenou odrůdu, která vydrží i větší výkyvy teplot a více srážek. Rozhoduji se nad odrůdami Harnas, Harbinger, Inka a ještě se rozhoduji nad nektarinkou Red Gold, ale nevím zda by v mých podmínkách dozrála. Děkuji moc za každou radu. J. S.
PeterS
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 29 Dec 2021, 23:03
Bydlisko: Perín 198m.n.m., Slatvina 480 m.n.m.

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

11 Apr 2022, 00:11

Na pôdne podmienky treba zvoliť správny podpník, ja mám tiež ťažšiu pôdu a osvedčili sa mi slivkové podpníky. V chladných lokalitách je to vždy lotéria a treba aj na záhrade voliť miesta s najlepšou mikroklímou. Ja mám v ozaj na pestovanie broskýň neoptimálnych podmienkach Zolotayu Moskvu, Jayhaven a Symphonie. Zatiaľ sú v poriadku a rastú. Ale vidím na starších stromoch zasadených v susedných záhradách, že majú kratšiu životnosť, slabšiu vitalitu, ťažko sa tvarujú a málo rozkonárujú, väčšina bude asi na myrobalánoch. No možno to bude aj starostlivosťou miestnych, lebo som na kučeravitosť listov broskýň dostal otázku, že čo to je za chorobu. Holt, nepestovalo sa to na Spiši nikdy, tak nevedia a kúpili si stromček, lebo predajca sľuboval, že budú spokojní. Ale mimo optimálnych podmienok stromy nebudú žiť tak dlho, to sa dá čakať.
Inku nepestujem, ale počul a čítal som o nej väčšinou v dobrom a ostatné sú tiež spravidla označované ako nenáročné.
vysloužil
Príspevky: 4660
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

11 Apr 2022, 07:07

Jestli Vám pravidelně plodí Velkopavlovická, půjdou patrně i broskvoně, kvetou o něco později a o jarní mrazíky jde především.
Kdybych měl vybrat jedinou, zvolil bych asi Favoritu Morettini III.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

11 Apr 2022, 08:08

vysloužil napísal:
11 Apr 2022, 07:07
Kdybych měl vybrat jedinou, zvolil bych asi Favoritu Morettini III.
...alebo Flamingo. IH
Laik222
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 02 Dec 2021, 19:19
Bydlisko: Trutnovsko 375 m.n.m.

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

11 Apr 2022, 10:19

Děkuji za odpovědi. Zkusím tu Favoritu Morettini 3 a Harbinger sehnat na nejvhodnějších podnoží. Ještě bych chtěl poradit s podnoží GF677 zda se ji daří i v horších podmínkách, nebo ji vůbec nemám zkoušet. Děkuji. J. S.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

11 Apr 2022, 13:22

Pokud dvě broskvoně, pak bych volil přesně ty, co pánové výše - FM3 a Flamingo. Harbinger i FM3 jsou obě ranné odrůdy, ale palstické Flamingo, i když trochu pozdnější, by uzrálo i ve Vašich podmínkách. Navíc jde dobře od pecky a časový odstup sklizně od FM3 se mi jeví jako vhodnější.
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

11 Apr 2022, 15:13

Inka tiež nie je zlá voľba. Plodí krásne, veľké (až veľmi veľké) a chutné plody, má zvýšenú mrazuodolnosť v dreve aj v kvete - je vhodná do okrajových oblastí. Dužina je dobre oddeliteľná od kôstky.
Nektarinky sú všeobecne náročnejšie na teplo ako broskyne.
Ale ako písal p. Vysloužil, ak vám ide Veľkopavlovická marhuľa, ktorá je menej odolná voči nízkym teplotám, s broskyňami by nemal byť problém.
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
Laik222
Príspevky: 32
Dátum registrácie: 02 Dec 2021, 19:19
Bydlisko: Trutnovsko 375 m.n.m.

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

11 Apr 2022, 16:21

Ještě jednou jsem to přehodnotil, vybral jsem tedy FM3 a Flamingo, akorát největší problém bude stromky sehnat na vhodné podnoži. V zahradnictvích nabízejí bud´ na Montclaru nebo na Br. semenáči. Druhá broskev by rostla ve stráni kde je suchá, kamenitá půda, tam by to chtělo nejspíš podnož myrobalán? To bych si nejdřív koupil broskev na semenáči a poté narouboval na myrobalán.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

11 Apr 2022, 17:31

Tiež sa mi zdá rozumnejšie zasadiť broskyne dozrievajúce v rozličnom čase. Tak sa vám predĺži obdobie, keď budete môcť konzumovať vlastné ovocie. Za seba môžem povedať, že sa mi naj viac osvedčili podpníky GF677. Flamingo považujem za dobrú voľbu. FM3 je tu tiež považovaná za chuťovku (s ňou nemám vlastnú skúsenosť, ale aj Harbinger je výborný).
Už keď sa tu rozoberajú odrody broskýň, tak sa na tomto vlákne priživím. Ak by som chcel vyplniť medzeru v dozrievaní medzi stredne skorými (Redhaven, Flamingo) a neskorou Cresthaven, akú by ste mi odporučili? Minulý rok tu viacerí chválili Catherinu, ale neviem, kedy dozrieva.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2183
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rada s vybíráním vhodné odrůdy do nepříznivých podmínek

11 Apr 2022, 20:45

andrejZA napísal:
11 Apr 2022, 17:31
Ak by som chcel vyplniť medzeru v dozrievaní medzi stredne skorými (Redhaven, Flamingo) a neskorou Cresthaven, akú by ste mi odporučili? Minulý rok tu viacerí chválili Catherinu, ale neviem, kedy dozrieva.
Catherina se dozráváním kryje s Flamingem. Je chutná, ale je to trochu jiný typ broskve (cling) vhodný, díky tvrdosti dužniny, hlavně ke konzervaci. Kvalitní odrůda, která by mezi Vámi jmenované sklizňově zapadla, je třeba kvalitní Suncrest, kde se uvádí doba zrání cca 18 dní po Redhavenu.
Napísať odpoveď