Sunkrest/Redhaven

Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Sunkrest/Redhaven

27 Aug 2022, 18:38

Zbylé plody Suncrestu nám dnes v 480m úplně dozrály. Nechtěl jsem se už dělit s hmyzem, a tak jsem je otrhal. Není toho moc, ale mi to stačí. Největší plod měl 266g. Chuťově nic lepšího na Vysočině nevypěstuji. Oddělitelnost od pecky je dobrá.
Prílohy
Suncrest[1].jpg
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Sunkrest/Redhaven

28 Aug 2022, 13:23

Pěkné broskve. Je zajímavé, že u nás na Kyjovsku je Suncrest ještě tvrdý. Loni byl zralý určitě dřív, ale to ho komplet zlikvidoval hmyz.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Sunkrest/Redhaven

31 Aug 2022, 15:38

Mimmo napísal:
25 Aug 2022, 12:24
...Kořenový systém není vůbec slabý. Nejdelší kořen vede asi až k vinohradu ve vzdálenosti 2m. Některé kořeny budu muset asi odřezat. To bych rád věděl, co je to za podnož...
První strom jsem už vyvrátil. Docela jsem se nadřel. Obdivuji zahrádkáře, kteří dokáží vykopat za sezónu několik starých stromů s mohutným kořenovým systémem.
Výřez z nejsilnějšího kořenu této 30+ staré broskvoně má ve vzdálenosti od kmene kolem 1m průměr 85mm. V silných kořenech jsem musel udělat dvojitý řez, protože bez výřezu se kořeny vzpříčily a strom se nedal vyvrátit. Podle výřezu z kořenu odhaduji, že je to také broskvoň. Možná by to mohl někdo potvrdit.
Prílohy
Vyvrácený strom
Vyvrácený strom
Výřez z kořenu staré broskvoně
Výřez z kořenu staré broskvoně
IgorML
Príspevky: 186
Dátum registrácie: 16 Okt 2022, 20:56

Sunkrest/Redhaven

11 Feb 2024, 20:01

Keď som likvidoval po 4 rokoch svoju Lunu na B-VA-2, bol som prekvapený v akom dobrom stave boli korene v ťažkej ílovitej a chudobnej pôde. Korene sa tlačili aj do hĺbky, nič nezahnívalo, neodumieralo. Korene boli v super stave. Mám na záhrade ešte jednu broskyňu na BSB-1, 5. rok a tiež v poriadku (aj keď mám pre ňu nachystaný ešte slivkový podpník ako rezervu). Broskyňové podpníky vôbec nie sú zlé. A to som si tiež spočiatku myslel, že na tomto podpníku u mňa stromček za rok-dva zahynie. Podľa mňa za skorý úhyn broskyňového stromu môže viac nezvládnutý rez ako samotný podpník. Najmä rez v zlom období + k tomu pridružené infekcie. To tie stromy oslabuje a likviduje. Čo sa Suncrestu týka, niečo som si o ňom pred pár dňami čítal a je to zaujímavá odroda. Kríženec Alamar x Gold Dust, vyšľachtená vo Fresno, Kalifornia, USA. Alamar bol nejaký miestny kalifornský semenáč vraj veľmi dobrej chuti, objavený na mieste okolo r. 1940. Z čoho vznikol som nezistil, na nete som to nenašiel. Zaujímavé je, že je cudzoopelivý. To je dnes už rarita medzi broskyňami. Gold Dust je semenáč z voľného opelenia odrody July Elberta. Takže otec zrejme neznámy, matka je kvalitná July Elberta. (Možno aj otec je July Elberta, ale asi bez záruky). No a Suncrest je hybrid týchto dvoch, z veľkej časti takých noname semenáčov. Vraj bol Suncrest šľachtený na kvalitu plodov, ale aj tak mi to príde trocha ako lotéria, bez detailnej znalosti rodičovských odrôd. Urobili možno na šľachtiteľskej stanici nejaký náhodný pokus a vypadol z neho Suncrest , a aká dobrá odroda! (Uvidíme, budem ho sadiť na jar). Niekedy v tom šľachtení je možno viac náhody a nie až toľko vedy ako by si človek myslel. Suncrest vyzerá byť skôr taký "prírodný" produkt, nie niečo x procedúrami cielene šľachtené.
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Sunkrest/Redhaven

11 Feb 2024, 22:43

IgorML napísal:
11 Feb 2024, 20:01
... Čo sa Suncrestu týka, niečo som si o ňom pred pár dňami čítal a je to zaujímavá odroda. Kríženec Alamar x Gold Dust, vyšľachtená vo Fresno, Kalifornia, USA. Alamar bol nejaký miestny kalifornský semenáč vraj veľmi dobrej chuti, objavený na mieste okolo r. 1940. Z čoho vznikol som nezistil, na nete som to nenašiel. Zaujímavé je, že je cudzoopelivý. To je dnes už rarita medzi broskyňami. Gold Dust je semenáč z voľného opelenia odrody July Elberta. Takže otec zrejme neznámy, matka je kvalitná July Elberta. (Možno aj otec je July Elberta, ale asi bez záruky)...
Alamar je semenáč neznámeho pôvodu (rodičovské odrody nie sú známe).
Gold Dust je odroda s čiastočne oddeliteľnou kôstkou (tzv. 'semi-clingstone' alebo 'semi-freestone'). Takže druhým rodičom bude (asi) nejaká klinga. H.
Napísať odpoveď