Podnože z pecek

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podnože z pecek

05 Feb 2023, 18:37

Na podnoži WUR S766 dělá stromky Ing. Tomáš Letocha z Ökoplantu ve Slupi u Znojma. Určitě Davide máte daleko lepší možnosti s ním konzultovat. Kamarád ze vsetínska si na této podnoži u něj koupil broskev Favorita Morettini 3. Pochvaloval si bujný kořenový systém. Jeho fotku přikládám.
Prílohy
FM3naWUR_S766-20220725.jpg
Hawkeye
Príspevky: 2248
Dátum registrácie: 20 Jan 2023, 16:08

Podnože z pecek

05 Feb 2023, 18:39

david napísal:
05 Feb 2023, 17:50
Zajímavé, akorát trnka obvykle dost podrůstá a tam o tom není ani slovo (suckering), tak asi eliminovali i to, možná vybrali klon, co to nedělá...
V popise tohto podpníka sa uvádza, že tvorí "relatívne málo koreňových výmladkov" (viď foto). Pri selekcii trnkových semenáčikov sa určite snažili vyraďovať tie so sklonom k podrastaniu. Uvedená formulácia svedčí o tom, že sa to zrejme podarilo "do určitej miery".
Rozhodne popisy tak nových odrôd, ako aj nových podpníkov treba brať s istou rezervou a 'zdravou' mierou skepsy. Na druhej strane - kto nevyskúša, nevie. Takže vďaka patrí Mirkovi Přasličákovi, ak tento nový podpník odskúša aj za nás. Pre mňa sú osobné skúsenosti záhradkárov prezentované tu na fóre cennejšie než (často reklamne prifarbené) údaje od 'autorov' noviniek. H.
Screenshot_20230205-182803_Chrome.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podnože z pecek

06 Feb 2023, 07:15

V osobě Davida máme mezi sebou špičkového profesionála a osobně mně velice těší, že si najde čas seznámit nás se svým stanoviskem. Předpokládám, že podnož WUR S766 odzkouší podstatně dříve než já a s výsledky nás seznámí.
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Podnože z pecek

28 Feb 2023, 20:52

Venku to padá pod -5°C, tak jsem stratifikační bedýnku chtěl dát k domu, a už byly vyklíčené první jadérka Jaderničky moravské, tak jsem vydloubal vzorky a broskve zatím neklíčí, ale meruňky - vpravo na foto už klíčí. Je třeba bednýnku co nejdříve vysypat a naklíčené zasadit dokud mají krátké kořeny. Bedna byla na severní straně domu na chladném místě, žrejmě došlo k prvnímu klíčení už na nový rok když byly teplé vichry.
Prílohy
jaderničky + meruňky z VP
jaderničky + meruňky z VP
jaderničky + meruňky z VP
jaderničky + meruňky z VP
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Podnože z pecek

04 Mar 2023, 17:31

Dneska jsem vykopal květináč s meruňkovými peckami, který byl od srpna v zemi. Skoro všechno vyklíčilo, některé pecky až moc. Musel jsem je proto vysít na ležato do řádku. Za dva roky budu mít podnože do písčité půdy. Snad to nesežerou myši a ptáci.
Prílohy
Meruňkové pecky klíčí.jpg
Míra

IP:  63.53

Podnože z pecek

04 Mar 2023, 17:58

Mimmo napísal:
04 Mar 2023, 17:31
Dneska jsem vykopal květináč s meruňkovými peckami, který byl od srpna v zemi. Skoro všechno vyklíčilo, některé pecky až moc. Musel jsem je proto vysít na ležato do řádku.
Mohl bych se prosím zeptat, proč je sejete na ležato? Mě totiž taky ty meruňky vyklíčili jaksi moc.... Děkuju.
Prílohy
naklíčené meruňkové jadérka
naklíčené meruňkové jadérka
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Podnože z pecek

04 Mar 2023, 19:36

Míra napísal:
04 Mar 2023, 17:58
Mohl bych se prosím zeptat, proč je sejete na ležato? Mě totiž taky ty meruňky vyklíčili jaksi moc.... Děkuju.
V mém případě je to rychlejší a hlavně nechci riskovat vylámání klíčků. Ve vašem případě už máte kořen i výhon, takže budete muset vymyslet nějakou vertikální metodu. Jak dlouho jste to stratifikoval, že už to tak pokročilo?
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Podnože z pecek

04 Mar 2023, 22:08

Možná byly na teplejším místě. Když už tak moc meruňky vyklíčily, je to problém s lámáním kořenů, bude to chtít nějak podebrat až u dna a vybrat jen některé stromečky a okolní zrušit. Jaký je to substrát? Jestli jen písek, tak ten by se mohl rozsypat a oddělit půjdou, jestli tam jsou i vlákna jako v zahradnickým substrátu tak budou kořeny prorostlé.

Tady jak na potvoru jak skoro celou zimu nebyla zmrzlá zem ( když zrovna mrzlo tak byl sníh) tak poslední dny jsou mrazy -7 až -8°C, včera celodenní mrazy, žádné slunko zem povrchově ztvrdla jak beton, tak jsem jen rozrušil půdu a šly do země jadérka jabka hrušky, které byly namočené ve vodě a poté v mokrých novinách a čekaly na výsev. Mezi zmrzlé hrudky to sadit moc nešlo, dal jsem hrst zahradnického bubstrátu takové lůžko pro každé jadérko a OK. Meruňky čekají stále v bedně, jak se to jednou vysype, pak se musí sadit, jinak se kořeny zkroutí a zklikatí podle gravitace, i když je jen nad 0°C i pod hraničních +7°C, tak kořeny už rostou a točí se.
Míra

IP:  63.53

Podnože z pecek

04 Mar 2023, 23:30

Měl jsem to v písku v garáži kde byla teplota od +4 do +7°C. Nečekal jsem že tak rychle vyklíčí, tak jsem to nekontroloval.
Pecky jsem vylouskal hned v létě, takže možná i to způsobilo to urychlení.
Některé kořeny mají i 15 cm a tvar L.
Zkouším to pomaličku rozebírat od kraje pomocí malé lžičky a podebírat.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Podnože z pecek

05 Mar 2023, 17:43

Být Mírou, tak bych semenáčky co nejdříve opatrně nahrnkoval a hrnky umístil aspoň do skleníku. Ven bych to vysadil přece jen trochu později, až nebudou hrozit tak nízké teploty. / U nás k ránu i -7 stupňů. / V kontejnercích semenáče pěkně prokoření a i po vysazení nezastaví růst a pokračují ve vegetaci. Narostou obvykle krásné špičáky, které se dají v srpnu očkovat i v korunce. Osivo meruněk a broskvoní klíčí bez problému. Ale na nich skoro nic nedělám. Přece mám těžší půdu. V minulosti jsem se pokoušel nechat naklíčit pecky St. Julian. I po stratifikaci mi jich vyklíčilo minimum. I po roce přeležení to nebyla žádná sláva. Letos jsem to vyzkoušel přímo vysét na stanoviště v prosinci. Tak jsem zvědav. Přitom plody St. Julian jsem měl dokonale vyzralé, sbíral jsem je až popadaly na zem. Odstranil dužninu, propral, namořil, nechal usušit. Něco asi dělám špatně. Kolega mi radil, že mám plody vysít hned po sklizni celé. I s dužninou. Moc se mi to však nezdá. Nevím, jak u peckovin. Ale u jádrovin dužnina brzdí klíčení osiva.
A ještě jedna zajímavá skutečnost. Plody sklízím ze dvou výmladků, které jsem nechal schválně zaplodit. U obou zakoupených stromů, od kterých jsou ponechané výmladky, je uvedena podnož St. Julian. Jeden plodí klasické, malé, kulaté, zelené plody. Druhý stejně malé, kulaté ale fialové plody. Olistění i vzrůstnost jsou stejné .
Napísať odpoveď