Podnože z pecek

M.H
Príspevky: 1829
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Podnože z pecek

13 Apr 2024, 21:13

VM. napísal:
13 Apr 2024, 13:04
Mrkněte u spodu mi přijde že bylo něco naroubovano, je tam videt šikmá linie stejne jako nahoře u roubu. Možná se nevyvedla koruna tak nahore mohli naroubovat podruhé?
Jinak i zelena renkloda jak vidíte dělá odnože, loni jsem zkusil naškrabat kůru a zabalit do hlíny, jestli si nepustí vlastní kořeny a bohužel bez úspěchu:)

Takže meruňku nebudu zkoušet očkovat na myrobalany evidentně je to slepá cesta a raději na myrobalan dat ryngly. Ryngle může byt jakykoli druh nebo musim sehnat vyloženě zelenou renklodu? Raději bych nějakou samosprašnou a to renkloda neni
Ono se tím mezištěpením slivoně nakonec moc času neztratí. Je tam jedno radikální zakrácení navíc. Přesněji teď ty nově rostoucí semenáčky myrobalánů naočkujete v létě nad zemí 10-20cm slivkou ( proto se snažím v první rok aby nebyly ty myrobalány moc přerostlé - příliš tlustý kmínek u spodu, to se pak špatně dopasovává očko/roub na 20mm kmínek. Pohodlné je očkovat na +-10mm kmínek u spodu. Příští rok vyroste z těchto oček od země slivka minimálně přes 1m špičák na který v létě naočkujete v cca 1m odrůdu meruňky, nebo až po zimě naroubujete v 1m meruňku.

Jinak mám ten samý stromek ULA u Uh. Ostrohu, u mě tam žádná stopa po očkování nad zemí není. Takže si myslím taky, že v tom vašem případě podle fotky se jednalo o dvoják, jednu větev ZR odstřihli a vzniklo takové rozhraní.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2232
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Podnože z pecek

13 Apr 2024, 21:29

ZR sbírám v předjaří ze spadlých plodů ponechaných pod stromem, kde pecky již velice ochotně pukají a klíčí. Měruňkové a broskvové vůbec - uvnitř je jádro většinou shnilé.
VM.

IP:  176.6

Podnože z pecek

13 Apr 2024, 22:59

Děkuji mnohokrát za cenné rady, pokud se myrobalanum bude dařit zkusím naočkovat redhavenku, tu ryngly co mam k dispozici a na pár kouskách zkusim i meruňku abych se utvrdil, že je to marné :)) chystam se vsechny myrobalany presadit cca do 5l nadob, tak snad prezijou... na příští rok si připravím i pecky redhaven a at mam s čím srovnavat.
A poprosim i o nejake plody te ryngle abych zkusil vysev primo ryngle a nasledne ockovani nebo roubovani meruňky primo na podnož

Ještě jsem se chtěl zeptat, proč zastřihávat hlavní kořen a proč sazite pecky broskve pouze napovrch a ne do země?
Jitka
Príspevky: 1173
Dátum registrácie: 08 Aug 2021, 13:43
Bydlisko: Slánsko

Podnože z pecek

14 Apr 2024, 20:13

Není to přímo odpověď na váš dotaz, ale tuším 2008 byla mírná zima a téměř všechny pecky z meruňky vysypané na zem mi zjara vyklíčily. Byla toho asi stovka. Vloni jsem pecky na zkoušku ukládala do tvarovek vedle záhonů. Zatím nevyklíčila ani jedna.
Ale klasické postupy velí vlhký písek a nenechat zmrznout.
Napísať odpoveď