Podnože z pecek

M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Podnože z pecek

08 Jan 2022, 16:18

Pecky z VP už klíčí. Venku v boudě z květináče. Stejně tak klíčí na nový rok i myrobalány. Z broskve (nalevo) mají čas. Meruňky rostou pomalu, jako jabloně z jadérek - dají očkovat až za 2 sezony, broskve v kvalitní půdě stačí 1 sezonu aby narostly 1,5 metru a k naočkování jsou už nakonci léta. :thumbup:

Vloni všechny pecky vymrzly, neschoval jsem je, hlásili -9 až -13°C, a bylo -21°C, nezůstala ani jedna :(
Prílohy
Snímek 004.jpg
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Poznože z pecek

19 Jan 2022, 16:37

Po několika dnech v teple naklíčila i broskev (vpravo), jak je vidět tak dostatek stratifikace nastává mnohem dříve než je uváděno. Meruňce se do růstu moc nechce.
Prílohy
Snímek 001.jpg
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Poznože z pecek

20 Jan 2022, 18:49

Chce to vysadit do sadbovače a do bezmrazé místnosti. Venku to spíše nepřežije. Já to občas takhle přirychlím. Koncem května to dám do skleníku nebo i foliovníku pod bublinkovou folii, kde teplota neklesne pod nulu. Vyškolkuji na záhon až po zmrzlých pořádné prokořeněné sazenice, aby se nerozpadl kořenový bal. Do srpna jsou nádherné semenné podnože, vhodné k očkování.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Poznože z pecek

20 Jan 2022, 19:50

přasličák napísal:
20 Jan 2022, 18:49
Chce to vysadit do sadbovače a do bezmrazé místnosti. Venku to spíše nepřežije. Já to občas takhle přirychlím. Koncem května to dám do skleníku nebo i foliovníku pod bublinkovou folii, kde teplota neklesne pod nulu. Vyškolkuji na záhon až po zmrzlých pořádné prokořeněné sazenice, aby se nerozpadl kořenový bal. Do srpna jsou nádherné semenné podnože, vhodné k očkování.
Jak vysoké předpěstované sazenice tedy sadíte na záhon a je v létě viditelný náskok oproti těm neurychleným? Skleník nemám, takže pecky vysadím rovou na okraj záhonu někdy březen/marec.

Pecky vydrží do jara stále jen mírně naklíčené, většina pecek je v tu dobu puklých. Kořen jako je na fotce spustí až po výsadbě když se oteplí.
walter
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 07 Dec 2021, 19:58
Bydlisko: ČB 400mnm a okolí 650mnm

Poznože z pecek

20 Jan 2022, 21:57

Dříve jsem zkoušel mnohokrát stratifikovat broskvoňové pecky, ale bez úspěchu. Místo toho, mi vždy někde v zahradě vyklíčí několik v kompostu zapomenutých pecek, které pak opatrně přesadím na místo, kde je pak v srpnu naočkuji.
Prílohy
vzklíčené jádro broskve
vzklíčené jádro broskve
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Poznože z pecek

21 Jan 2022, 08:42

walter napísal:
20 Jan 2022, 21:57
Dříve jsem zkoušel mnohokrát stratifikovat broskvoňové pecky, ale bez úspěchu. Místo toho, mi vždy někde v zahradě vyklíčí několik v kompostu zapomenutých pecek, které pak opatrně přesadím na místo, kde je pak v srpnu naočkuji.
Broskvové pecky jsem klíčil jen málo. Mám pocit, že pecka broskví je natolik pevná, že v prvním roce jich mnoho nevyklíčí. Pomoci může pecku rozlousknout nebo aspoň napilovat.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Poznože z pecek

21 Jan 2022, 09:33

Selektované vinohradnické broskve potřebují pro stratifikaci pecek dosti dlouhou dobu, až 180 dní při 2-7st. Proto se někdy prodávají i stratifikované pecky z předešlého roku.
Pecky z odrůdového ovoce mají potřebnou délku stratifikace různou. Ale použitelné jsou taky.

Pro M. H: mohl byste v prvním příspěvku opravit název vlákna? My ostatní to nesmíme.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Poznože z pecek

21 Jan 2022, 11:10

Mi na jaře část pecek sama praskne a vyklíčí, většinou jsou to ty naspod květináče kde je větší mokro. Meruňky reagují stejně, stratifikoval jsem i v sáčku do které jsem nasypal lopatu hlíny s peckama, voda klesala naspod - bylo přemokřeno a ty pecky ne jen že přežily, ale klíčily o dost dříve. Ty na povrchu kde je jen vlhko ta pecka nevyzraje tak rychle a neochotně praská - dostatek až přebytek vody ovlivňuje taky čas stratifikace. Měl jsem různé pecky i z bělomasých pozdních broskví co se sadí od dávných dob ( možná jsou to ty vinohradnické) a klíčily na jaře stejně jako ty z Havenů.

Stratifikovat je nejlepší do květináče a nasypat obyčejnou hlínu ze záhonu nebo koupený substrát na klíčení semen - ten je lehčí a pecky se z něho lépe vytahují. Vhodným umístěním se dá vyhnout mrazům, takže pecky moc nezmrznou a stratifikují celou zimu.

Získané pecky z ovoce nesmí vyschnout, nejdříve je držím provizorně kýblu s hlínou a až nakonci léta přeskládám do nové hlíny na stratifikaci, tím se samovolně v hlíně odstraní i zbytky dužiny.

Mimmo, název vlákna nejde opravit, snad to opraví admin. :)
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Poznože z pecek

21 Jan 2022, 12:13

Omlouvám se za překlep. Sadbovače s rašící peckou dám do skleníku či foliovníku samozřejmně koncem března. Tam mi již neklesá teplota pod bod mrazu a semenáček roste. Většinou za dva měsíce již pěkně naroste a udělá i přes 20 cm výšky. V sadbovači používám lehký zahradnický substrát, takže do konce května tento proroste kořeny a při vyklopení a přesazování se bal nerozpadne. / Výpěstek je značně olistěn /. Taková podnož má značný náskok. Rozdíl je podobný, jako když vysejete po zmrzlých osivo papriky na venkovní záhon, nebo tam vysadíte již předpěstovanou sadbu.
kvas
Príspevky: 583
Dátum registrácie: 08 Mar 2020, 21:19

Poznože z pecek

21 Jan 2022, 12:33

M.H napísal:
21 Jan 2022, 11:10
Mimmo, název vlákna nejde opravit, snad to opraví admin. :)
hotovo.
Napísať odpoveď