Mandloň Robijn má hořké mandle

JLo
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 04 Okt 2021, 13:25

Mandloň Robijn má hořké mandle

14 Okt 2021, 18:12

Mám ze zahradnictví mandloň Robijn, asi čtyřletý stromek.

Jako první stromek v ovocném sadu (jabloně, třešně, višeň, hrušeň, meruńka, broskve...) má listy, jako první kvete, má přenádherné květy i habitus, listy shazuje dlouho po všech. Domnívala jsem se, že mandloně v našich krajích (Beroun) prosperovat nebudou, že patří na jih, ale opak je pravdou. Jde o nejvitálnější stromek v zahradě. První zimu byl téměř kompletně zvěří okousán kmínek, okamžitě se zacelil (zatřela jsem celý voskem) a stromek pokračuje v růstu jakoby nic. Ostatní stromky to tak lehce nerozdýchaly.

Letos zaplodil, asi 50 mandlí, takže velké nadšení. Jenže.

Nyní sklízím, a jsem jeden velký otazník. Mandle nevypadají jako mandle, ale jako pecky od broskví. Stejná velikost, tvar i chuť jádra. Jádro je možná maličko větší, ale hořké, a to i po odstranění slupky, kterou je nyní ještě možné oloupat, jako u čerstvého vlašského ořechu. Kde se stala chyba?

Je možné někde nechat udělat rozbor na amygdalin, nebo stačí vědět, že má mandle hořkou chuť?
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Mandloň Robijn má hořké mandle

15 Okt 2021, 14:06

JLo napísal:
14 Okt 2021, 18:12
Je možné někde nechat udělat rozbor na amygdalin, nebo stačí vědět, že má mandle hořkou chuť?
Pokud jsou hořké, tak jsou nejedlé, k čemu potřebujete rozbor?
Podle popisu má být Robijn odrůda s velkými sladkými plody.
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Mandloň Robijn má hořké mandle

15 Okt 2021, 18:26

Robijn jsem pěstoval a všechny plody byly vždy sladké. Objevují se spekulace, že opylení některými broskvoněmi může způsobit hořkou chuť plodů. Já jsem to nepozoroval ani když jsem měl různé broskvoně ve vzdálenosti 5m. U samosprašné mandloně by však asi nebylo možné, aby byly všechny plody opyleny pylem, který způsobuje hořknutí všech plodů. Možná je i nějaká nemoc nebo záměna odrůdy. Ale barva květů záměnu vylučuje.
Ještě něco optimistického. Pokud by šlo o trvale hořkoplodou mandloň, hořké mandle se v gastronomii často, ale v menším množství, používají. Jsou velmi hodnotné.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Mandloň Robijn má hořké mandle

15 Okt 2021, 19:12

Ešte možno treba myslieť na jednu možnosť - a síce že plody majú pôvod nie z naštepenej odrody, ale z podpníka. Zadávateľka totiž uvádza aj neobvyklý vzhľad plodov, podobne môžu vyzerať plody hybridov 'broskyňomandľa', ktoré sa používajú aj ako podpníky pre ušľachtilé (sladké) mandle (foto 1).
Nie je to síce príliš pravdepodobné, ale teoreticky táto možnosť existuje. Buď ako chyba pri zapestovaní stromčeka v škôlke, alebo chybou už terajšej pestovateľky. O tom by ale pravdepodobne niečo tušila, prípadne môže byť dôležitou informáciou od nej o aký podpník ide (ak by to bol napr. Adesoto, Montclar, St.Julien alebo Rubira, tak táto možnosť padá).

Inou príčinou horkosti mandlí môže byť fakt, ktorý tu už spomínal Mimmo. Uvádza sa (foto 2), že ak je mandľa naštepená na broskyňovom (event. broskyňomandľovom ?) podpníku, nemala by sa pestovať v blízkosti stromov broskýň, pretože opelením broskyňovým peľom môže dôjsť k hybridizácii a výsledkom je horká chuť takýchto mandlí. IH



Screenshot_20211015-191842_Chrome.jpg
Screenshot_20211015-194707_Chrome.jpg
Mimmo
Príspevky: 3081
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Mandloň Robijn má hořké mandle

15 Okt 2021, 21:28

To, že se to stává hlavně při štěpování na broskvoni, je zajímavá informace. Musím si to pamatovat. Bude to ale asi skutečně Robijn, který má nejkrásnější růžové květy ze všech mandloní. Pokud došlo k hybridizaci, mohou se plody taky použít na znamenité podnože. Osivo broskvomandloní (BM-VA2 apod.) se totiž přestalo prodávat. Možná by vám někdo rád dal dvojnásobek sladkých mandlí za broskvomandle. Úplně mě bolelo když jsem viděl jak developer zlikvidoval velikánské semenné broskvomandloně ve zrušeném semenářském ústavu vedle Plantexu. Je tomu asi 8 let.
Prílohy
Poslední (přezrálé) broskvomandle, které jsem na Slovensku viděl
Poslední (přezrálé) broskvomandle, které jsem na Slovensku viděl
JLo
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 04 Okt 2021, 13:25

Mandloň Robijn má hořké mandle

16 Okt 2021, 22:43

Dobrý den,

děkuji vám všem moc za příspěvky.

Podnož by měla být Adesoto. Květy jsou nádherné, velké růžové. Pecku přikládám fotem. Na původním fóru Zahrady jsem našla srovnávací fotografie jader dvou mandloní a vypadá to, že Robijn má opravdu odlišná jádra od ostatních mandloní a opravdu vypadají spíše jako pecky z broskví. Strom by dle všeho tedy měl být Robijn.

Kmínek stromku byl dost okousán, místy po obvodu zbyl jen 5mm proužek kůry, ale zacelil se zázračně a stromek pokračoval v růstu nahoře, 90 cm nad zemí, nikoli výhonem u země, jako kdyby obrazila podnož. Rubina vypadá jako od mandle.

Na zahradě opravdu mám i dvě broskvičky, které kvetou o něco později, netuším, co je to za druh. Dostala jsem je, jsou z pecek, prý z dobrých broskví. Robijn by měl být samosprašný. Všimnu si příští rok, zda je překryv kvetení. Je ale pravda, že mi nějaká jádra připadají o něco méně hořká a některá fakt dost. Bojím se sníst víc než tři denně, ale naposledy jsem snědla dvě a bylo mi docela špatně. Pokud by se jednalo o hybridizaci, jsou takováto jádra také jedovatá, když mandloň by tedy nebyl ten hořký druh?

A může se jednat o hybridizaci? Nerozumím tomu, ale pan Hlavatý ji v případě podnože Adesoto vyloučil...

Ptala jsem se v zahradnictví Spomyšl, kde jsem stromek kupovala, a doporučili mi stromek přihnojit Cereritem Podzim, že prý stromku možná něco chybí. Udělám to, ale sázela jsem ho do 1m x 1m x 1m připravené země - 2/3 naše stržená jílovitá ornice, zbytek starý koňský hnůj, rozpadlý jak rašelina, a vápencový bílý písek, co zbyl ze stavby, když dělali omítky. To se mu, myslím, mohlo líbit.
mandle--Robijn.jpg
JLo
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 04 Okt 2021, 13:25

Mandloň Robijn má hořké mandle

16 Okt 2021, 23:03

Mimmo napísal:
15 Okt 2021, 21:28
Možná by vám někdo rád dal dvojnásobek sladkých mandlí za broskvomandle. Úplně mě bolelo...
Ráda každý rok vyměním, to by bylo řešení :) Mě bude zase dost bolet vykopat tohohle růžového mazlíka. Myslím ale, že vykopat broskvoně by mělo menší smysl, protože ty tady na vesnici bude určitě mít i někdo jiný, zatímco mandloň možná stěží. Takže i kdyby nebyl překryv s mými broskvoněmi, tak možná sbírám pyl z jiných :(
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Mandloň Robijn má hořké mandle

17 Okt 2021, 07:52

JLo napísal:
16 Okt 2021, 22:43
A může se jednat o hybridizaci? Nerozumím tomu, ale pan Hlavatý ji v případě podnože Adesoto vyloučil...
Nie, to ste nepochopila správne. Tá poznámka o Adesoto (a ďalších vymenovaných podpníkoch) sa týkala tej možnosti, že by nejakým nedopatrením celý stromček bol broskyňomandľa (teda aj koruna by mala pôvod z podpníka). Adesoto je slivkový podpník, takže ten by nemohol rodiť broskyňomandle.
Ešte k pojmu hybridizácia: v tomto kontexte to znamená, že kvety mandle Robijn po opelení peľom broskyne môžu dať horké plody broskyňomandle (a nie sladké plody mandle). V písomníctve sa uvádza, že táto možnosť MÔŽE nastať najmä vtedy, ak je Robijn naštepený na broskyňovom resp. broskyňomandľovom podpníku a je zasadený v blízkosti broskýň. Či podpník Adesoto hybridizáciu vylučuje, to neviem, ale myslím si že nie. IH
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Mandloň Robijn má hořké mandle

17 Okt 2021, 08:08

... pokračovanie ...

Prekvapujúco som narazil (aj v zahraničných článkoch - viď foto) na informáciu, že Robijn je Prunus amygdalopersica, teda kríženec (hybrid) mandle a broskyne. Podľa toho by mal byť Robijn vlastne broskyňomandľa, ale so sladkými plodmi, a samoopelivá. Robijn teda nie je mandľa obyčajná (Prunus amygdalus dulcis), ale jej sladkoplodý kríženec s broskyňou. Ak to tak je, ponúka sa možnosť, že pravdepodobnosť vzniku horkých plodov po opelení broskyňovým peľom je v tomto prípade násobne vyššia, než by tomu bolo pri "čistej" mandli. A táto hypotéza by dokonale vysvetľovala Váš problém. IH

Screenshot_20211017-075328_Chrome.jpg
Screenshot_20211017-075350_Chrome.jpg
Screenshot_20211017-080049_Gallery.jpg
Screenshot_20211017-075451_Chrome.jpg
Screenshot_20211017-081540_Chrome.jpg
Screenshot_20211017-081540_Chrome.jpg (112.3 KiB) 3019 zobrazení
JLo
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 04 Okt 2021, 13:25

Mandloň Robijn má hořké mandle

18 Okt 2021, 00:04

Dobrý večer, pane Hlavatý,

mnohokrát Vám děkuji za Váš čas a pomoc. Ano, ty obrázky přesně sedí. Rubina vlastně vypadala celou dobu spíš jako nezralá broskev, tedy kulatější, než rubina mandle. Pecky ani jádra ale nejsou moc velké, spíš jako od menší broskve. Gigant pecka má 3,5 x 2,5 cm. Potvrzuji i odolnost proti kadeřavosti. Zatímco broskve měly kadeřavé úplně všechny listy, Robijn ani jeden.

Popravdě, nevím, co dělat. Zkusím obvolat nějaké výzkumné ústavy a laboratoře, abych se dozvěděla, zda je možné, aby jednou nejedovatá mandloň měla zpět jedovaté plody. Kdyby "jen" hořké, smířila bych se s tím. A jeden hloupý dotaz - pokud je podnož švestka, nemohly by to ničit i švestky? Těch je okolo plno.

Na jaře zkusím zakrýt kvetoucí broskvoně proti včelám. Na podzim uvidím, a dám vědět, jak to dopadlo. Ale i kdyby byl problém v mých broskvoních a byla to nějaká zvláště nešťastná kombinace (jak jen to Mimmo dělá?) a já jsem je vykácela (asi mají stejně klejotok), tak s přibližující se zástavbou v klidu stejně nebudu nikdy.
Napísať odpoveď