Radosť

Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Radosť

22 Aug 2021, 21:47

O tejto odrode na nete nie je veľa informácií priamo od zahradkárov, tak si dovolím založiť samostatnú tému.
Mám miesto len pre jednu odrodu a vyberal som ju podľa popisu "vhodná do vyššich polôh a samosprašná". Pestovaná je od r. 2015 ako vreteno, na podpníku Montclar. Zatiaľ okrem zimy 2017, ked u nás bolo -26, každý rok plodila, aj keď väčšinou len vďaka ochrane pri jarných mrazoch. Postreky robím 3. Na jeseň po opade listov meďou a na jar meď a síru proti kučeravosti. Inak som zaťiaľ nikdy neošetroval proti monilióze ani obaľovačom. Reguláciu násady robím už jarným rezom. Ak náhodou kvety neomrzli, ešte potom ručne, aby plodov nebolo viac ako 100ks. Väčšina máva hmotnosť medzi 200 a 300g, takže na taký stromček je to až až. Pokiaľ ide o kvalitu plodov, nemám to z čím porovnať, ale verím že sú aj lepšie odrody, keďže táto nie je moc rozšírená. Každopádne oproti kupovaným v obchodoch určite stojí za námahu ;) Plody nezavárame, dávam ich do chladníčky a stíhame spotrebovať. Ale od kôstky idú, až keď plod začne mäknúť. Takže zatiaľ spokojnosť, jediné čo mi vadí, je krátka stopka. Plody maju na sebe otlačené vetvičky a keď si človek nedá pri oberaní pozor, poškodia sa. Ale netuším či to robí len Radosť, alebo broskyne všeobecne.
r1.JPG
r2.JPG
r3.JPG
r4.jpg
r5.jpg
r6.jpg
TomNr
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Radosť

05 Feb 2022, 18:57

Zaujimavo zapestovana broskyna.
Jozo, aka je jej vyska?
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Radosť

05 Feb 2022, 19:31

Jožo ZA napísal:
22 Aug 2021, 21:47
O tejto odrode na nete nie je veľa informácií priamo od zahradkárov, tak si dovolím založiť samostatnú tému.
Mám miesto len pre jednu odrodu a vyberal som ju podľa popisu "vhodná do vyššich polôh a samosprašná". Pestovaná je od r. 2015 ako vreteno, na podpníku Montclar. Zatiaľ okrem zimy 2017, ked u nás bolo -26, každý rok plodila, aj keď väčšinou len vďaka ochrane pri jarných mrazoch. Postreky robím 3. Na jeseň po opade listov meďou a na jar meď a síru proti kučeravosti. Inak som zaťiaľ nikdy neošetroval proti monilióze ani obaľovačom. Reguláciu násady robím už jarným rezom. Ak náhodou kvety neomrzli, ešte potom ručne, aby plodov nebolo viac ako 100ks. Väčšina máva hmotnosť medzi 200 a 300g, takže na taký stromček je to až až. Pokiaľ ide o kvalitu plodov, nemám to z čím porovnať, ale verím že sú aj lepšie odrody, keďže táto nie je moc rozšírená. Každopádne oproti kupovaným v obchodoch určite stojí za námahu ;) Plody nezavárame, dávam ich do chladníčky a stíhame spotrebovať. Ale od kôstky idú, až keď plod začne mäknúť. Takže zatiaľ spokojnosť, jediné čo mi vadí, je krátka stopka. Plody maju na sebe otlačené vetvičky a keď si človek nedá pri oberaní pozor, poškodia sa. Ale netuším či to robí len Radosť, alebo broskyne všeobecne.


Veľmi pekné vreteno broskyne 👍. Vidno, že sa dá tvarovať aj inak, než "na kotol". Krása.
Ešte dodám nie nepodstatnú informáciu - Radosť je (česko)slovenská odroda a vznikla skrížením dvoch vysokokvalitných odrôd Redhaven x Cresthaven.
Ja som veľmi spokojný s tiež 'tuzemskou' odrodou Flamingo (Cresthaven x Burbank July Elberta).
A čo sa týka tej krátkej stopky a z toho plynúcich problémov pri oberaní - takto je to asi pri väčšine odrôd, ktoré majú väčšie plody. IH
Jožo ZA
Príspevky: 194
Dátum registrácie: 30 Apr 2021, 14:25
Bydlisko: Žilina, 420 m.n.m

Radosť

06 Feb 2022, 07:39

TomNr napísal:
05 Feb 2022, 18:57
Zaujimavo zapestovana broskyna.
Jozo, aka je jej vyska?
Múr má 1.5m, plot 1.3 a nad ním ešte cca 70cm. Takže zhruba 3.5m. Tvar je podobne ako u ostatných mojich stromov, inšpirovaný záhradou pána Čerňanského. U niektorých sa mi k požadovanému výsledku darí priblížiť viac, niekde menej. Ale snaha je ;)
Napísať odpoveď