Šarka broskví

přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Šarka broskví

15 Máj 2023, 21:38

V nedávné minulosti odborní pracovníci UKZUSu při kontrolách porostů ve školkách partie peckovin s projevem šarky neuznali, stromky lámali. Dnes již toto nařízení úředně snad neplatí a projevy šarky není důvod materiál úředně neuznat.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Šarka broskví

15 Máj 2023, 23:25

U broskvoní je problém s šarkou i ten, že se objevuje jen někdy, tak ve školce UKZUS třeba nic nenajdou, vše je nadopované hnojivama. Obvykle šarka vyskočí až po koupení a zasazení stromku - pozorujte dobře vaše nové stromky, šarku jsem měl poslední zásilky na všech stromkách, i japonské slivoně vyhodily flekaté listy. Nevím jak je to s šarkou u švestek, jestli je na listech trvalá, nějaké přištěpené odrůdy tu mám flekaté vloni i letos snad trochu míň .. zatím čekám jestli fleky nezmizí úplně.

U broskvoní po zakořenění a dobrém růstu další rok šarka z listů zmizí, skryje se. V případě některé přetížené větve plody a malými přírustky šarka znova vyskočí na listech. Nebo jsem naočkoval některé odrůdy broskvoní které první rok vyrašení byly úplně maskáčové, druhý rok čisté. Nebo naočkovaný Fairhaven do planého myrobalánu ( pravděpodobně zašarkovaný) - první 2 roky šarka listy maskáčové stromek svítil z 10 metrů, 3. rok listy čisté. Podobně Sunhaven na MY, listy 2-3 rok čisté, přesto je uvedený jako citlivá odrůda na PPV. Zřejmě půjde o mírný klon šarky.

V nabídce zahradnictví je však spousta odrůd dovezených z řecka, itálie... tam mají údajně destruktivnější klon šarky. Tak vyvstává otázka co se stane když se setká podnož s naši šarkou a přištěpená jižní odrůda s destruktivní šarkou, která šarka nakonec převládne, nebo vznikne šarka kočkopes.

Měli jste někdo z šarky flekaté i plody na broskvoních?
Trnavsko 145 mnm
Príspevky: 169
Dátum registrácie: 21 Apr 2021, 13:24

Šarka broskví

16 Máj 2023, 03:11

Ano, ja som prejavy sarky mal minuly aj predminuly rok aj na plodoch Redhaven a Cresthaven, aj na listoch. Na niektorych konaroch to bolo, na inych nie. Mal som dojem, akoby chut aj kvalita duziny bola horsia nez v predchadzajucich rokoch. Ale to moze byt aj spomienkovy optimizmus; pozorovatelsky bias v dosledku toho, ze som uz vedel o tych prejavoch sarky; pripadne mozno aj priebeh sezony (teplota, zavlaha)...
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Šarka broskví

16 Máj 2023, 07:42

Mám jednu starou broskvoň RH s šarkou - plody mají příznaky a jsou méně sladké a aromatické. Jeden rok jsem měla takové plody i na jedné větvi na Michaele. Tuto větev jsem uřezala a další rok byl strom bez příznaků (ale nedělám si iluze, že by se tím strom šarky zbavil). Typické skvrny na listech, jak na slivoních, moje broskvoně nemají. Ale ne že by ty listy neměly všelijak flekaté, suchá skvrnitost je každoroční a vytrvalý problém.
Olomoucko 220 m n. m.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Šarka broskví

03 Jún 2023, 18:47

Původní projevy šarky na plodech nektarinky se nakonec nepotvrdily, vypadá to jakoby strupovitost, ale v dost rané fázi, nebo je to šarka, která později na plůdcích zestrupovitěla? Foto předtím jsem dal v porovnání na předchozí stránce - str. 2.
Prílohy
Nektarinka kupovaný stromek
Nektarinka kupovaný stromek
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Šarka broskví

20 Sep 2023, 10:22

V Penny market jsem si všiml velkých broskví s dost výraznou šarkou - plné kroužků, vypadali i nezralé nazelenalé, asi vlivem šarky. Zřejmě várka bude v celé síti supermarketů, všimli jste si už někdy kroužků na plodech, vidím to v marketu poprvé.
Napísať odpoveď