Strupovitost broskví

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Strupovitost broskví

09 Aug 2021, 14:40

Abychom si moc nevýskali, že je letos bohatá úroda broskví, ozývají se houbové choroby. Tuhle jsem u nás dosud neviděl.
Modřinka
Modřinka
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Strupovitost broskví

09 Aug 2021, 17:40

vysloužil napísal:
09 Aug 2021, 14:40
Abychom si moc nevýskali, že je letos bohatá úroda broskví, ozývají se houbové choroby. Tuhle jsem u nás dosud neviděl.
Skôr by som tipoval že je to klasterosporióza (=suchá škvrnitosť=dierkovitosť, patogén Clasterosporium carpophilum=Wilsonomyces carpophilus). Ale v podstate je to jedno, či už je to ona, alebo chrastavitosť(strupovitost) broskýň, obe sú to hubové choroby s podobnými prejavmi na plodoch. Problém je v tom, že dopredu je prakticky nemožné predpokladať, že takéto postihnutie plodov sa v sezóne objaví. Možno len teoretizovať, či v prípade daždivého počasia (aké bolo) event. pridať ešte 1-2 fungicídne postreky k tým štandardným proti kučeravosti. To by ale muselo byť ešte niekedy v máji-júni, pri prejavoch choroby je už neskoro. Ak to nie je kalamitné a nebýva to každý rok, tak je lepšie 'chémiou' šetriť. IH
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Strupovitost broskví

09 Aug 2021, 19:39

Broskví je letos tolik, že ty strupaté plody nijak nevadí. Jako pokaždé si říkám, že probírka, i když byla důkladná, měla být ještě důraznější.
Štěpánka.3
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Strupovitost broskví

09 Aug 2021, 22:19

vysloužil napísal:
09 Aug 2021, 19:39
Broskví je letos tolik, že ty strupaté plody nijak nevadí. Jako pokaždé si říkám, že probírka, i když byla důkladná, měla být ještě důraznější.
To si říkám také, zase jsem byla měkká to důkladněji protrhat, plody mohly být větší a kvalitnější. Strupovitost mám na zastíněných plodech i přes několik postřiků proti suché skvrnitosti, poslední jsem dělala koncem května. Strupovitost jablek mě přitom v naší lokalitě tolik netrápí.
Prílohy
IMG_20210809_194623.jpg
IMG_20210809_194133.jpg
IMG_20210809_194500.jpg
Olomoucko 220 m n. m.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Strupovitost broskví

15 Aug 2021, 20:28

Podle příspěvku to vypadá s pěstováním nektarinek špatně. Přikláním se k tomu, že je to pěstitelsky rozhodně problematický druh. Přes všechny problémy mám na zahradě dva stromy. Občas upozorňuji na velký rozdíl v chuti u zakoupeného ovoce v supermarketu a ovoce, vypěstovaného doma na zhradě. Rozhodující faktor je předčasná sklizeň. A u nektarinek bývá ten rozdíl největší. Chuť opravdu zralého plodu nektarinky, utržené ze stromu, to je přece něco úžasného. To mnoho lidí nezná. Z plodů stříká šťáva, ruce mám ulepené, ale chuťové pohárky si přijdou na své. Některé problémy s nektarinkami se dají řešit. Předně se snažím, aby stromy nedostaly velké množství vody po delším suchu. Takže pravidelně zalévám. Jinak hrozí popraskání. Proti moniliniové hnilobě preventivně použiji fungicidy. Měsíc před termínem zralosti Talent / OL 21 dnů /, nebo Luna Experience, Horizon / OL 7 dnů /, před dozráváním Teldor / OL 3 dny /. Nejsem zrovna nadšen, že musím sáhnout k chemii. Ale u nektarinek v naší oblasti to bez ní nejde. Nedovolil bych si tvrdit, že mi nic neshnije a nenapadnou plody vosy a včely. Ale tak do desíti procent. Zítra za světla zkusím něco nafotit.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Strupovitost broskví

16 Aug 2021, 09:45

Nektarinku pěstuji jen jednu (tuším Venus), a to jen proto, že si to přála manželka a jako o jediný stromek se i stará. Jinak je do nebroskvoňové polohy spíš na ostudu. Vším trpí stejně nebo víc než klasické broskve, navíc pukají plody. Ani v chuti jsem oproti chlupatým broskvím mnoho navíc nezpozoroval.
ariadna30
Príspevky: 2815
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

Strupovitost broskví

16 Aug 2021, 11:12

P. Vyslouzil, pozdravte odo mna manzelku.👍Fandim takym ludom, co tu skusia aj ked idu proti odporucanym pravidlam.
Napísať odpoveď