Která raná broskev je nejlepší?

vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Která raná broskev je nejlepší?

28 Júl 2021, 20:56

Je jasné, že nejskořejší odrůdy nepatří k těm nejlepším. Brzká doba zrání musí být něčím vykoupená. Dřív jsem jako první měl Redwin a Primissimu Delbard - v podstatě totožné bělomasky. Plody drobné, zelenobílá dužina, chuť nejistá. Dnes mi jako první zrají Harbinger a Springtime. Letos vítězí jednoznačně Harbinger. Má větší plody, zraje dřív, chutná lépe a je žlutomasý. Přednostmi bělomasé Springtime je jen větší šťavnatost a lepší zdravotní stav (méně kadeřavosti a asi i mšic). Obě mají neodlučitelnou dužinu, Harbingeru víc pukají pecky, ale letos jen málo, zhruba jeden plod z deseti.
springtime
springtime
Springtime
Springtime
Letošní sezóna s chladným jarem začala později, ale červenec je nyní teplý, takže podobně jako u třešní i odrůdy broskví dozrávají krátce po sobě. Hned po těch prvních dozrává Favorita Morettini III, která samozřemě obě skorky válcuje
Favorita Morettini III
Favorita Morettini III
Favorita M. III
Favorita M. III
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Která raná broskev je nejlepší?

29 Júl 2021, 10:39

Môžem potvrdiť ranosť a výbornú chuť Harbingera. Zároveň s ním u mňa dozrieval aj Springcrest, ktorý bol chuťovo veľmi podobný, okrem toho šiel lepšie odlùčit od kôstky. Lahodnosťou a korenistou dužinou ničím nezaostávajú za dovezenými broskyňami z južnejších krajín. Vaša Favorita vyzerá skvele, dá sa u nás bežne zohnať?
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Která raná broskev je nejlepší?

29 Júl 2021, 13:37

andrejZA napísal:
29 Júl 2021, 10:39
Môžem potvrdiť ranosť a výbornú chuť Harbingera. Zároveň s ním u mňa dozrieval aj Springcrest, ktorý bol chuťovo veľmi podobný, okrem toho šiel lepšie odlùčit od kôstky. Lahodnosťou a korenistou dužinou ničím nezaostávajú za dovezenými broskyňami z južnejších krajín. Vaša Favorita vyzerá skvele, dá sa u nás bežne zohnať?
Myslím, že se běžně prodává. Favoritu M. považuji za nejlepší "předredhavenovskou" broskev, hlavně co se týče kvality plodů, úrodnosti, menších nároků. Některé - třeba o málo pozdější Michala - mají ještě atraktivnější plody, ale míň plodí, víc hnije, takže v globále je Favorita lepší.
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Která raná broskev je nejlepší?

29 Júl 2021, 20:42

No u nas vedie zo skorych Albatros, bielomasa a veelmi stavnata. V minulosti sme mali aj FM3 (ale tu mi zlikvidovali srnky) ale tieto sa mi zdaju lepsie, maju taku inu chut (take akoby trosku vinohradnicke). Klasicku broskynovu chut (zltomasa) si uzijeme pri Flamingu :-)
Prílohy
Albatros2 kopia.jpg
Albatros.jpg
Abatros3 kopia.jpg
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Která raná broskev je nejlepší?

29 Júl 2021, 21:34

Tady sklízím výbornou bělomasou Lunu a začal jsem i FM3. Plody Luny má bohužel velmi rád hmyz a následně se přidá hniloba. Dužnina obou odrůd jde při plném vyzrání oddělit od pecky.
Prílohy
Luna
Luna
FM3
FM3
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Která raná broskev je nejlepší?

29 Júl 2021, 22:02

Já jsem letos s chutí prvních broskví velmi spokojená. Snězená je Primissima, Harbinger a z FM3 je 7 sklenic kompotu. Zraje Dixired, ale ta má zatím plody nějaké chuťově nevyrovnané. Primissima měla letos za těch pár let, co ji mám, nejchutnější plody a málo prasklých pecek.
Olomoucko 220 m n. m.
Napísať odpoveď