Jakou plochou broskev?

vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou plochou broskev?

28 Júl 2021, 20:41

Placaté broskve jsou v módě, alespoň soudě podle jejich ceny a nabídky v obchodech. Pěstitelsky to ale žádný med není. Plodnost je vysoká, ale mnoho plodů padne za oběť monilii a hmyzu. Mám tři odrůdy s honosnými názvy: Sweet Honey, Little Pinocchio a Pantao. Vzájemně se liší snad jen několika dny v dozrávání, jinak jsou plody ve vzhledu i chuti stejné. Vidím to podobně jako s asijskými hruškami, po prvním nadšení se nejspíš střízlivě vrátím ke klasickým odrůdám.
Sweet Honey
Sweet Honey
Little Pinocchio
Little Pinocchio
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

Jakou plochou broskev?

29 Júl 2021, 20:47

No my mame tiez plochu broskynu, je velmi sladka stavnata, chuti hlavne detom :-) . Nieje ani tak chlpata ako klasicka broskyna (co im niekedy vadi). Je viacej menej pre deti, ja davam prednost klasikam :-) A este sa aj zle obera :-( malokedy sa mi podari pekne ju odrhnut.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Jakou plochou broskev?

29 Júl 2021, 21:13

vysloužil napísal:
28 Júl 2021, 20:41
Placaté broskve jsou v módě, alespoň soudě podle jejich ceny a nabídky v obchodech. Pěstitelsky to ale žádný med není. Plodnost je vysoká, ale mnoho plodů padne za oběť monilii a hmyzu. Mám tři odrůdy s honosnými názvy: Sweet Honey, Little Pinocchio a Pantao. Vzájemně se liší snad jen několika dny v dozrávání, jinak jsou plody ve vzhledu i chuti stejné. Vidím to podobně jako s asijskými hruškami, po prvním nadšení se nejspíš střízlivě vrátím ke klasickým odrůdám.
Môžem len súhlasiť. Okrem "exotického" tvaru nevidím žiadnu výhodu oproti 'klasickým' broskyniam (ak ten ploský tvar vôbec možno považovať za výhodu). Negatív je celý rad, od praskania plodov cez poškodzovanie hmyzom s následným hnitím na strome až po ťažšie oberanie. Pridávam ešte môj príspevok z r.2019 zo 'starého' admintotáčfóra (foto). V podstate k nemu nemám čo dodať, hádam len to že poľská 'ploskačka' nektarinka Flateryna je už zrušená. IH
IMG_20210729_210341.png
IMG_20210729_210341.png (520.85 KiB) 1690 zobrazení
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Jakou plochou broskev?

30 Júl 2021, 08:19

Ivan Hlavatý napísal:
29 Júl 2021, 21:13
vysloužil napísal:
28 Júl 2021, 20:41
Placaté broskve jsou v módě, alespoň soudě podle jejich ceny a nabídky v obchodech. Pěstitelsky to ale žádný med není. Plodnost je vysoká, ale mnoho plodů padne za oběť monilii a hmyzu. Mám tři odrůdy s honosnými názvy: Sweet Honey, Little Pinocchio a Pantao. Vzájemně se liší snad jen několika dny v dozrávání, jinak jsou plody ve vzhledu i chuti stejné. Vidím to podobně jako s asijskými hruškami, po prvním nadšení se nejspíš střízlivě vrátím ke klasickým odrůdám.
Môžem len súhlasiť. Okrem "exotického" tvaru nevidím žiadnu výhodu oproti 'klasickým' broskyniam (ak ten ploský tvar vôbec možno považovať za výhodu). Negatív je celý rad, od praskania plodov cez poškodzovanie hmyzom s následným hnitím na strome až po ťažšie oberanie. Pridávam ešte môj príspevok z r.2019 zo 'starého' admintotáčfóra (foto). V podstate k nemu nemám čo dodať, hádam len to že poľská 'ploskačka' nektarinka Flateryna je už zrušená. IH

IMG_20210729_210341.png
Ani na zpracování ploché broskve lepší nejsou. Zkoušel jsem džem, ale chybí mu typická broskvová příchuť. Totéž bude i v broskvovém kvasu. Kompot jsem nezkoušel, je nereálný, placatý plod půjde těžko oloupat. Takže ty velké ztráty hmyzem a hnilobou tolik nebolí.
Porovnám-li loňskou a letošní sezónu, je napadení broskví (všech) hmyzem nesrovnatelně menší než loni. Tehdy byly zralé plody obalené včelami a vosami. Letos jakoby broskve ten hmyz moc nezajímaly. Ne, že by mi to scházelo...
M.H
Príspevky: 1718
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Jakou plochou broskev?

30 Júl 2021, 19:28

vysloužil napísal:
30 Júl 2021, 08:19
Ivan Hlavatý napísal:
29 Júl 2021, 21:13
vysloužil napísal:
28 Júl 2021, 20:41
Placaté broskve jsou v módě, alespoň soudě podle jejich ceny a nabídky v obchodech. Pěstitelsky to ale žádný med není. Plodnost je vysoká, ale mnoho plodů padne za oběť monilii a hmyzu. Mám tři odrůdy s honosnými názvy: Sweet Honey, Little Pinocchio a Pantao. Vzájemně se liší snad jen několika dny v dozrávání, jinak jsou plody ve vzhledu i chuti stejné. Vidím to podobně jako s asijskými hruškami, po prvním nadšení se nejspíš střízlivě vrátím ke klasickým odrůdám.
Môžem len súhlasiť. Okrem "exotického" tvaru nevidím žiadnu výhodu oproti 'klasickým' broskyniam (ak ten ploský tvar vôbec možno považovať za výhodu). Negatív je celý rad, od praskania plodov cez poškodzovanie hmyzom s následným hnitím na strome až po ťažšie oberanie. Pridávam ešte môj príspevok z r.2019 zo 'starého' admintotáčfóra (foto). V podstate k nemu nemám čo dodať, hádam len to že poľská 'ploskačka' nektarinka Flateryna je už zrušená. IH

IMG_20210729_210341.png
Ani na zpracování ploché broskve lepší nejsou. Zkoušel jsem džem, ale chybí mu typická broskvová příchuť. Totéž bude i v broskvovém kvasu. Kompot jsem nezkoušel, je nereálný, placatý plod půjde těžko oloupat. Takže ty velké ztráty hmyzem a hnilobou tolik nebolí.
Porovnám-li loňskou a letošní sezónu, je napadení broskví (všech) hmyzem nesrovnatelně menší než loni. Tehdy byly zralé plody obalené včelami a vosami. Letos jakoby broskve ten hmyz moc nezajímaly. Ne, že by mi to scházelo...
Letos taky pozoruji o něco méně včel na zrajících broskvích, ale to neznamená, že je to v pohodě, denně musím všechny prohlédnout, protože po napíchnutí včelami jde hniloba tak rychle, že druhý den už broskev nejde ani vykrát a hniloba přeskočí na další - řetězová reakce - nejvíce typická je taky u švestek kde se plody dotýkají. To samé je obaleč, který v tuto dobu okamžitě po navrtání spustí hnilobu broskví.

U mě prozměnu letos včely hučí v zrajících angreštěch, plně zralý je Zlatý fík a polovinu plodů už jsem vyhodil, hniloba - monilia bez příčiny a pak včely a vosy co angrešty zdecimovaly vykousáním a další hnilobou - odolnější odrůda Mucurines co běžně vydržela na keři i po zralosti a nepadala je na tom ještě hůř, nevím co tak najednou.

Broskve které praskají by u mě neměly šanci ani den, před pár dny mi shnili Wiliamsovy hrušky - po těch opakovaných lijácích a věčně smočeném povrchu popraskaly nebo přímo roztrhaly a shnily. Stejně tak coxova reneta, popraskala a shnila. :?
Napísať odpoveď