marhuľka nerodí

andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 16:15

Ok, beriem, mozno som to zobral prilis citlivo, pretoze som mal trochu hlavu v smutku z toho, ze neviem prist na to, co tomu stromu je a ocakaval som skor podrobnejsie zdovodnenu radu nez vtipkovanie. Aj odporucanie prestat sa o stromcek starat mi pripadalo ako vtip, pretoze mi takto dva marhulove stromy posli na moniliovu spalu, ked som este s pestovanim bol v absolutnych zaciatkoch. A moniliu jasne vidim aj na spominanej otcovej marhuli a myslim si, ze porazka je uz je len otazkou casu.

Co sa tyka stylu humoru, mne skor sedi laskavy humor, ktory pouzivame najviac doma, aj deti s manzelkou ucime sa ironii v komunikacii vyhybat, nakolko tato je castym prejavom nefunkcnych vztahov. Ale zasa o nic vazne nejde, asi kazdy len videl situaciu trochu inac. Celkovo som rad, ze su tu pohodovi ludia, tipoval by som, ze kazdy kto sem chodi, sem pride s dobrou naladou a so zamerom podelit sa ci uz o poznatky, alebo radost z pestovania. To sa mi na zahrade paci a tomu fandim, nech to tak ostava stale.

Zelam vsetkym pekny den!
vysloužil
Príspevky: 4700
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 17:43

andrejZA napísal:
03 Jún 2021, 16:15
Ok, beriem, mozno som to zobral prilis citlivo, pretoze som mal trochu hlavu v smutku z toho, ze neviem prist na to, co tomu stromu je a ocakaval som skor podrobnejsie zdovodnenu radu nez vtipkovanie. Aj odporucanie prestat sa o stromcek starat mi pripadalo ako vtip, pretoze mi takto dva marhulove stromy posli na moniliovu spalu, ked som este s pestovanim bol v absolutnych zaciatkoch. A moniliu jasne vidim aj na spominanej otcovej marhuli a myslim si, ze porazka je uz je len otazkou casu.

Co sa tyka stylu humoru, mne skor sedi laskavy humor, ktory pouzivame najviac doma, aj deti s manzelkou ucime sa ironii v komunikacii vyhybat, nakolko tato je castym prejavom nefunkcnych vztahov. Ale zasa o nic vazne nejde, asi kazdy len videl situaciu trochu inac. Celkovo som rad, ze su tu pohodovi ludia, tipoval by som, ze kazdy kto sem chodi, sem pride s dobrou naladou a so zamerom podelit sa ci uz o poznatky, alebo radost z pestovania. To sa mi na zahrade paci a tomu fandim, nech to tak ostava stale.

Zelam vsetkym pekny den!
Abych to vzal zpět, chemické chrany před monilii se to omezení péče o meruňku rozhodně netýká!
Jinak děkuji za pochopení a pokud jsem se Vám předminulým příspěvkem dotknul, omlouvám se.
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2210
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 21:03

andrejZA: Zkuste sem vložit foto stromu.
Tady v jílovité půdě meruňky rychle stárnou, málo přirůstají a i když kvetou, úroda bývá často mizerná. Proto stromy jednou za pár let dost zmlazuji a ty se pak na nějakou dobu výnosově zmátoří - ale záleží na konkrétním jedinci s přihlédnutím k dané lokalitě/místním podmínkám.
A výživa - tady bych příp. pátral dle "zákona minima".
andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 21:30

OK, skusim zajtra spravit nejake foto. Je to smiesne, ale odkedy som sa nechal nahovorit na novy mobil, tak nemam ziadnu obrazovu dokumentaciu zahrady. Som tak trochu technicko-informaticky antitalent a s tym stahovanim fotiek z noveho mobilu a nasledne zmensovanie v pocitaci je to pre mna kriz..

S tou podou si tak spatne rekapitulujem a praveze vacsie stromy uz nezvyknem velmi hnojit, to sa tyka skor mladych stromkov. Ale mozno by bol dobry napad skusit podu este nejako vylepsit, vylahcit. Co zvyknete pouzivat? Primiesat do zeme piesok? Alebo nejaku lesnu hrabanku? (neviem, ci ma marhula rada kysle)..

No, budem nad tym rozmyslat.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 21:54

andrejZA napísal:
03 Jún 2021, 21:30
Alebo nejaku lesnu hrabanku? (neviem, ci ma marhula rada kysle)..
Tak toto v žiadnom prípade nie. Marhule neznášajú dobre kyslú pôdu, naopak - optimálna je pre ne mierne zásaditá. Okrem toho nemajú rady pôdy ťažké, ílovité, nevzdušné, ďalej pôdy premokrené a studené. Asi najviac škodiacim faktorom je tá ťažká, 'nevzdušná' pôda, na ktorej väčšinou odchádzajú pomerne skoro na koreňovú asfyxiu (čo sa prejaví ako 'apoplexia', ľudovo povedané 'dostanú porážku').
Optimálne by bolo, ak by ste mali rozbor pôdy, teda nielen pH, ale aj obsah jednotlivých prvkov. Ale myslím že sú aj pomerne jednoduché postupy na určenie približného pH pôdy aj v domácich podmienkach (malo by sa dať vyhľadať na nete). Vašej marhuli by možno pomohlo mierne vápnenie a pridanie aj draslíka, ale to je len v rovine predpokladov. IH

IMG_20210603_214205.png
IMG_20210603_214205.png (273.22 KiB) 2567 zobrazení
IMG_20210603_214019.png
Libor1
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 10 Mar 2020, 11:48

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 22:05

5 rokov na MB nie je este žiaden vek na väčšiu rodivost... Ilovita pôda nie je ideálna - vzdusna, + obsahuje hodne zivin čo strom podporuje v bujnom raste (+MB) na úkor plodnosti (mám il + MB tiež, rovnako to dlhsie trvalo kým bola uroda). V takom prípade je dobré hnojit draslikom + fosforom a vynechať N, prípadne I postrek Boraxom pred/po kvete + nerezať strom na jar, či vôbec. Tento rok bola studená zima i jar , + dažde - podmienky na opelenie
vývin plodov nebolii ideálne. Ja by som určite korunu nelikvidoval ale pockal ešte.
andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 22:45

Dakujem pani za postrehy. S tou hrabankou mi cosi nesedelo, preto som sa radsej spytal :)

Dolomiticky vapanec zhodou okolnosti mam, vedel som, ze ho tento rok vyuzijem. Taktiez mam a aj pouzivam borax, pouzivam ho casto pri vysadbe najma paradajok, ruzi, vinica atd, ale niekedy aj po stipkach doplnam ku stromom (bud borax alebo cistu horku sol). Hnojivo bohate na draslik este musim pozhanat, nie je to nejake z tych komercnych, kde byva oznacenie v zmysle "plod a kvet", pripadne nieco take? (odkladam vsak bananove supky na specialny - "draselny" kompost)

Este mi napadaju moznosti na prevzdusnenie pody - nerobieva sa to niekedy aj vysevom urcitych rastlin? Nie som si isty, ci nahodou facelia alebo aj datelina nemaju takuto schopnost. Co sa tyka podnej reakcie, tak ta sa zrejme bude lisit aj na jednotlivych miestach zahrady. Ale ano, skor kysla ako zasadita. Malinam sa u mna velmi dari, a tie su prave milovnici vsetkeho kysleho. Skusim este odpozorovat podla zlozenia bylin, ktore su v travnatom poraste. A k tomu konvencnemu prevzdusnovaniu - odporuca sa teda radsej okopavat? A nechavat nepokrytu podu? Ja totiz zvyknem pri kmenoch mulcovat, co hovorite, ze nie je az take dobre pre marhule - no prave pod vrstvou slamy sa krasne drzia aj dazdovky, ktore predsa tu zem prekypruju. Je na skodu zvysena vlhkost? Cerstvou travou samozrejme nemulcujem, ked tak po vysuseni - senom.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 23:01

andrejZA napísal:
03 Jún 2021, 22:45
A k tomu konvencnemu prevzdusnovaniu - odporuca sa teda radsej okopavat? A nechavat nepokrytu podu?
Okopávaním (kyprením) povrchu pôdy už prevzdušnenie pôdy príliš neovplyvníte - korene sú hlbšie. Ťažká ílovitá pôda by sa mala 'riešiť' už pri výsadbe - odporúča sa spraviť väčšiu výsadbovú jamu a pôdu 'vylepšiť', jednak štrukturálne a jednak živinami. Kyprenie povrchu pôdy a udržiavanie bezplevelného stavu pod stromom považujem za vhodné, aj keď hlbšie vrstvy pôdy, kam postupne prenikajú korene, to už neovplyvní. Mulčovanie tiež nemôže ublížiť. IH
Štěpánka.3
Príspevky: 759
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

marhuľka nerodí

04 Jún 2021, 07:33

Můj otec mi říkal, že meruňkám se daří na rumištích se stavební sutí, takže dával do výsadbové jámy otlučenou omítku.
Olomoucko 220 m n. m.
andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

marhuľka nerodí

04 Jún 2021, 09:41

Áno, ďakujem za tip, to som už počul, zrejme kvôli tomu vápniku, čo obsahuje. Keď mi niečo ostalo z prác na dome, nasypal som to tiež ku stromkom, ale nerozmýšľal som vtedy, ktorý by to potreboval viac. Minulý rok som v šopke našiel ešte hrudu stvrdnutého haseného vápna, to som tiež pomrvil ku stromkom. Možno to však stále nie je dostatočné množstvo, ak je pôda na celom pozemku kyslá. V miestach, kde je viac vlhkosti, sa mi vždy rýchlo rozrastie iskerník, čo je znak kyslej pôdnej reakcie. Momentálne mám za vrece toho dolomitického vápenca. Skôr sa asi zameriam na lokálne aplikovanie, lebo celý pozemok asi len tak neodkyslím.
Štěpánka.3 napísal:
04 Jún 2021, 07:33
Můj otec mi říkal, že meruňkám se daří na rumištích se stavební sutí, takže dával do výsadbové jámy otlučenou omítku.
Napísať odpoveď