marhuľka nerodí

andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

marhuľka nerodí

31 Máj 2021, 12:29

Zdravím pestovateľov marhúľ. Mám problém s rodivosťou štepenej marhuľky, ktorá síce rastie, ale nerodí. Podpník je mirabelka, bohužiaľ ale neviem, aká odroda je zaštepená. Je to jeden z mojich prvých stromkov, štep bol odobratý z marhule môjho otca, tento strom dnes už odpočíva v pokoji. Čo si pamätám, tak tiež mal ovocie len raz za čas, takže rozmýšľam, či nebola chyba zaštepiť si odrodu, ktorá nie je osvedčená v mojej lokalite.
Každý rok riešim, čo vlastne s ňou ďalej, nakoľko scenár sa opakuje: zjari krásne zakvitne, ale potom zasiahne vyššia moc a úrody sa som sa ešte nedožil. Neviem presne posúdiť, čo môže byť dôvodom, zvažoval som niekoľko možností:

1) neskorý nástup do rodivosti? Táto možnosť sa mi zdá málo pravdepodobná, stromček má po zaštepení asi 5 rokov, čo by mohlo stačiť aj na mirobalán. Navyše má vždy veľké bohatstvo kvetov.

2) mrazy? Minulý rok asi, tento rok som sledoval každú mrazivú noc, v akom stave sú kvety. Musím, povedať, že to bol pre mňa celkom adrenalín - strom kvitol počas tejto jari hádam aj celý mesiac. Polovica kvetov sa ukázala ešte v apríli, potom sa vplyvom chladného počasia akosi zasekli vo vývoji a ostávalo stále veľa kvitnúcich, ale aj nevypučaných. Blahoželal som si, že minulý rok som úspešne previedol Šittov rez, lebo bolo zreteľne vidieť, ako na tých mladších konárikoch rozkvitli puky aj s dvojtýždenným oneskorením. Aj po opade tam bolo stále dostatočné množstvo kvetov na pomerne slušnú úrodu.

3) infekcia? Bohužiaľ, táto možnosť sa mi zdá pravdepodobná. Inak si neviem vysvetliť, že napriek všetkému, najmä veľkému opadu kvetov aj po skončení mrazov, na strome ostalo len pár opelených a vyvinutých plôdikov. Posledných 8-10 som videl minulý týždeň (asi o veľkosti kôstky), no pri poslednej kontrole som na vetvičkách nenašiel už ani tie.

4) zlé opelenie? Je pravda, že včely lietali málo, lebo bolo málo slnečných dní. No aj tak mali na to celý mesiac a neverím, že by toto bola príčina. Vedľa rastúce slivky boli opelené pekne a majú založené do novej úrody.

5) nemá opeľovača? Priznám sa, že neviem,. ako je to so vzájomnou opelivosťou marhúľ. Túto možnosť však popiera fakt, že na strome boli ešte pred pár dňami nejaké tie malinké plody, no postupne opadli. Tie však boli zrejme riadne opelené. Okrem toho, v susednej záhrade sú dve veľké marhule, a určite aj v ďalších naokolo, takže musela by byť veľká náhoda, ak by sa nenašiel opeľovač pre tento daný strom.

No a teraz ako vyjsť z tejto dilemy? Priznám sa, že som do stromčeka vkladal veľké nádeje. No začal som zvažovať aj možnosť úplného reštartu stromčeka, teda zrezať ho nad miestom zaštepenia a navrúbľovať spoľahlivejšie odrody. Stále si myslím, že aj v Žilinskej kotline je možné marhuľky dopestovať. Pred pár rokmi mi prvýkrát zarodili dva stromčeky, myslím že Aurora a ešte jedna tiež veľmi skorá. Tá chuť bola úžasná. Bohužiaľ po prvej úrode ich trafil šľak, doslova behom dvoch týždňov zvesili listy. S najväčšou pravdepodobnosťou monilióza. Vtedy som o postrekoch ani nechyroval, no posledné dva roky už robím ošetrenie pred a po kvete - signum a prolectus. Ale ako vidím, asi ani to nemuselo stačiť, hlavne ak už choroba bola prítomná v dreve. Tomu by zodpovedali aj ďalšie znaky, strom má na viacerých miestach glejotok aj praskliny na niektorých silnejších konároch. Napriek tomu som však na ňom nikdy nespozoroval zvesené lístky, ako býva pri monilióze. Skôr ma desí predstava, že na príčine sú ďalšie a ďalšie možné ochorenia -- napr. šárka, xantomonas, pseudomonas... Pripadá mi to ako bojovať proti drakovi, ktorému vždy dorastie ďalšia hlava. Keď som si pozeral niektoré vlákna s fotodokumentáciou o chorobách sliviek, možné by to bolo. Bolo by mi však ľúto zanevrieť na pestovanie marhuliek. Pred dvoma rokmi som si zakúpil tri nové stromčeky, takže chcem vyskúšať odolnosť podľa odrôd. Pozeral som však aj na rôzne stránky, kde sa ponúkajú novinky s deklarovanou rezistenciou proti šárke aj monilióze, s posunutou dobou kvitnutia, zvýšenou odolnosťou voči vymŕzaniu a pod. Aké sú vaše skúsenosti? Dá sa tomu veriť, alebo ide len o komerčný ťah na neskúsených nadšencov? Resp. má vôbec cenu ďalej skúšať, alebo sa treba zmieriť s tým, že v okrajovej oblasti je skôr zázrak, ak nejaká marhuľa aj zarodí?
peterpe
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 25 Mar 2020, 11:47

marhuľka nerodí

31 Máj 2021, 22:09

Ahoj,
no neviem ci to nebude tym kompatibilnym opelovacom :-)
Ja mam podobny problem, v zahrade boli dve starsie marhule, rodili, potom jednu trafil slak :-(, proste z nicoho nic odisla.
A odvtedy ta jedna zostavajuca aj kvitne ale na strome ked zostane tak asi cca 5-10 plodov (predtym rodila sice nie extra vela ale bolo).
Vysadil som aj nove marhulky uz aj tie kvitli ale nejako jej to nepomohlo (a vo vedlajsej zahrade je tiez velky strom strom marhule, ktory kvitne subezne) . Tento rok ide von.
Peto
vysloužil
Príspevky: 4692
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

marhuľka nerodí

01 Jún 2021, 14:05

andrejZA napísal:
31 Máj 2021, 12:29


1) neskorý nástup do rodivosti?
Nepřipadá v úvahu, stromek kvete

2) mrazy?
Možná ano, zejména, pokuid jste stromek zasadil do nepříznivé mikrolokality - např. na malé doliny, k potoku, atd..

3) infekcia? Bohužiaľ, táto možnosť sa mi zdá pravdepodobná. Inak si neviem vysvetliť, že napriek všetkému, najmä veľkému opadu kvetov aj po skončení mrazov, na strome ostalo len pár opelených a vyvinutých plôdikov. Posledných 8-10 som videl minulý týždeň (asi o veľkosti kôstky), no pri poslednej kontrole som na vetvičkách nenašiel už ani tie.

4) zlé opelenie? Je pravda, že včely lietali málo, lebo bolo málo slnečných dní.
Velmi málo pravděpodobné. Řada meruněk je samosparašných a opylí se i kdyžý je včel málo.

5) nemá opeľovača?
Téměř vyloučené. I cizosprašné meruňky bávají částečně opylitelné vlastním pylem (i o samotě stojící stromy cizosprašné odrůdy nějakou úrodu přinesou).

Příčinou může být i hodně špatná půda, chudá, přemokřená, utužená. Stzrom vykvete, ale z nedostatku plůdky odpadnou

andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 09:22

Ďakujem, páni, za Vaše odpovede. Je v dnešnej dobe skoro zázrak, ak sa človek dočká nezištnej rady. Okrem toho je takýto prípad ťažké posúdiť len z popisu.

Napriek tomu však ešte nemám pocit, že by som vedel, čo ďalej s načatým problémom. Myslím nejaký praktický záver, ktorý by prichádzal do úvahy.

1.) Prvá možnosť, ku ktorej sa začínam čoraz viac prikláňať, je zrezať korunku (tak starostlivo vypestovanú - kotlovitú, v podstate ideálneho tvaru aj veľkosti, vzdušnosti atď.) Bude mi to asi trhať srdce, ale...

Včera som volal s kamarátom, ktorý mi spomínal, pána v susedstve, ktorý má každý rok plno marhúľ, a pritom sa o ne bohvieako ani nestará. Otec má neďaleko marhuľu, ktorá je zahustená, viditeľne napadnutá chorobami, ale napriek tomu sú tam plody. Zo svojej záhrady tiež dovidím na dva veľké stromy v susedstve, rodia. Takže v pôde tipuje že nebude ten hlavný problém, hoci určite nie je ideálna, je skôr ťažká ako ľahká, vhodná viac na slivky než marhule. Ale stanovište z daných možností záhrady je ideálne, slnečné, najlepšie miesto na pozemku. Ďalej, každý rok okolo kmeňa (ako u väčšiny mojich stromkov) mulčujem, odľahčujem pôdu popolom, slamou, občas kompostom atď., skrátka nedá sa povedať, že by bola úplne nevhodná na pestovanie.
Z toho všetkého mi vyplýva, že predsa len je pre mňa najpravdepodobnejšia príčina problému s rodivosťou nevhodne zvolená odroda.

2.) Ešte stále je tu možnosť počkať ďalší rok (na zázrak), že predsa len marhuľka ujde mrazom (tak ako tento rok), všetko sa podarí (tak ako nie tento rok) a stromček zarodí. K tejto možnosti by som sa ale prikláňal skôr, keby som mal nejakú rukolapnú informáciou, podľa ktorej by som vedel, v čom sa deje chyba a vedel by som sa jej vyvarovať. Napr. ak bude na vine monilióza, či pomôže zrezať všetky konáre, na ktorých vidím trhliny alebo glejotok. Preto som otázku nadhodil, nakoľko netuším, či sa vírusové ochorenie môže prejaviť aj v tom, že strom zdanlivo prosperuje, ale napr. zhadzuje plody. Môže to tak byť?

3.) Nejaký kompromis medzi týmito možnosťami - napr. zrezať radikálne väčšinu koruny a zapestovať novú z mladých výhonkov, prípadne do nich budúcu jar privrúbľovať inú odrodu? To by však nemalo praktický zmysel, už je potom rozumnejšia prvá možnosť.

Veľmi by som sa potešil, ak by ste mi napísali nápady, aký by bol najlepší postup. Ďakujem
vysloužil
Príspevky: 4692
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 10:15

Z toho všetkého mi vyplýva, že predsa len je pre mňa najpravdepodobnejšia príčina problému s rodivosťou nevhodne zvolená odroda.

K tomu bych dodal jen to, že odrůdy meruněk, které nerodí, se nemnoží a neprodávají.

Já bych asi postupoval podobně jako sousedé. O meruňku bych se - tak jako oni - příliš nestaral. Je možné, že při Vaší všemožné péči děláte stromku něco, co se mu nelíbí.
andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 11:08

vysloužil napísal:
03 Jún 2021, 10:15
Z toho všetkého mi vyplýva, že predsa len je pre mňa najpravdepodobnejšia príčina problému s rodivosťou nevhodne zvolená odroda.

K tomu bych dodal jen to, že odrůdy meruněk, které nerodí, se nemnoží a neprodávají.

Já bych asi postupoval podobně jako sousedé. O meruňku bych se - tak jako oni - příliš nestaral. Je možné, že při Vaší všemožné péči děláte stromku něco, co se mu nelíbí.
Samozrejme, že si nemyslím, že ejha, beťári šľachtitelia vyšľachtili novú odrodu, ktorá má jednu zvláštnosť, a síce že nerodí. Ak je to potrebné vysvetliť, myslel som to tak, že je zrejme možno do mojej - okrajovej - lokality menej vhodná, čo sa môže prejavovať zvýšenou citlivosťou voči rôznym negatívnym vplyvom, či už počasia (teploty, vlhkosť), pôdy alebo xy ďalších faktorom, pre mňa dosiaľ neobjaveným.

Práve preto som tak podrobne rozpísal svoju otázku aj s rôznymi dohadmi. Mám za to, že sa pýtam korektne a zároveň na konkrétne veci, ktoré mi nie sú známe - napríklad či môže napadnutie chorobami ovplyvniť rodivosť. Ak by som odpoveď poznal, pristúpil by som k riešeniu. Neviem, či sme sa správne pochopili, ale OK, môžu Vám moje úvahy pripadať primitívne, nie som dlhoročný skúsený pestovateľ. Osobne ma však trochu odrádza ďalej niečo písať, ak sa ako menej zdatný pestovateľ namiesto konštruktívnej rady dočkám skôr ironického posmešku. Každý z nás je odborník na niečo iné, ja však vo svojej profesijnej oblasti nezvyknem zosmiešňovať niekoho menej skúseného len za to, že nemá taký rozsah vedomostí a niekedy sa spýta to, čo mne je dávno samozrejmé.

Toľko len malá poznámka k môjmu dojmu. Inak rád spoznávam toto fórum a všetkých otvorených ľudí na ňom.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 13:22

andrejZA napísal:
03 Jún 2021, 11:08
...nie som dlhoročný skúsený pestovateľ. Osobne ma však trochu odrádza ďalej niečo písať, ak sa ako menej zdatný pestovateľ namiesto konštruktívnej rady dočkám skôr ironického posmešku. Každý z nás je odborník na niečo iné, ja však vo svojej profesijnej oblasti nezvyknem zosmiešňovať niekoho menej skúseného len za to, že nemá taký rozsah vedomostí a niekedy sa spýta to, čo mne je dávno samozrejmé.
Toľko len malá poznámka k môjmu dojmu. Inak rád spoznávam toto fórum a všetkých otvorených ľudí na ňom.
Andrej, z Vašich príspevkov vidno, že záhradkárčenie Vás 'chytilo' a máte už aj dosť svojich skúseností, a tiež veľa naštudované. Bolo by škoda sa teraz uraziť a odísť z tohto fóra. Na dr.Vysloužila sa nehnevajte, určite to nemyslel zle, trochu irónie je skrátka jeho štýl. Poznám ho ale veľmi dobre osobne a je to skvelý človek, ochotný sa kedykoľvek nezištne podeliť o svoje dlhoročné poznatky. Takže na fóre pokračujte 😃.

Teraz pár mojich poznatkov k nerodiacej marhuli. Možných príčin môže byť veľa. Od menej vhodnej odrody pre danú lokalitu, cez problematiku opelenia (inkompatibilita, opeľovače...), počasia počas kvitnutia (dažde, mrazy), sucha alebo premokrenia a kvality pôdy (minerálne zloženie, jej štruktúra, nevzdušnosť...), inkompatibilitu podpník-odroda, choroby koreňov, kmeňa či koruny (mykózy, virózy, škodcovia), nevhodnosti agrotechniky, rezu atď., atď., atď. Často vieme mnohé z príčin vylúčiť, ale mnohokrát neprídeme na nič, čo by problém vysvetľovalo.
Osobná skúsenosť: môj starý otec, ktorému vďačím za svoj vzťah k ovocinárčeniu, mi vždy hovoril: 'Ak sa ti nedarí s jabloňou či hruškou, zvyčajne je to tvoja chyba. Ak ale pri marhuli spravíš čo treba, a napriek tomu sú s ňou problémy, nevyčítaj si to. Marhule sú skrátka nevyspytateľné'. Jeho obľúbeným bonmotom bolo, že na marhuľu sa stačí niekedy len škaredo pozrieť a vyschne. Živo si spomínam, že v určitých fázach roka mi vyslovene zakazoval pod marhuľami čo i len okopávať (kypriť pôdu). Chodili sme okolo nich doslova po špičkách. A to sme na teplej a úrodnej nížine... Marhule (ale aj broskyne) nie sú skrátka pôvodný druh pre naše krajiny, stále si nesú gény viac vhodné pre iné klimatické oblasti, a preto sú prirodzene 'problematickejšie' než jadroviny.
Skúsenosť č.2: Pred rokmi som pomáhal známemu v jeho záhrade. Jeho sused mal vo svojej záhrade starý strom marhule neznámej odrody. Strom bol napriek absolútnej absencii akejkoľvek starostlivosti vitálny, mohutný a zdravý, a každoročne plodil kvantá veľkých marhúľ výbornej chuti. Tento strom bol blízko plotu a začal korunou prerastať do záhrady známeho, kde aj výrazne tienil. Známy dohodol so susedom, že strom môže orezať. Spravili sme vtedy doslova 'masaker', odstránili sme hádam štvrtinu koruny, rezali sa aj konáre hrubé 10-15cm, bez zatierania. Očakával som, že strom to neprežije. Ten sa ale ani 'nezatriasol' a pokračoval v plodení kvalitných marhúľ, rany boli bez glejotoku, strom si postupne doplnil korunu. Paradoxne - známy mal v záhrade zopár marhúľ v najlepších rokoch, ktoré dostávali tú najlepšiu starostlivosť (okopávanie, zálievka, rez, postreky...). Napriek tomu s nimi boli neustále problémy (nižšia rodivosť, opad plodov, monilióza...). Marhule sú občas skrátka nevyspytateľné...
Ak máte uvedený problém s marhuľou (že neplodí) a nedá sa prísť na žiadnu konkrétnu príčinu, treba zvážiť jej výmenu za nový stromček. Máte tam pri Žiline skúsených pestovateľov (ing.Čerňanský, pán Majzel v Brodne - to som Vám už asi písal), môžete sa s nimi poradiť ohľadom vhodnej odrody pre žilinskú kotlinu vrátane optimálneho podpníka. IH
andrejZA
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 14:03

Ďakujem, pán Hlavatý, Váš príspevok pokladám za naozaj konštruktívny a podnetný. Som tiež za každú srandu, ale v prípade fóra o zahradkárčení človek očakáva skôr praktické rady použiteľné pre danú situáciu, než glosovanie príspevkov pre pobavenie publika. Uznávam, niekedy sa v pestovaní nedá poradiť na diaľku a ani nečakám zaručené návody. Skôr som myslel niečo ako ste napísali v poslednom príspevku - keď dajú viacerí ľudia hlavy dokopy, je možné, že prídu na niečo nové, objavia nové možnosti. Ak aj napriek všetkej snahe nič nové nevymyslia, pomôže to uvedomiť si súvislosti a pomôže v inej, obdobnej situácii. Ide o prírodné procesy, o ktorých zďaleka všetko nevieme a tak asi treba brať tieto veci s pokorou. Ak v prípade tohto stromčeka neviem prísť na nijaké iné riešenie, aspoň viem, že som spravil všetko pre jeho záchranu, čo bolo v danej chvíli možné. Keď ho na jar skúsim preštepiť, aspoň budem o skúsenosť bohatší a vyvarujem sa niektorých začiatočníckych chýb, ktoré som bohužiaľ spravil v minulých rokoch. Ako vravíte, marhule budú už asi tak trochu niečo ako vysoká škola. Ešte raz vďaka za povzbudenie,

Andrej
ariadna30
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:09

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 14:17

No, pre mna to zase bez vtipnych poznamok nie je ono. Uz by to bola len sucha teoria a tu si viem najst v odbornej literature. Takze na moj ucet kludne vtipkujte😀
My mame v zahrade zdedene stare marhule po predoslych majiteloch. Nic s nimi nerobime a pokial zrovna nezmrznu kvety alebo vyvijajuce sa plody, tak marhuli je pre beznu rodinnu spotrebu dost.
Moj pokus vysadit marhulu mladu ako nahradu do buducna nevysiel, vyschla asi po roku zivorenia. Ale tak je pravda ze som ju posadila dost blizko povodnych marhul. Dalsi rok si dam dalsi pokus, to uz budem dovtedy po tychto diskusiach mudrejsia😀
vysloužil
Príspevky: 4692
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

marhuľka nerodí

03 Jún 2021, 14:33

andrejZA napísal:
03 Jún 2021, 11:08
vysloužil napísal:
03 Jún 2021, 10:15
Z toho všetkého mi vyplýva, že predsa len je pre mňa najpravdepodobnejšia príčina problému s rodivosťou nevhodne zvolená odroda.

K tomu bych dodal jen to, že odrůdy meruněk, které nerodí, se nemnoží a neprodávají.

Já bych asi postupoval podobně jako sousedé. O meruňku bych se - tak jako oni - příliš nestaral. Je možné, že při Vaší všemožné péči děláte stromku něco, co se mu nelíbí.
Samozrejme, že si nemyslím, že ejha, beťári šľachtitelia vyšľachtili novú odrodu, ktorá má jednu zvláštnosť, a síce že nerodí. Ak je to potrebné vysvetliť, myslel som to tak, že je zrejme možno do mojej - okrajovej - lokality menej vhodná, čo sa môže prejavovať zvýšenou citlivosťou voči rôznym negatívnym vplyvom, či už počasia (teploty, vlhkosť), pôdy alebo xy ďalších faktorom, pre mňa dosiaľ neobjaveným.

Práve preto som tak podrobne rozpísal svoju otázku aj s rôznymi dohadmi. Mám za to, že sa pýtam korektne a zároveň na konkrétne veci, ktoré mi nie sú známe - napríklad či môže napadnutie chorobami ovplyvniť rodivosť. Ak by som odpoveď poznal, pristúpil by som k riešeniu. Neviem, či sme sa správne pochopili, ale OK, môžu Vám moje úvahy pripadať primitívne, nie som dlhoročný skúsený pestovateľ. Osobne ma však trochu odrádza ďalej niečo písať, ak sa ako menej zdatný pestovateľ namiesto konštruktívnej rady dočkám skôr ironického posmešku. Každý z nás je odborník na niečo iné, ja však vo svojej profesijnej oblasti nezvyknem zosmiešňovať niekoho menej skúseného len za to, že nemá taký rozsah vedomostí a niekedy sa spýta to, čo mne je dávno samozrejmé.

Toľko len malá poznámka k môjmu dojmu. Inak rád spoznávam toto fórum a všetkých otvorených ľudí na ňom.
Nemusíte se hned urážet, myslím, že jste mě trochu špatně pochopil. Pokud byste měl tyto problémy s broskvoní, rozhodně bych Vám neradil přestat se o stromek starat. Broskvoně jsou náročné na závlahu, řez i výživu nutně potřebují. Meruňka je ale něco jiného. Největším rizikem pro ni není nedostatek vody nebo živin (ostatně nejlíp se jim daří v krajinách kde je víc sucho a méně humusu). Meruňkám škodí spíš nedostatek vzduchu v půdě a intenzivní zálivka, hnojení, mulčování a řez nemusí vždy vést k prosperitě a plodnosti. Ostatně na jižní Moravě vídám mnoho starých stromů meruněk, které plodily dlouhá léta bez jakékoli péče. To v posledních letech tak úplně neplatí ale nemohou za to špatné odrůdy ani nedostatek agrotechniky, nýbrž moniliová spála.
Okrajová poloha je jistě vážný argument, ale pokud v ní sousedé meruňky pěstují, dokonce bez větší péče, pak to nemůže být zásadní problém.
Osobně nejsem přítelem obvyklého postupu mnoha ovocnářů, kteří své neúspěchy svedou na odrůdu, stromek vykopou a nahradí jiným. Mám-li problém s plodností u nějakého stromku, jako první krok praktikuji právě omezení péče, hlavně řezu. Nyní takto bojuji se švestkou Lipnická.
Napísať odpoveď