Poškození meruněk mrazem + ochrana

TomNr
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Poškození meruněk, broskvoní a mandloní mrazem

11 Apr 2021, 14:45

u mna asi takto / vid foto
Prílohy
Screenshot_20210411_143547.jpg
Screenshot_20210411_143547.jpg (70.71 KiB) 4541 zobrazení
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Poškození meruněk, broskvoní a mandloní mrazem

23 Apr 2021, 20:40

Tak jsem si myslela, že stromy u nás přežily zimní i jarní mrazy (asi -3 stupně) bez ztráty kytičky a chyba lávky. Jak to teď začalo více kvést, tak některé (hlavně meruňky) kvetou podezřele málo a nebo opadávají květy se zčernalých vnitřkem 🙁. A ještě má mrznout 🙁
Prílohy
Mandloň
Mandloň
Meruňka
Meruňka
IMG_20210423_182403.jpg
Olomoucko 220 m n. m.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Poškození meruněk, broskvoní a mandloní mrazem

23 Apr 2021, 21:16

Kolik jste měli v zimě mrazy. Ty zmrzlé pupeny mám taky a je to ze zimy (-20st), v kotlině kde byl ještě větší mráz, tak na meruňkách není ani jeden květ, a broskve jen sem tam květ a pupeny i růstové jsou totálně vysypané. Černé plůdky jsou zase z jarních mrazů. Na švestkách jsem objevil taky pár % vymrzlých pupenů :shock: Po víkendu má mrznout znova, a možná se letos dočkáme i letních mrazů, když už globální oteplování, tak se vším všudy. ;)

Já už chystám tradiční topení pod Leskorou, jen bych potřeboval věšteckou kouli, abych nedopadl jak vloni, do ohně dřevo přikládal a přikládal a přikládal a mrzlo a mrzlo a mrzlo aaaa mrzlo aaaaa mrzlo aaaaa mrzlo ... ........ chjo :?
roman
Príspevky: 746
Dátum registrácie: 11 Apr 2020, 22:18
Bydlisko: Zlínsko, 400 m n. m.

Poškození meruněk, broskvoní a mandloní mrazem

23 Apr 2021, 21:58

U nás 2 meruňky, 7 a 8 let staré, mají méně květů než loni, takže letos na nich nebudu muset dělat probírku plodů jak jsem musel minulý rok. Stará meruňka je obsypaná květy.
Štěpánka.3
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 07:31

Poškození meruněk, broskvoní a mandloní mrazem

23 Apr 2021, 23:01

M.H napísal:
23 Apr 2021, 21:16
Kolik jste měli v zimě mrazy. Ty zmrzlé pupeny mám taky a je to ze zimy (-20st), v kotlině kde byl ještě větší mráz, tak na meruňkách není ani jeden květ, a broskve jen sem tam květ a pupeny i růstové jsou totálně vysypané. Černé plůdky jsou zase z jarních mrazů. Na švestkách jsem objevil taky pár % vymrzlých pupenů :shock: Po víkendu má mrznout znova, a možná se letos dočkáme i letních mrazů, když už globální oteplování, tak se vším všudy. ;)

Já už chystám tradiční topení pod Leskorou, jen bych potřeboval věšteckou kouli, abych nedopadl jak vloni, do ohně dřevo přikládal a přikládal a přikládal a mrzlo a mrzlo a mrzlo aaaa mrzlo aaaaa mrzlo aaaaa mrzlo ... ........ chjo :?
U nás v zimě bylo jen kolem mínus deseti, asi týden. Fíkovník zmrznul. Ale nejvíce se vysypávají pupeny z meruněk na chráněném stanovišti. Tak to asi vymrzlo až na jaře, jak to bylo lehce narašené.
Olomoucko 220 m n. m.
Jarda UH
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 29 Mar 2020, 10:59
Bydlisko: Moravské Slovácko 250m n.m.

Poškození meruněk, broskvoní a mandloní mrazem

24 Apr 2021, 05:59

Dle předpovědi na dnešek -1°C a máme -3,8. Na pondělí hlásí -1°C, úterý -2. :(
Mimmo
Príspevky: 3083
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:26
Bydlisko: VYSOČINA 500m a JM 250m.

Poškození meruněk mrazem + ochrana

03 Máj 2021, 20:08

Podle předpovědi počasí by meruňky, které dosud přežily, mohly i dozrát. Na Vysočině prý ráno škrabali skla na autech, ale teplota vzduchu byla a bude snad už jen nad nulou. Ochrana meruněk není snadná ani levná. Teoreticky se dá vymyslet mnoho zajímavých opatření, ale výsledek nestačí vymyslet. Ten se musí podařit. Je mnoho opatření, jejichž dobrý výsledek není dokumentován "placebem". Pak se nedá spolehlivě ani potvrdit, že je nějaká odrůda mrazuvzdornější než jiné a zadýmení, zamlžení, sálání IČ záření či zakrytí je nejlepší prevence zmrznutí.
Po letošních březnových zkušenostech mohu jen potvrdit, že poupata a právě rozvité květy meruněk mohou vydržet i mrazíky kolem -6st. Plůdky, které jsou viditelné bez roztržení květu, nemusí snést ani -2st. Mezi odrůdami jsou některé odolnější, ale odolnost je někdy způsobena pouze pozdějším vytvoření plůdků. Takže závěrem: někde to někdy vyjde.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Poškození meruněk mrazem + ochrana

03 Máj 2021, 23:21

Mimmo, ty mrazy do květu meruněk vidím stejně, prostě něco vždycky přežije. S plůdkami to je pak horší, odolnost už žádná. Jenže pak je tu úplná metla na meruňky a tou je denodenně studená voda kterou meruňky nesnáší - v BG vám to asi nehrozí.

Letos mi nezmrzlo v květu nic, ale jen díky tomu že vkuse několik dní pršelo a později pak přerušovaně 3x denně, tak se dalo čekat okvětní lístky po 10 dnech nonstop mokré neopadaly, ale zhnědly a přilepily se na plůdky i s košilkama jak mokrý hadr = monilia = asi z úrody meruněk nebude nic, takže už né meruňky jednou za 5 let, ale asi vůbec. No na Tsunami ještě drží 4 plůdky heč ;) :)

Dneska jsem v těch studených bahnitých sračkách kouknul na ostatní stromy, broskve katastrofa, dřevo ještě více chorobné z loňského mokra - hnědé fleky s klejotokem - mrtvé ložiska, pupeny opadané vymrzlé, v chráněné zahradě o něco lepší, ale čekal jsem u broskví teda větší odolnost, pravděpodobně už byly nalomené houbama, vloni pořád pršelo a na podzim ještě velké povodně.

Z letošního roubování meruněk, rouby v té zimě už víc jak 2 měsíce čučí a nic se neděje, většina náznak rašení, něco uschlo. Z loňského očkování meruňkám se nechce taky moc rašit ale odolnost na mrazy mají velmi dobrou, očka vydržely - 23°C, zato ty broskve vymrzly.
Výjimku má VP, která částečně vymrzla v květních pupenech, nevydrží pod -12°C, jiným zakrní květní pupeny až pod -20°C. A úplný propadák jako každý rok Leskora, které vymrzlo tak 50% růstových pupenů i větvičky, je to jedna z nejméně mrazuodolných odrůd, snad stejně jako Soledane, kterou už sadím 3 rok a už mě to nebaví, ale to je teplouš francouz :) , kdežto Leskora má být do horších poloh, ale každý rok se potvrzuje opak.
TomNr
Príspevky: 223
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 09:23

Poškození meruněk mrazem + ochrana

26 Máj 2021, 11:05

bergeron caka prebierka
Prílohy
IMG_20210526_104033.jpg
IMG_20210526_104044.jpg
IMG_20210526_104047.jpg
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Poškození meruněk mrazem + ochrana

27 Máj 2021, 21:28

Nádhera. :thumbup: Bergeronka tolik vevymrzá jako jiné.
Napísať odpoveď