Rozkvétání meruněk a broskvoní

M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

05 Máj 2021, 18:26

Ivan Hlavatý napísal:
05 Máj 2021, 16:22
M.H napísal:
05 Máj 2021, 13:09
Ano, přesně takto mám poslední roky vyžrané letorosty, zezačátku jsem je odstraňoval, ale to nemá žádný vliv, červy byl v tu dobu už na dalších. Díval jsem se na ty přípravky a jsou mezi němi jak kontaktní, tak systémové - dlouhopůsobící. Já už mám koupený Mospilan, ten je taky systémový, v návodu má sice jen obaleče jabloňového, ale měl by fungovat stejně ?
Mospilan bude OK. Treba ale sledovať signalizáciu a postrek správne načasovať. Dá sa to napr. cez Floraservis. Zadáte si do googlu 'Floraservis', následne kliknete na 'Aktuality na tento týždeň'. Určite máte ale niečo takéto (ohľadom signalizácie) aj v ČR. IH
Moc se mi ty časy postřiků nechce sledovat, ten postřik beru jako nutné zlo, kdysi mi nevadilo, že byl červivý 1 plod z 20, ale teď je ten poměr naopak. Na vašem Floraservis je postřik proti obaleči východnímu až v Júli, to je cca doba kdy se objevují vyžrané a zaschlé konce letorostů, tak jsem to nějak tipoval. Red haven už by mohl stihnout i ochrannou lhůtu. Největší škody jsou stejně u odrůd po Redhavenu. Díky za radu, zkusím.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

05 Máj 2021, 19:02

M.H napísal:
05 Máj 2021, 18:26
Moc se mi ty časy postřiků nechce sledovat, ten postřik beru jako nutné zlo, kdysi mi nevadilo, že byl červivý 1 plod z 20, ale teď je ten poměr naopak. Na vašem Floraservis je postřik proti obaleči východnímu až v Júli, to je cca doba kdy se objevují vyžrané a zaschlé konce letorostů, tak jsem to nějak tipoval. Red haven už by mohl stihnout i ochrannou lhůtu. Největší škody jsou stejně u odrůd po Redhavenu. Díky za radu, zkusím.
V prípade žravých škodcov - akým je aj obaľovač východný (broskyňový) - je tá signalizácia a načasovanie termínu postreku základom úspechu. Mospilan má ochrannú dobu (presnejší výraz je čakacia lehota) 14 dní, pyretroidy Karate a Decis až 28 dní. V prípade stredne skoro dozrievajúcich broskýň môžete prípadne použiť SpinTor, ktorý má čakaciu lehotu len 7 dní. IH
Používateľov profilový obrázok
Mikeš13
Príspevky: 2184
Dátum registrácie: 23 Mar 2020, 17:06
Bydlisko: ČR - severozápad

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

05 Máj 2021, 20:11

M.H: Najděte si nejbližší lokalitu.
http://eagri.cz/public/app/srs_pub/fyto ... |sety:mapa
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

05 Máj 2021, 20:55

Tak teplou polohu vám závidím. Ale s tím je spojen i větší výskyt obaleče a psoty na broskvích. To naštěstí neznám. U nás by jim asi byla zima. Takže ochranu proti nim neprovádím. / Pokud najdu na stromě napadený plod obalečem, tak dva či tři na stromě. /Zato monilinie v době zrání, té si užiji každoročně dost. Zejména na placaté broskvi Saturn a na nektarinkách. Nektarinky při nepravidelné závlaze a a silnějších deštích před dozráváním praskají a pak silně hnijí. Celkem funguje na tři týdny před sběrem nastlat nepropustou folii na zem od kmene až po obvod koruny, nebo pravidelná zálivka. Nebo postřik povolenými fungicidy / Podle OL přípravku /. Na Saturna nepomůže nic. Má velmi jemnou slupku. Jsem včelař, takže znám tvrzení, že včela nemá kusadla, takže nemůže poškodit neporušený plod. Ale u Saturnu to neplatí. Když dozrává, plody jsou obaleny včelami. Musím sklízet brzy ráno.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

05 Máj 2021, 21:55

Pusté Jakartice (ÚKZÚZ)
294 m n.m., okres Opava
GPS: sev. šířka 49°58’2.8″, vých. délka 17°56’51.1″
meteodata do: 2021-05-04
Škodl. org. Aktuální událost (fáze) SET stav
obaleč východní
SET 10 °C/1.1. (DS) počátek letu motýlů
(1.generace) 50 °C 66 %
Oranžový kruh.
-----------------------------------------------------
Takže se stříká až v červeným hruhu a až druhou generaci, která poškozuje plody. Je to tak?

-------------------------------------------------------------
Včely to je samostatná kapitola, nevím jak jste to myslel s těmi kusadly, ale naučili se rozkousávat všechny broskve i klasický Redhaven. Musím kontrolovat dvakrát - ráno i odpoledne, trhnám jen ty na kterých jsou včely, naštěstí jsou mlsné a vyberou vždy ty nejzralejší, takže se nemusím natahovat pro každý plod jestli už je měkký - za den tak 10-20 broskví ze stromu nakoušou.

Dneska už jsem musel dát na jabloně lep na mravence, jabloně už kvetou a listy jsou plné nanošených mšic, je to čím dál větší boj. Teplem to asi není, dřív té havěti nebylo tolik, a roky byly teplejší.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

06 Máj 2021, 21:48

S těmi kusadly. Kolega včelař, mnohem zkušenější než já, je přesvědčen, že včela se sama přes slupku na dužninu peckovin nedostane. Že ji musejí načnout vosy nebo sršni. Snažil jsem se mu odporovat. Ale ze slušnosti málo vehementně.
Monitoring škůdců na broskvoních neprovádím. Ani nemám potřebné znalosti. Mám jen 12 broskvoní. Monitoruji let samečků obaleče švestkového a jablečného. V posledních létech mám dojem, že daleko větší škody na jabloních dělají slupkoví obaleči. A to i v pozdním létě, kdy je potřeba ošetřovat přípravky s krátkou OL.
S mšicemi to vidím podobně. Nikdy jsem ještě neviděl tak silný tlak mšic na slivoních, jaký byl vloni. Ještě bych poprosil. Předpokládám že jako pracovník ÚKZUSu provádíte monitoring chorob a škůdců a vydáváte k tomu signalizační zprávy. Je toto přístupné veřejnosti a kde se to dá dohledat . Dostávám zprávy z vyšších poloh znojemska, a to je přece rozdíl oproti opavsku.
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

07 Máj 2021, 16:30

Konkrétně ploché broskve včely načnout určitě umí, o tom jsem se loni přesvědčil víc než důkladně. Na rozdíl od kulatých broskví vždycky začnou od prostředka. Soudím, že když takový plod přirůstá, vytvoří se v místě kalichu malé prasklinky, které se normálně zacelí. Pokud v těch místech včela začne sát, už se nezacelí.
Co se týče těch kulatých broskví, osobně si myslím, že ani tam není třeba, aby plod načala kusadla jiného hmyzu (i když se tak často děje). Když se podívám na broskev čerstvě napadenou včelami, vidím, že slupka je v jednom místě propíchaná jako malé sítko. Nevím, jak by to udělala vosa kusadly.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

07 Máj 2021, 21:33

přasličák napísal:
06 Máj 2021, 21:48
S těmi kusadly. Kolega včelař, mnohem zkušenější než já, je přesvědčen, že včela se sama přes slupku na dužninu peckovin nedostane. Že ji musejí načnout vosy nebo sršni. Snažil jsem se mu odporovat. Ale ze slušnosti málo vehementně.
Monitoring škůdců na broskvoních neprovádím. Ani nemám potřebné znalosti. Mám jen 12 broskvoní. Monitoruji let samečků obaleče švestkového a jablečného. V posledních létech mám dojem, že daleko větší škody na jabloních dělají slupkoví obaleči. A to i v pozdním létě, kdy je potřeba ošetřovat přípravky s krátkou OL.
S mšicemi to vidím podobně. Nikdy jsem ještě neviděl tak silný tlak mšic na slivoních, jaký byl vloni. Ještě bych poprosil. Předpokládám že jako pracovník ÚKZUSu provádíte monitoring chorob a škůdců a vydáváte k tomu signalizační zprávy. Je toto přístupné veřejnosti a kde se to dá dohledat . Dostávám zprávy z vyšších poloh znojemska, a to je přece rozdíl oproti opavsku.
Ne to jste se přehlídl, ty data o škůdcích tady dal Mikeš - mapa viz. příspěvek výše, je tam přímo i vaše lokalita. Já to jen zkopíroval co mi to vyplivlo za informace. Stejně nevím v kolika % vývoje je ideální provádět postřik.

Když jsem teď dával lep na jabloně, tak jsem je musel dát i na hrušky a budou následovat i meruňky, broskve, a asi i hrábě - stačí zapíchnout a mravenci už lezou. Švestky bývají napadeny mšicemi taky extrémně, dokážou 3 metrový strom úplně zastavit v růstu - to už jsem taky viděl. :( Dokonce to s mravencemi už došlo tak daleko, že mi teď zlikvidovaly jednu novou hrušku se založenou korunkou zastřiženou na 2 pupeny i bez mšic, potvory asi po 5 mravencích obsadili každý pupen a začali ho vykousávat zboku a sáli z něho šťávu.

Vloni jsem měl zase od jara žír neznámých létajících škůdců na 2 letých semenáčcích meruněk v mini - školce, neprováděl jsem postřik a doufal že se z toho dostanou, bylo to pořád dokola - vyrašil pupeny, otevřely se 1cm lístky a sežrané až na dřevo. Pak byl na chvíli v létě klid, ze záložních a spících pupenů konečně vyrostly 5cm výhonky a když už se zdálo že semenáčky stihnou ještě narůst, pak během jediné noci prásk! - nová vlna- nastal totální holožír až na dřevo jako kobylky, pravděpodobně nálet mračna chroustů - večer se silně rojily. Teď na jaře pomalý žír semenáčků začíná zase, tak už jsem stříknul Mospilan a čekám co se bude dít. Śkodí kde co, bez chemie už to nepůjde u žádného ovoce, ani rybíz. Dost lidí vykácelo ovocné stromy v zahradách a nasadili borovice, thuje a kamínky, teď vidím že asi z nostalgie sadí 2-3 druhy do zahrad zpátky, ale už to nebude jako tenkrát plodící stromy, kde stačilo jen na jaře ostříhat - mnohdy ani to ne.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

21 Máj 2021, 19:39

V Krnově jsou broskvoně po odkvětu. Násada slušná. Na vrcholcích stromů jsem někde nezvládl kadeřavost. Ale není to nic hrozného. Asi jsem měl první postřik volit dříve. Kontroloval jsem stav pupenů na obvodě koruny. První raší ty, co jsou nejvýše. Poučení pro příště. Ti, co u nás nepostříkali, mají broskvoně neskutečně napadené. Opět se potvrzuje pravidlo, že broskev u nás bez ochrany proti kadeřavosti nelze udělat.
Prílohy
17. Odkvetlá broskvoň..JPG
16. Odkvetlá broskvoň..JPG
15. Odkvetlá broskvoň..JPG
vysloužil
Príspevky: 4661
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozkvétání meruněk a broskvoní 2021

22 Máj 2021, 08:43

Touto dobou před 9 lety přišly mrazy, které u nás dosáhly -6st. Všechny stromy byly zcela odkvetlé, takže zmrzlo úplně všechno, včetně rybízů a jeřabin. Kdyby tomu tak bylo letos, asi by škody nebyly kompletní, kvetoucí jabloně by nějaké to opožděné poupě uchránily.
Broskvoně slibují už druhou úrodu po sobě (loni taky, na rozdíl od meruněk, nezmrzly), což se nestalo už dlouho.
Napísať odpoveď