Rozkvétání meruněk a broskvoní

Používateľov profilový obrázok
Petr z H.
Príspevky: 1013
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 06:53
Bydlisko: Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.

Rozkvétání meruněk a broskvoní

26 Apr 2022, 07:15

přasličák napísal:
26 Apr 2022, 06:58
V letošním roce u nás je duben značně deštivý a chladný.
To bych rozhodně neřekl, duben je velmi suchý. Za celý měsíc napršelo jen několik mm. :( Přemýšlel jsem i o tom, zda má vůbec smysl proti moniliovému úžehu ošetřovat.


Obrázok
Brněnsko, 400 a 435 m.n.m.
Ivan Hlavatý
Príspevky: 4892
Dátum registrácie: 21 Mar 2020, 10:03

Rozkvétání meruněk a broskvoní

26 Apr 2022, 07:49

andrejZA napísal:
25 Apr 2022, 21:41
rony napísal:
25 Apr 2022, 12:08
Je zname, ze podnoz St. Julian dobre znasa zamokrene ilovite pody.

To by bolo po a).

Treba však povedať aj b): slivkové podnože sú omnoho chúlostivejšie na šarku, aspoň u mňa to je úplne zreteľné.
Naopak, myrobalány tu s ňou problém nemajú.

Po čase je to potom badať na zdravotnom stave stromov. Môže teda byť rozdiel nielen v zložení pôdy na konkrétnom pozemku, ale aj v zamorení danej lokality patogénom. Darmo bude slivka lepšie znášať mokro, keď po druhom roku už má listy ako salamandra.
Takže otázka je, či stojí za to prácne zháňať originálne podpníky St.Julien, keď sa pliaga prenesie napríklad po prvom nabodnutí hmyzom a sme tam, kde sme boli na začiatku. Navyše, keď myrobalány nakopané kdesi pri Rajčianke bez problémov fungujú..
Šarku prenášajú zo stromu na strom najmä vošky (prípadne iný cicavý hmyz). Bolo by zaujímavé spraviť nejakú vedeckú štúdiu, akým spôsobom funguje to, že stromy na niektorých podpníkoch sú šarke odolnejšie a na iných menej odolné (ak to tak naozaj je). Voška predsa "pracuje" a slinami prenáša vírus PPV v korune, na listoch - ďaleko od podpníka. Je nepochybné, že jednotlivé odrody sliviek sa výrazne líšia svojou odolnosťou voči PPV infekcii ako odrodovou vlastnosťou (citlivé - tolerantné - hypersenzitívne). Odolnosť voči infekcii je pravdepodobne (možno?) ovplyvnená aj celkovým zdravotným stavom (kondíciou) stromu. Tu by vplyv podpníka mohol mať svoj význam. Či podpník dokáže fungovať aj inak (vyslovene v "antivírusovom" zmysle), to si neviem celkom dobre predstaviť. Ale netrúfam si povedať, že je to nemožné. Dá sa špekulovať, že miazga a rôzne asimiláty prúdia do koruny od koreňov a teda z podpníka, ich zloženie teda môže byť od podpníka k podpníku mierne odlišné. Neviem. IH
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Rozkvétání meruněk a broskvoní

26 Apr 2022, 08:47

quote="Ivan Hlavatý" post_id=24298 time=1650952141 user_id=67]
Odolnosť infekcii je pravdepodobne (možno?) ovplyvnená aj celkovým zdravotným stavom (kondíciou) stromu. Tu by vplyv podpníka mohol mať svoj význam.
[/quote]

Presne túto vetu považujem za kľúčovú. A PPV vírus je len jedným z mnohých, sú tu ešte možno aj nebezpečnejšie patogény, kvôli ktorým je teraz v našom - kedysi slivkárskom - regióne slivky veľmi ťažko pestovať. Kedysi tu mal skoro každý v záhrade kopec Bystričiek a durandzií, k tomu nejakú jabloň a bolo ovocia na zjedenie aj spracovanie - na celý rok. Teraz sa obávam, že bez chemickej ochrany slivky nepôjde dopestovať vôbec (monília, bakteriózy), a keď aj, tak len určité odrody odolné proti šárke.

Na situáciu o ktorej sa bavíme, mám tiež svoje vysvetlenie - hoci len laické, keďže v ovocinárstve som naturista a vysvetľujem si veci viac-menej z odpozorovaného - že aj odolnosť (či aspoň tolerantnosť) podpníkov môže tiež zohrávať dôležitú úlohu, aj keď miesto infikovania býva samozrejme v korune. Je ale rozdiel, či zaštepím dajme tomu stredne odolnú odrodu do zdravého, bujne rastúceho stromu, alebo do takého, ktorý už oslabila šárka, prípadne sa nabalilo aj niečo ďalšie (cytospóra, klasterospóra atď.) - aj keď na začiatku nemusel byť problém viditeľný. Zažil som to aj na nedávno diskutovanom probléme s Katinkou, ktorá si to chuderka odskákala asi najviac. Som si istý, že tam to už neostalo len pri PPV. V tomto sa mi javí Myrobalán oveľa životaschopnejší, nevšimol som si na ňom nikdy bakteriózy ako na slivkách. Možno táto jeho rezistencia je nakoniec ešte dôležitejšia než vírusová, veď s vírusom sa stretne už pomaly každá kôstkovina.

Pre mňa je záver taký, že myrobalány sa oplatí (v mojich špecifických podmienkach) pre nasledovné výhody, ktoré slivkové odnože postrádajú (beriem to ako balík, nie izolované vlastnosti, ale spolu pôsobiace) :

- pomerne bujný rast - genetické dispozície (silný a hlboký koreň)
- z toho vyplývajúca nenáročnosť na dispozíciu (zvláda bez problémov ťažké pôdy, vysokú spodnú vodu, ale má aj výbornú odolnosť k suchu)
- toleruje šarku tak, že ho to zvlášť nevyčerpáva
- predpokladám zvýšenú odolnosť k bakteriózam (z pozorovania)
- nezničiteľná životná energia - neustále vyháňanie nových púčikov (možnosť ľubovoľného tvarovania, zmladzovania, v prípade omylu zrezania korunky a preštepovania - do roka dorastie nová koruna)
- dobrá afinita k slivkám aj marhuliam - možnosť vytvárať slivkomarhulke : ) - to som začal používať ako poistku pred stratou úrody z celého stromu - keď vymrznú všetky marhuľové kvety, ostanú aspoň slivky

K ideálnemu stavu by už chýbala dobrá afinita s broskyňami...

V každom prípade tieto vlastnosti, tak aby sa stretli všetky naraz, žiadna slivka nemá, aspoň som to doteraz nikdy nevidel. Preto je u mňa Myrobalán č.1, ak hľadám slivkovú či marhuľovú podnož.
přasličák
Príspevky: 1553
Dátum registrácie: 14 Feb 2021, 07:31

Rozkvétání meruněk a broskvoní

27 Apr 2022, 08:17

Určitě něco na tom s vitalitou stromu ohledně šarky je. Ale nevěřím, že na myrobalanu by byly slivoně rezistentní. U nás se v určitém období pokácely slivoňové aleje kolem silnice. Všechny stromy byly napadeny šarkou. V místě pařezu obrostly výmladky a 20 let tyto keře plodí. Všechno je myrobalán, různé typy. Pro myrobalány je typické, že maskují příznaky šarky. Neprojevují se ani na listech, ani na plodech. Celkem jsem však přesvědčen, že elisa test by prokázal u nich šarku. Takže jsou zdrojem virusu pro široké okolí.
Na druhé straně St Julian je k šarce velmi citlivý a dokonce slouží jako rostlinný indikátor této choroby. Příznaky lze rozeznat na listech i u mladé rostliny.
vysloužil
Príspevky: 4662
Dátum registrácie: 09 Mar 2020, 08:30

Rozkvétání meruněk a broskvoní

27 Apr 2022, 13:21

U mě je myrobalán taky podnoží č.1 pro slivoně, hlavně proto, že toleruje jakoukoli půdu, včetně kamenité a jílovité. Vliv na odolnost naštěpované odrůdy vůči PPV však nemá žádný.
Horší afinitu k meruňkám a broskvoním lze řešit mezištěpováním ušlechtilou slivoní, rynglí nebo mirabelkou. Přesto jsem nepozoroval, že by meruňky a broskvoně na něm byly výrazně zdravější a vitálnější než na vlastních semenáčích.
andrejZA
Príspevky: 200
Dátum registrácie: 30 Mar 2021, 20:54

Rozkvétání meruněk a broskvoní

27 Apr 2022, 15:48

Ďakujem vám páni za cenné rady z praxe. Som rád, že viaceré moje indície sa potvrdili aj u vás. Sliviek a marhuliek som pred Veľkou nocou poštepil do mirabeliek viacero, zatiaľ sa zdajú byť v poriadku, očká pučia. Včera mi prišla dlho očakávaná zásielka s bielomäsitou broskynkou Luna. Z nej mi po zasadení a zastrihnutí ostala časť, z ktorej som sa dnes pokúsil niečo navrúbľovať na slivkovú podnož. Rátam síce s mizivou šancou na úspech, ale aspoň som hodil pokus. Keď nevyjde, skúsim na budúci rok v skoršom termíne. Doteraz som bol v tom, že je to nemožné.
M.H
Príspevky: 1719
Dátum registrácie: 19 Jan 2021, 13:56
Bydlisko: 250mnm/severovýchod

Rozkvétání meruněk a broskvoní

27 Apr 2022, 16:34

andrejZA napísal:
27 Apr 2022, 15:48
Ďakujem vám páni za cenné rady z praxe. Som rád, že viaceré moje indície sa potvrdili aj u vás. Sliviek a marhuliek som pred Veľkou nocou poštepil do mirabeliek viacero, zatiaľ sa zdajú byť v poriadku, očká pučia. Včera mi prišla dlho očakávaná zásielka s bielomäsitou broskynkou Luna. Z nej mi po zasadení a zastrihnutí ostala časť, z ktorej som sa dnes pokúsil niečo navrúbľovať na slivkovú podnož. Rátam síce s mizivou šancou na úspech, ale aspoň som hodil pokus. Keď nevyjde, skúsim na budúci rok v skoršom termíne. Doteraz som bol v tom, že je to nemožné.
Broskve se dají roubovat kopulací narašené i později když vyraší listy, když nasadíte na roub sáček s vodou a vytvoříte tak mokrý ,,skleník". Podnož musí být aspoň ve stejné vegetační fázi - tzn stejně nebo více vyrašená než roub, pak dojde ke srůstu.
Meruňky ať zkouším všemožné, více narašené se nepřijímají nebo jen výjimečně.
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Rozkvétání meruněk a broskvoní

29 Apr 2022, 20:47

Zdá se, že i letos bude nejenom do sudu.
Prílohy
_20220429_204004.JPG
_20220429_203934.JPG
larix
Príspevky: 1073
Dátum registrácie: 09 Máj 2021, 00:23

Rozkvétání meruněk a broskvoní

29 Apr 2022, 21:16

Petr z H. napísal:
26 Apr 2022, 07:15
...duben je velmi suchý. Za celý měsíc napršelo jen několik mm. :( Přemýšlel jsem i o tom, zda má vůbec smysl proti moniliovému úžehu ošetřovat.
Síce mi zmrzli takmer všetky kvety marhule, broskýň a čerešne, ale so suchom u nás problém nie je. Za apríl napršalo 81 mm. Proti moniolóze marhule som zasahoval a ešte určite jedenkrát budem. Zajtra sa chystám aj na tretí postrek broskýň proti kučeravosti.

hugovotr, (v dobrom) závidím :-)
Malá Fatra: SZ/430 m n.m./5°C/1000 mm/hlinito-ílovitá kambizem na kremenci, pH 6,5
hugovotr
Príspevky: 644
Dátum registrácie: 18 Sep 2020, 12:52
Bydlisko: Moravské Toskánsko

Rozkvétání meruněk a broskvoní

29 Apr 2022, 21:54

To já závidím ty srážky, budu muset opět o víkendu přivést do sadu vodu v kubíkové nádobě a zalévat....
Napísať odpoveď